თითქმის ნახევარი საუკუნე გავიდა, რაც „ჩაკრულომ” კოსმოსური მოგზაურობა დაიწყო - აშშ-ის საელჩო
დღეს თითქმის ნახევარი საუკუნე გავიდა, რაც „ჩაკრულომ“ კოსმოსური მოგზაურობა დაიწყო, – ამის შესახებ საქართველოში შეერთებული შტატების საეჩო სოციალურ ქსელში წერს.
როგორც საელჩო წერს, 1977 წლის 20 აგვისტოს, ფლორიდის შტატის კეიპ კანავერალის კოსმოსური ცენტრიდან, NASA-მ გაუშვა ხომალდი Voyager 2, რომელმაც შორეულ კოსმოსში „ოქროს ფირფიტა“ წაიღო.
„ეს ფირფიტა წარმოადგენდა ერთგვარ გზავნილს დედამიწიდან, იმ შემთხვევაში, თუ როდისმე მას სხვა ცივილიზაცია აღმოაჩენდა. მასზე ჩაწერილი მუსიკით, ფოტოებითა და მისასალმებელი სიტყვებით, მპოვნელი შეძლებდა გაეგო, თუ როგორი იყო სამყარო, საიდანაც ეს ხომალდი გაუშვეს. სწორედ ამერიკელთა ჯგუფის მიერ შერჩეულ ეგზემპლარებს შორის იყო ქართული „ჩაკრულო”. ასე იქცა უნიკალური ქართული მრავალხმიანობა კაცობრიობის საერთო გზავნილის ნაწილად“, – ნათქვამია აშშ-ის საელჩოს განცხადებაში.

Today, almost half a century has passed since “Chakrulo” began its space journey, the US Embassy in Georgia wrote about this on its social network.
As the embassy writes, on August 20, 1977, NASA launched the Voyager 2 spacecraft from the Cape Canaveral Space Center in Florida, which took a “golden record” into deep space.
“This record was a kind of message from Earth, in case it was ever discovered by another civilization. With the music, photos, and words of welcome recorded on it, the finder would be able to understand what the world from which this ship was launched was like. The Georgian “Chakrulo” was among the specimens selected by a group of Americans. "This is how the unique Georgian polyphony became part of the common message of humanity," the US Embassy said in a statement.