ერთადერთი სახელმწიფო და ერთადერთი მხარე, რომელმაც განახორციელა საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია, არის რუსეთის ფედერაცია, ეს იყო დანაშაული ქართული სახელმწიფოს, ჩვენი ხალხის წინააღმდეგ - ირაკლი კობახიძე
ერთადერთი სახელმწიფო და ერთადერთი მხარე, რომელმაც განახორციელა საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია, არის ბუნებრივია, რუსეთის ფედერაცია, ეს არის ძალიან მშრალი ფაქტი, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მთავრობის მეთაურის თქმით, რუსეთის ფედერაციამ განახორციელა საქართველოს ტერიტორიების 20%-ის ოკუპაცია, რაც იყო დანაშაული ქართული სახელმწიფოს წინააღმდეგ.
„რაც შეეხება ოკუპაციას, აბსოლუტურად ცხადია ყველაფერი. ამაზე უამრავი განცხადება კეთდება და ამას ჩაკითხვა აღარ სჭირდება. რა თქმა უნდა, რუსეთის ფედერაციამ განახორციელა საქართველოს ტერიტორიების 20%-ის ოკუპაცია, რაც იყო დანაშაული ქართული სახელმწიფოს, ჩვენი ხალხის წინააღმდეგ, ეს არის ცხადზე ცხადი დანაშაული, რომელიც ჩაიდინა ქართული სახელმწიფოს, ქართველი ხალხის წინააღმდეგ. ეს იყო ოკუპაცია და შემდეგ იყო ე.წ აღიარება“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძე.

The only state and the only party that occupied the territories of Georgia is the Russian Federation, this was a crime against the Georgian state, our people - Irakli Kobakhidze
The only state and the only party that occupied the territories of Georgia is, of course, the Russian Federation, this is a very dry fact, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists.
According to the head of government, the Russian Federation occupied 20% of the territories of Georgia, which was a crime against the Georgian state.
"As for the occupation, everything is absolutely clear. A lot of statements are made about this and this does not need to be questioned. Of course, the Russian Federation occupied 20% of Georgia's territories, which was a crime against the Georgian state, our people, this is a blatant crime committed against the Georgian state, the Georgian people. This was an occupation and then there was the so-called recognition," said Irakli Kobakhidze.