„ძლიერმა საქართველომ“ ემიგრანტებისთვის საარჩევნო უფლების დაბრუნების მოთხოვნით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა
კოალიციამ „ძლიერი საქართველო - ლელო“ საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა, რომლითაც საზღვარგარეთ მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეებისთვის საარჩევნო უფლების შეზღუდვას ასაჩივრებს.
როგორც „ძლიერი საქართველო - ლელოს“ ერთ-ერთმა ლიდერმა გიორგი სიორიძემ განაცხადა, კოალიცია ემიგრანტებისთვის საარჩევნო უფლების დასაბრუნებლად სამართლებრივ ბრძოლას იწყებს.
მისი თქმით, 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებმა აჩვენა, რომ საზღვარგარეთ გახსნილ საარჩევნო უბნებზე, სადაც, სიორიძის შეფასებით, „ქართულ ოცნებას“ საარჩევნო მანიპულაციების, ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებისა და ამომრჩევლებზე ზეწოლის შესაძლებლობა არ ჰქონდა, მმართველმა პარტიამ მხოლოდ 13 პროცენტი მიიღო.
„ამის პასუხად, „ქართულმა ოცნებამ“ ასობით ათას ჩვენს თანამემამულეს პრაქტიკულად წაართვა საზღვარგარეთ საარჩევნო ხმის უფლება. საზღვარგარეთ საარჩევნო უბნები უკვე აღარ გაიხსნება. განსაკუთრებით ცინიკური იყო მათგან ემიგრანტებისადმი პასუხი: „ჩვენ არ ვართმევთ საარჩევნო უფლებას, ყველას შეუძლია ჩამოვიდესო“. ეს რამდენად არარეალურია, ყველას მოეხსენება“, – განაცხადა სიორიძემ.
მისივე თქმით, კოალიცია წლების განმავლობაში იბრძოდა საზღვარგარეთ მეტი საარჩევნო უბნის გახსნისა და ემიგრანტების პოლიტიკურ პროცესში ჩართულობისთვის.
სიორიძის განცხადებით, კოალიციამ თვეების განმავლობაში იმუშავა საკონსტიტუციო სარჩელზე და მიიჩნევს, რომ საკითხი მხოლოდ რეგულაციის ცვლილებას არ წარმოადგენს და ის „ანტიკონსტიტუციური აქტია“.
„ეს სარჩელი გამოქვეყნდება და თითოეულ ემიგრანტს ექნება შესაძლებლობა, ფორმალურად გახდეს ამ სასარჩელო მოთხოვნის მონაწილე, გახდეს მხარე, იდავოს საკონსტიტუციო სასამართლოში, ხოლო კვალიფიციური იურისტები გაუწევენ მათ სამართლებრივ წარმომადგენლობას სასამართლოში“, – განაცხადა მან.
სიორიძის თქმით, კოალიციას საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების მოლოდინი მაღალი არ აქვს, თუმცა, მისივე შეფასებით, პოლიტიკური პარტიის ბრძოლა „ყველა ველზე ბრძოლას გულისხმობს“.
„ჩვენ ვებრძვით რეჟიმს. რეჟიმი ცდილობს, მოქალაქეებს შეუზღუდოს და წაართვას არჩევნებში მონაწილეობის უფლება, ჩვენ კი ვიყენებთ ინსტიტუციური ბრძოლის მეთოდსაც“, – განაცხადა გიორგი სიორიძემ.

Strong Georgia files lawsuit with Constitutional Court to restore voting rights for immigrants
The Strong Georgia-Lelo coalition has filed a lawsuit with the Constitutional Court challenging the restriction of voting rights for Georgian citizens living abroad.
As one of the leaders of Strong Georgia-Lelo, Giorgi Sioridze, stated, the coalition is launching a legal battle to restore voting rights for immigrants.
According to him, the 2024 parliamentary elections showed that at polling stations opened abroad, where, according to Sioridze, the Georgian Dream did not have the opportunity to manipulate elections, use administrative resources, and pressure voters, the ruling party received only 13 percent.
“In response, the Georgian Dream has practically deprived hundreds of thousands of our compatriots of the right to vote abroad. Polling stations abroad will no longer be opened. Their response to immigrants was particularly cynical: “We are not taking away the right to vote, everyone can come.” Everyone will remember how unrealistic this is,” Sioridze said.
According to him, the coalition has been fighting for years to open more polling stations abroad and for immigrants to be involved in the political process.
According to Sioridze, the coalition has been working on the constitutional lawsuit for months and believes that the issue is not just a change in regulation, but an “anti-constitutional act.”
“This lawsuit will be published and each immigrant will have the opportunity to formally become a participant in this lawsuit, to become a party, to argue in the Constitutional Court, and qualified lawyers will provide them with legal representation in court,” he said.
According to Sioridze, the coalition does not have high expectations for the Constitutional Court’s decision, however, according to his own assessment, the political party’s struggle “implies a struggle on all fronts.”
“We are fighting the regime. The regime is trying to restrict citizens and deprive them of the right to participate in elections, and we are also using the method of institutional struggle,” Giorgi Sioridze said.