საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოვალეობას ემი ვ. დიაზი შეასრულებს
საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოვალეობას ემი ვ. დიაზი შეასრულებს. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოში აშშ-ის საელჩო ავრცელებს.
„ემი ვ. დიაზი, აშშ-ის საგარეო სამსახურის მაღალი რანგის კარიერული დიპლომატი, 2026 წლის ივლისიდან თბილისში, აშშ-ის საელჩოში, ელჩის მოვალეობის შემსრულებლის (საქმეთა დროებითი რწმუნებულის) თანამდებობას იკავებს.
ქალბატონ დიაზს სხვადასხვა დროს ეკავა შემდეგი თანამდებობები: საქმეთა დროებითი რწმუნებული და მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე აშშ-ის საელჩოში ლილონგვეში (მალავი); აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ევროპულ საქმეთა ბიუროს პოლიტიკისა და გლობალური საკითხების ოფისის დირექტორის მოადგილე; საკონსულო განყოფილების უფროსი აშშ-ის საელჩოში ჰარარეში (ზიმბაბვე); ნარკოტიკებთან ბრძლის ჯგუფის ხელმძღვანელი აშშ-ის საელჩოში ქაბულში (ავღანეთი).
მისი სამუშაო გამოცდილება ასევე მოიცავს: კანონის უზენაესობის მრჩევლისა და „ამერიკის სამიტის“ კოორდინატორის პოზიციებს აშშ-ის საელჩოში პანამაში; შიდა პოლიტიკური განყოფილების ხელმძღვანელის თანამდებობას აშშ-ის საელჩოში თბილისში; ვიცე-კონსულის პოზიციას აშშ-ის საელჩოში ჰარარეში; ვიცე-კონსულის პოზიციას აშშ-ის გენერალურ საკონსულოში მონტერეიში (მექსიკა).
ქალბატონი დიაზი აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტს 2002 წელს, აშშ-ის პრეზიდენტის სახელობის მართვის სტიპენდიანტთა (Presidential Management Fellows) პროგრამის ფარგლებში შეუერთდა, ხოლო 2005 წლიდან აშშ-ის საგარეო სამსახურის კარიერული დიპლომატი გახდა. მან ბაკალავრიატის ხარისხი სენტ-ჯონის კოლეჯში (ანაპოლისი, მერილენდის შტატი) მიიღო, ხოლო არიზონას უნივერსიტეტში სამართლის დოქტორის ხარისხი მოიპოვა.
ქალბატონი დიაზი აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ მრავალჯერ არის დაჯილდოებული უმაღლესი ღირსების და განსაკუთრებული დამსახურების საპატიო ჯილდოებით. ის დაოჯახებულია და ჰყავს ერთი შვილი“, – ნათქვამია საქართველოში აშშ-ის საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Amy W. Diaz to Serve as Acting U.S. Ambassador to Georgia
Amy W. Diaz will serve as Acting U.S. Ambassador to Georgia. The U.S. Embassy in Georgia announced this.
“Amy W. Diaz, a senior career diplomat in the U.S. Foreign Service, will serve as Chargé d’Affaires ad interim at the U.S. Embassy in Tbilisi, Georgia, effective July 2026.
Ms. Diaz has held the following positions at various times: Chargé d’Affaires ad interim and Deputy Chief of Mission at the U.S. Embassy in Lilongwe, Malawi; Deputy Director of the Office of Policy and Global Affairs, Bureau of European Affairs, U.S. Department of State; Chief of the Consular Section at the U.S. Embassy in Harare, Zimbabwe; and Chief of the Counter Narcotics Task Force at the U.S. Embassy in Kabul, Afghanistan.
Her work experience also includes: Rule of Law Advisor and Coordinator for the Summit of the Americas at the U.S. Embassy in Panama; Chief of the Domestic Policy Section at the U.S. Embassy in Tbilisi; Vice Consul at the U.S. Embassy in Harare; Vice Consul at the U.S. Consulate General in Monterrey, Mexico.
Ms. Diaz joined the U.S. Department of State in 2002 as a Presidential Management Fellow and became a career diplomat in the U.S. Foreign Service in 2005. She received her bachelor’s degree from St. John’s College (Annapolis, Maryland) and her Juris Doctor from the University of Arizona.
Ms. Diaz has been awarded numerous awards of distinction and distinction by the U.S. Department of State. He is married and has one child,” the US Embassy in Georgia said in a statement. Until now, the acting US ambassador to Georgia was Alan Purcell.