დიდი ოდენობით ქრთამის მოთხოვნისა და აღების ფაქტზე ბათუმის მერიის თანამშრომელი დააკავეს
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, გატარებული საგამოძიებო და ოპერატიული მოქმედებების შედეგად, დიდი ოდენობით ქრთამის მოთხოვნისა და აღების ფაქტზე დააკავეს ბათუმის მერიის ა(ა)იპ „ბათუმის მუნიციპალური ინსპექციის“ სამშენებლო ზედამხედველობის თანამშრომელი.
უწყების ცნობით, გამოძიებით დადგინდა, რომ დაკავებულმა საქართველოს მოქალაქისგან, ბათუმში უკანონოდ აშენებული კომერციული დანიშნულების ფართზე კანონით დადგენილი ჯარიმის თავიდან აცილების სანაცვლოდ, ქრთამი აიღო, რა დროსაც დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე ბრალდებულის სახით დააკავეს.
„ბათუმის მუნიციპალურ ინსპექციაში“ დაკავებულის უშუალო მოვალეობას წარმოადგენდა ბათუმის ტერიტორიაზე მიმდინარე ყველა კლასის სამშენებლო ობიექტის კონტროლი, ასევე, უნებართვოდ მიმდინარე და უკვე უკანონოდ განხორციელებულ სამუშაოებზე კანონით განსაზღვრული რეაგირების მოხდენა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით 6-დან ცხრა წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

Batumi City Hall employee arrested for demanding and accepting a large bribe
As a result of investigative and operational actions, officers of the Anti-Corruption Agency of the State Security Service of Georgia have arrested an employee of the construction supervision department of the Batumi City Hall’s A(A)IPE “Batumi Municipal Inspection” for demanding and accepting a large bribe.
According to the agency, the investigation revealed that the detainee took a bribe from a Georgian citizen in exchange for avoiding a fine established by law for an illegally constructed commercial space in Batumi, at which time he was arrested as a suspect in the crime.
The direct duty of the detainee at the Batumi Municipal Inspectorate was to control all classes of construction sites in the territory of Batumi, as well as to respond to unauthorized and already illegally carried out works as defined by law. The investigation is underway under Part 1 of Article 338 of the Criminal Code of Georgia, which provides for imprisonment for a term of 6 to 9 years.