დღის კალენდარი _ 21 აგვისტო
ხსენება ღირსი მამისა ჩვენისა ექვთიმესი — ნათლისმცემლის მონასტრის წინამძღვარისა (1804). წმ. ემელიანე აღმსარებლისა, კვიზიკელ ეპისკოპოსისა (813-820); წმიდა მირონ საკვირველმოქმედისა — კრიტელ ეპისკოპოსისა (დაახლ. 350); მოწამეთა: ელეფთერისა და ლეონიდესი; ღირსი გრიგოლ სინაიდელისა (XIV).
მღვდელმთავარი ემელიანე — კვიზიკელი ეპისკოპოსი ცხოვრობდა ლევ სომეხის, ხატთმებრძოლი იმპერატორის ზეობისას. იმპერატორმა სხვა ეპისკოპოსებთან ერთად მასაც მოსთხოვა ხატების უარყოფა. ემელიანემ უარი განაცხადა. მღვდელმთავარი 815 წელს მართლმადიდებლური მრწამსისთვის გადაასახლეს.
მღვდელმთავარი მირონი — კრიტელი ეპისკოპოსი და სასწაულმოქმედი ახალგაზრდობაში მიწათმოქმედი იყო. მოგვიანებით კრეტელებმა ეპისკოპოსად აირჩიეს. ღმერთმა სიკეთით აღსავსე ეპისკოპოსი სასწაულმოქმედების ნიჭით დააჯილდოვა. მღვდელმთავარი მირონი უფალს დაახლოებით 350 წელს 100 წლის ასაკში წარუდგა.
წმ. მოწამენი ელეფთერი და ლეონიდე ბავშვობაში ცეცხლში დაწვეს ქრისტიანობისთვის.
1698 _ ჯუზეპე ანტონიო გვარნერი, ვიოლინოს იტალიელი ოსტატი.
1741 _ ჟან ფრანსუა ლაპერუზი, ფრანგი ზღვაოსანი.
1789 _ ოგიუსტენ ლუი კოში, ფრანგი მათემატიკოსი.
1874 _ გიორგი კვინიკაძე, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების უკანასკნელი მთავარსარდალი. გარდაიცვალა 1970 წელს.
1936  _ რადიშ თორდია, მხატვარი.
1938 რევაზ ხარებავა საქართველოს ეკონომიკურ მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი, სუხუმის უნივერსიტეტის სრული პროფესორი.
1947 _ ეტორე ბუგატი, იტალიელი მანქანათმშენებელი.
1980 _ ჯო დასენი, ფრანგი მომღერალი.
1997 — იური ნიკულინი, რუსეთის ცირკისა და კინოს მსახიობი.
1888 — გამოიგონეს გამომთვლელი მანქანა.
1911  — ლუვრიდან ლეონარდო და ვინჩის შედევრი „ჯოკონდა“ მოიპარეს.
1937 _ საბჭოთა კავშირსა და ჩინეთს შორის თავდაუსხმელობის ხელშეკრულება გაფორმდა.
1944 დუმბარტონოკსში აშშ-ის, საბჭოთა კავშირისა და ინგლისის წარმომადგენლებმა უშიშროების საერთაშორისო ორგანიზაციიის კონფერენცია გამართეს.

Daily Calendar _ August 21
Commemoration of our venerable father Ekvtimes, abbot of the Baptist Monastery (1804). St. Emelian the Confessor, Bishop of Quisica (813-820); St. Myron the Wonderworker, Bishop of Crete (c. 350); Martyrs: Eleftherios and Leonides; St. Gregory of Sinai (XIV).
Archbishop Emelian, Bishop of Quisica, lived during the reign of the iconoclast Emperor Leo the Armenian. The emperor demanded that he, along with other bishops, renounce icons. Emelian refused. The Archbishop was exiled in 815 for his Orthodox faith.
Archbishop Myron — Bishop of Crete and Miracle Worker In his youth, he was a farmer. Later, the Cretans elected him bishop. God rewarded the bishop, full of goodness, with the gift of miracles. Archbishop Myron died in the Lord around 350 at the age of 100.
The Holy Martyrs Eleftherios and Leonidas were burned at the stake for Christianity in childhood.
1698 _ Giuseppe Antonio Guarneri, Italian violin master.
1741 _ Jean-François Laperouse, French navigator.
1789 _ Augustin Louis Cauchy, French mathematician.
1874 _ Giorgi Kvinikadze, the last commander-in-chief of the Armed Forces of the Democratic Republic of Georgia. Died in 1970.
1936 _ Radish Tordia, painter.
1938 Revaz Kharebava Academician of the Georgian Academy of Economic Sciences, full professor of Sukhumi University.
1947 _ Ettore Bugatti, Italian machine builder.
1980 _ Joe Dassin, French singer.
1997 — Yuri Nikulin, Russian circus and film actor.
1888 — The calculating machine was invented.
1911 — Leonardo da Vinci's masterpiece "La Gioconda" was stolen from the Louvre.
1937 _ A non-aggression pact was signed between the Soviet Union and China.
1944 _ Representatives of the United States, the Soviet Union, and England held a conference on the International Security Organization in Dumbarton Oaks.