დღის კალენდარი - 4 აგვისტო
ხსენება წმიდა მოციქულთასწორ და მენელსაცხებლე მარიამ მაგდალელისა; წმიდა მღვდელმოწამე ფოკას ნაწილთა გადასვენებისა.
წმიდა მოციქულთა სწორი და მენელსაცხებლე მარიამ მაგდალელი ქალაქ მაგდალაში დაიბადა, რომლის სახელიც საუკუნოდ შევიდა სახარების ისტორიაში. გადმოცემით, იგი ცოდვილ ცხოვრებას ეწეოდა. სახარება მოგვითხრობს, რომ უფალმა მარიამისაგან შვიდი ეშმაკი განდევნა. იმ დღიდან მარიამმა ახალი ცხოვრება დაიწყო და მაცხოვრის ერთგული მოწაფე გახდა.
მარიამი გაჰყვა უფალს იუდეასა და გალილეაში, სადაც იესო წმიდა მოციქულთა თანხლებით ჭეშმარიტ მრწამსს ქადაგებდა.
მარიამი იესოს ერთგული იყო მისი ზეობის  დღეებში, უკიდურესი გვემისა და დამცირების ჟამსაც. მახარობელი მათე მოგვითხრობს, რომ იგი უფლის დაკრძალვაშიც მონაწილეობდა.
გადმოცემის მიხედვით, მარიამი იმპერატორ ტიბერიუსთან მივიდა და ქრისტეს აღდგომა ახარა. მან იმპერატორს აღდგომისა და ახალი ცხოვრების სიმბოლოდ წითელი კვერცხი მიუტანა და უთხრა: „ქრისტე აღსდგა!“
იგი განაგრძობდა სახარების ქადაგებას იტალიასა და რომში. წმიდანი რომში იმყოფებოდა მოციქულ პავლეს ჩასვლამდე და ორი წელიწადი დაჰყო. რომიდან მარიამ მაგდალელი ეფესოში გადასახლდა, სადაც წმიდა მოციქული იოანე მოღვაწეობდა, რომელმაც მისი მონათხრობიდან დაწერა სახარების XX თავი. წმიდა მარიამმა იქ დაასრულა თავისი სიცოცხლე და იქვე მიაბარეს იგი მიწას.
1768 _ იოანე ბატონიშვილი, მწერალი. გარდაიცვალა 1830 წელს.
1859 _ კნუტ ჰამსუნი, ნორვეგიელი მწერალი, ნობელის პრემიის ლაურეატი. გარდაიცვალა 1952 წელს.
1871 _ ზაქარია ფალიაშვილი,  კომპოზიტორი, დირიჟორი, პედაგოგი და საზოგადო მოღვაწე, გარდაიცვალა 1933 წელს.
1935 _ ვახუშტი კოტეტიშვილი, აღმოსავლეთმცოდნე, მწერალი, მთარგმნელი, პროფესორი. გარდაიცვალა 2009 წელს.
1060 _ ჰენრი I, საფრანგეთის მეფე.
1526 _ ხუან სებასტიან ელ კანო, იტალიელი მოგზაური, მაგელანის ექსპედიციის წევრი.
1875 _ ჰანს კრისტიან ანდერსენი, დანიელი საბავშვო მწერალი.
1962 _ მერილინ მონრო, ამერიკელი მსახიობი ქალი.
1693 წელი _ ფრანგმა ბერმა დომ პერინიონმა შამპანურის დამზადების ხერხს მიაგნო.
1783 წელი _ ჩრდილოეთ კავკასიის ციხე-სიმაგრე გეორგიევსკში დაიდო ხელშეკრულება რუსეთსა და აღმოსავლეთ საქართველოს შორის.

Daily Calendar - August 4
Commemoration of the Holy Righteous and Anointed One Mary Magdalene; Repose of the Holy Hieromartyr Phocas.
The Holy Righteous and Anointed One Mary Magdalene was born in the city of Magdala, whose name has forever entered the history of the Gospels. According to tradition, she led a sinful life. The Gospel tells us that the Lord cast out seven demons from Mary. From that day on, Mary began a new life and became a faithful disciple of the Savior.
Mary followed the Lord in Judea and Galilee, where Jesus, accompanied by the holy apostles, preached the true faith.
Mary was faithful to Jesus in the days of his supremacy, even during his greatest trials and humiliations. The evangelist Matthew tells us that she also participated in the burial of the Lord.
According to tradition, Mary went to the Emperor Tiberius and celebrated the Resurrection of Christ. She brought the emperor a red egg as a symbol of the Resurrection and new life and said: “Christ is risen!”
She continued to preach the Gospel in Italy and Rome. The saint was in Rome before the arrival of the Apostle Paul and stayed there for two years. From Rome, Mary Magdalene emigrated to Ephesus, where the Holy Apostle John worked, who wrote the XX chapter of the Gospel from her story. Holy Mary ended her life there and was laid to rest there.
1768 _ Ioane Batonishvili, writer. Died in 1830.
1859 _ Knut Hamsun, Norwegian writer, Nobel Prize laureate. Died 1952.
1871 _ Zakaria Paliashvili, composer, conductor, teacher and public figure, died 1933.
1935 _ Vakhushti Kotetishvili, orientalist, writer, translator, professor. Died 2009.
1060 _ Henry I, King of France.
1526 _ Juan Sebastian El Cano, Italian traveler, member of Magellan's expedition.
1875 _ Hans Christian Andersen, Danish children's writer.
1962 _ Marilyn Monroe, American actress.
1693 _ French monk Dom Perignon discovered a way to make champagne.
1783 _ A treaty was signed between Russia and Eastern Georgia in the North Caucasus fortress of Georgievsk.