ვაშინგტონს ყელში ამოუვიდა ივანიშვილის ვაჭრუკანა თამაშები - მიხეილ სააკაშვილი
რუსეთთან ამერიკის ურთიერთობის შემდგომ დაძაბვასთან ერთად მოხდა ძალიან მნიშვნელოვანი რამ, პირველად ტრამპის მოსვლის შემდეგ, ამერიკის საელჩომ პირდაპირ გააკრიტიკა ქოცები „სიძულვილის ენის სამმართველოს“ შემოღების გამო, - ამის შესახებ წერს საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი სოციალურ ქსელში.
"აქამდე ამერიკელები ყველა მწვავე საკითხებს სვამდნენ კულუარულ საუბრებში, მაგრამ საჯაროდ არაფერზე ამოუღიათ ხმა და ის რომ ალაპარაკდნენ ნიშნავს რომ ვაშინგტონს ყელში ამოუვიდა ივანიშვილის ვაჭრუკანა თამაშები, ხოლო ივანიშვილს ფუნდამენტურად არ ესმის ამერიკელების ის, რომ მიუნხენის კონფერენციაზე ჯეიდი ვენსმა სრულიად ნათლად თქვა, რომ ტრამპისთვის მიუღებელია, რომელ ქვეყანასაც არ უნდა ეხებოდეს საქმე, სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვა და ოპოზიციის ლიდერების ციხეში გამოკეტვა, ივანიშვილმა ამ გამოსვლას ისეთივე წონა მიანიჭა, როგორც რომელიმე მდინარაძის ნაყრანტალევს და ვერ მიხვდა, რომ ტრამპის ფუნდამენტურ პრინციპებს ეჯახება. ხოლო ტრამპის ამერიკის გადაკიდება ივანიშვილს ბევრად უფრო ძვირი დაუჯდება ვიდრე ბაიდენის მთავრობის. თან გეოპოლიტიკურ ჭრილშიც, ვაშინგტონი ხელს უჭერს ყველა პრო-რუსულ ძალას, განსაკუთრებით რუსეთის სამეზობლოში, ასე რომ ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი შემობრუნება.
საერთოდ, მიუხედავად ბევრი ადამიანის სკეფსისისა მინდა ვთქვა, ქართველ ხალხს ყოველთვის შეუძლია ჰქონდეს ამერიკის იმედი. ბოლოსდაბოლოს ის რომ საქართველო დღეს საერთოდ არსებობს რუკაზე, დიდწილად ბუშის რესპუბლიკური ადმინისტრაციის დამსახურებაა, რომელმაც შეაჩერა რუსები თბილისთან 2008 წელს და საქართველოს უმეტესი ტერიტორიებიდან უკან დაახევინა, ქოცებს უნდათ დაგვავიწყონ ეს გადამწყვეტი ფაქტი ჩვენი ისტორიის, მაგრამ არაფერი გამოუვათ“, -დაწრა მიხეილ სააკაშვილმა.

Washington is fed up with Ivanishvili's trading games - Mikheil Saakashvili
Along with the further straining of US relations with Russia, a very important thing happened. For the first time since Trump came to power, the US embassy directly criticized the Kotsevs for introducing a "hate speech department", - writes the third President of Georgia, Mikheil Saakashvili, on social networks.
„Until now, the Americans have raised all the hot issues in backstage conversations, but they have not spoken out publicly about anything, and the fact that they have spoken out means that Washington has had enough of Ivanishvili’s trading games, and Ivanishvili fundamentally does not understand the Americans’ point that at the Munich conference, Jade Vance made it absolutely clear that it is unacceptable for Trump, regardless of which country the matter concerns, to restrict freedom of speech and lock up opposition leaders. Ivanishvili gave this speech the same weight as any of Mdinaradze’s rants and failed to realize that it conflicts with Trump’s fundamental principles. And Trump’s overreach of America will cost Ivanishvili much more than the Biden government. Also, in the geopolitical arena, Washington supports all pro-Russian forces, especially in Russia’s neighborhood, so this is a very important turn.
In general, despite the skepticism of many people, I want to say that the Georgian people can always have hope in America. After all, the fact that Georgia exists on the map at all today is largely due to the Bush Republican administration, which stopped the Russians near Tbilisi in 2008 and forced them to retreat from most of Georgia's territories. The scoundrels want us to forget this decisive fact of our history, but they can't“.