შეუძლებელია, ოკუპირებულ საქართველოში რუსოფობიაზე წუწუნი 7 აგვისტომდე რამდენიმე დღით ადრე შემთხვევითი იყოს, ეს არის გამიზნული, მორიგი მენტალური და პროპაგანდისტული სპეცოპერაცია ქართველი ხალხის წინააღმდეგ -ირაკლი ფავლენიშვილი
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერის, ირაკლი ფავლენიშვილის განცხადებით, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის მიერ 2008 წლის ომის შემდეგ საქართველოში „რუსოფობიის“ შესახებ გაკეთებული განცხადებები კრემლის ინტერესებს ემსახურება და აგვისტოს ომის წლისთავის წინ მსგავსი ნარატივის გავრცელება მიზანმიმართული პროპაგანდისტული კამპანიაა.
ფავლენიშვილის თქმით, ოკუპირებულ ქვეყანაში რუსოფობიაზე საუბარი 7 აგვისტომდე რამდენიმე დღით ადრე შემთხვევითი ვერ იქნება და მიზნად ქართველი საზოგადოების ანტიოკუპაციური განწყობების შესუსტებას ისახავს.
„აგვისტოს ომის წლისთავამდე ცოტა ხნით ადრე ამ ნარატივის გავრცელება სწორედ ის არის, რაც კრემლს უნდა აწყობდეს და მის მიერ უნდა იყოს წაქეზებული. შეუძლებელია, ოკუპირებულ საქართველოში რუსოფობიაზე წუწუნი 7 აგვისტომდე რამდენიმე დღით ადრე შემთხვევითი იყოს, ეს არის გამიზნული, მორიგი მენტალური და პროპაგანდისტული სპეცოპერაცია ქართველი ხალხის წინააღმდეგ, თუმცა უნდა შეეგუონ, რომ ქართველ ხალხში ანტიოკუპაციურ განწყობებს ვერც დააჩლუნგებენ და ვერც დაანგრევენ“, - აცხადებს ფავლენიშვილი.
მისივე შეფასებით, მიხეილ სააკაშვილი საერთაშორისო ასპარეზზე ცნობილია, როგორც ვლადიმერ პუტინის ერთ-ერთი ყველაზე მკვეთრი კრიტიკოსი, ამიტომ მისი რუსეთის მიმართ განსხვავებულ პოლიტიკასთან დაკავშირება „სრულიად არაადეკვატური პროპაგანდაა“.
ფავლენიშვილმა ასევე განაცხადა, რომ 2008 წლის ომის შემდეგ საქართველოს ხელისუფლება არაღიარების პოლიტიკის გასაძლიერებლად მუშაობდა და ცდილობდა ეჩვენებინა, რომ რუსეთის მოსახლეობის მიმართ ქსენოფობიური დამოკიდებულება არ ჰქონდა. მისი თქმით, მაშინდელ ხელისუფლებას სწორედ ზედმეტი „ქსენოფობიური“ რიტორიკის გამო აკრიტიკებდნენ, ახლა კი იგივე პოლიტიკური ძალები საპირისპირო ნარატივს ავრცელებენ.
ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის განცხადებით, იმ პერიოდში საქართველოსთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი იყო საერთაშორისო საზოგადოებისთვის ეჩვენებინა, რომ რუსეთის მოსახლეობის მიმართ აგრესიული დამოკიდებულება არ გააჩნდა, მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანა რუსეთის მიერ იყო ოკუპირებული.
ცნობისთვის, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ სოციალურ ქსელში განაცხადა, რომ ადამიანები, რომლებიც დღეს „მთავარი რუსოფობები“ არიან, აგვისტოს ომის დასრულებიდან მალევე საქართველოში რუსი ტურისტების, რუსული კაპიტალისა და ორ ქვეყანას შორის ეკონომიკური და კულტურული ურთიერთობების გაღრმავებას მიესალმებოდნენ.

It is impossible that the complaints about Russophobia in occupied Georgia a few days before August 7 are accidental, this is a targeted, another mental and propaganda special operation against the Georgian people - Irakli Pavlenishvili
According to one of the leaders of the "United National Movement", Irakli Pavlenishvili, the statements made by Prime Minister Irakli Kobakhidze about "Russophobia" in Georgia after the 2008 war serve the interests of the Kremlin and the spread of such a narrative before the anniversary of the August war is a deliberate propaganda campaign.
According to Pavlenishvili, the talk about Russophobia in the occupied country a few days before August 7 cannot be accidental and is aimed at weakening the anti-occupation sentiments of Georgian society.
“The spread of this narrative shortly before the anniversary of the August War is exactly what the Kremlin must be preparing and inciting. It is impossible that the complaints about Russophobia in occupied Georgia a few days before August 7 are accidental; this is a targeted, yet another mental and propaganda special operation against the Georgian people, although they must accept that the anti-occupation sentiments among the Georgian people will neither be silenced nor destroyed,” Pavlenishvili states.
According to him, Mikheil Saakashvili is known internationally as one of Vladimir Putin’s harshest critics, so linking him to a different policy towards Russia is “completely inadequate propaganda.”
Pavlenishvili also stated that after the 2008 war, the Georgian government worked to strengthen the policy of non-recognition and tried to show that it did not have a xenophobic attitude towards the Russian population. According to him, the then government was criticized precisely for its excessive “xenophobic” rhetoric, and now the same political forces are spreading the opposite narrative.
According to the opposition politician, at that time it was vital for Georgia to show the international community that it did not have an aggressive attitude towards the Russian population, despite the fact that the country was occupied by Russia.
For information, Prime Minister Irakli Kobakhidze stated on social media that people who are today’s “main Russophobes” welcomed Russian tourists, Russian capital, and the deepening of economic and cultural relations between the two countries in Georgia shortly after the end of the August war.