არავითარი საფუძველი არ არსებობს იმის მტკიცებისთვის, რომ საქართველოს ხელისუფლება ქვეყანას 2008 წლის ომის დაწყებას აბრალებს - გია ვოლსკი
პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერის, გია ვოლსკის განცხადებით, არ არსებობს საფუძველი იმის მტკიცებისთვის, თითქოს საქართველოს ხელისუფლება ქვეყანას 2008 წლის ომის დაწყებას აბრალებს.
როგორც ვოლსკიმ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განაცხადა, 2008 წლის ომთან დაკავშირებით არაერთი კითხვა არსებობს, რომლებზე პასუხების გაცემაც, მისი შეფასებით, გარკვეულ კონსპირაციაზე მიუთითებს.
„არავითარი წინაპირობა, საფუძველი არ არსებობს იმის მტკიცებისა, რომ საქართველოს ხელისუფლება ჩვენს ქვეყანას აბრალებს ომის დაწყებას. ასეული შემთხვევა შეიძლება გავიხსენო, თუ რა კომენტარს აკეთებდა დღევანდელი ხელისუფლება, მათ შორის იმ პერიოდის ადამიანები, რომლებიც თავისუფალ სივრცეში მსჯელობას არ ერიდებოდნენ“, - განაცხადა ვოლსკიმ.
მისივე თქმით, კითხვებს საჭირო პასუხები უნდა გაეცეს, მათ შორის, რატომ არ მოხდა ივლისში განგაშის ატეხვა და რატომ არ იქნა მოწვეული უშიშროების საბჭო, როდესაც როკის გვირაბის მიღმა სამხედრო გადაადგილებები მიმდინარეობდა.
„რატომ იყო სულ ლაპარაკი იმაზე, რომ რუსეთს არ აინტერესებს ცხინვალის რეგიონი და აფხაზეთი? რატომ არ იყო 8 აგვისტოს შუადღემდე საუბარი იმაზე, რომ რუსეთის ფედერაცია წარმოადგენდა საფრთხეს, რომ ქვეყანაში ოკუპაცია უნდა მომხდარიყო? რატომ არ გაიყვანეს მოსახლეობა? რატომ აძალებდნენ სახელმწიფოს მიერ უკანონოდ შექმნილ სტრუქტურებს, რომ იმ რეგიონში დარჩენილიყვნენ?“, - აღნიშნა მან.
ვოლსკიმ ასევე გააკრიტიკა 2008 წლის ომთან დაკავშირებული რეზოლუცია და განაცხადა, რომ საკითხის განხილვა მხოლოდ იმაზე დავამდე არ უნდა დავიდეს, ომი 7 თუ 8 აგვისტოს დაიწყო.
„რატომ მოაწერეს ხელი ისეთ რეზოლუციას, სადაც წერია, რომ სწორედ საქართველოა მიზეზი იმისა, რომ ომი დაიწყო და ფართომასშტაბიანი გახდა? სულ სხვა კონტექსტით უნდა იქნეს ეს საკითხი განხილული და არა პრიმიტიულად - 7-ში დაიწყო ომი თუ 8-ში. საიდან დაიწყო, როგორ ვითარდებოდა და ვის რა ინტერესი ჰქონდა ამასთან დაკავშირებით?! განგაში რატომ არ ატყდა ივლისში?! უშიშროების საბჭოს რატომ არ მიმართეს, როდესაც ყველამ იცოდა, რომ სამხედრო სვლები მიმდინარეობდა როკის გვირაბის იქით?!“, - განაცხადა ვოლსკიმ.
პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერის თქმით, დღესაც არსებობს მცდელობები, რომ საქართველოში ახალი დაპირისპირების კერა გაჩნდეს, თუმცა ხელისუფლების პოლიტიკა ნდობის აღდგენასა და კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებაზეა ორიენტირებული.
„ჩვენი პოლიტიკა ემყარება ერთ მთავარ მიზანს - შეიქმნას ისეთი სიტუაცია, ნდობის ის ხარისხი იყოს, რომ როდესაც დადგება გარკვეული პერიოდი, ამ ვითარებაზე, რასაც ჩვენ უნდა ვქმნიდეთ, აშენდეს სრულმასშტაბიანი პოლიტიკური მოგვარების გარკვეული შენობა. ამას სჭირდება მოთმინებით და ინტენსიურად, გეგმაზომიერად მუშაობა“, - აღნიშნა მან.
ვოლსკის განცხადებით, პოლიტიკური შეხედულებების მიუხედავად, მთავარი ამოცანა საზოგადოებებს შორის ნდობისა და სტაბილური ურთიერთობების შექმნაა.
„ამოცანა არის ერთი - რომ ჩვენმა შვილებმა დღეს ერთმანეთს უყურონ არა თოფის სამიზნიდან, არამედ თვალებში ჩახედონ. ჯანსაღი მომავლის შესაქმნელად საჭიროა სტაბილური დამოკიდებულება“, - განაცხადა მან.
ვოლსკიმ ოპოზიციის წარმომადგენლებსაც მიმართა და აღნიშნა, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლამდე საქართველოს, მისი შეფასებით, დამნაშავის სტატუსი ჰქონდა, ხოლო შემდგომ სტრასბურგის სასამართლოში საქართველომ რამდენიმე მნიშვნელოვანი საქმე მოიგო.
„„ქართული ოცნება“ ხელისუფლებაში რომ არ მოსულიყო, სწორედ მაშინ შერჩებოდა საქართველოს დამნაშავის სახელი და ვერც სტრასბურგის სასამართლოში ვერ იქნებოდა მოგებული ის საკმაოდ რთული საქმეები, რომლებიც ჩვენმა იურისტებმა მოიგეს“, - განაცხადა ვოლსკიმ.
მისივე თქმით, ხელისუფლებისთვის მთავარი ნდობის მშენებლობის პროცესის გაგრძელებაა და ამ პროცესის დაზიანება, მისი შეფასებით, „ყალბი განცხადებებითა და პროპაგანდისტულ ველზე დივერსიული შემოჭრით“ შეიძლება მოხდეს.

There is no basis for claiming that the Georgian government blames the country for the outbreak of the 2008 war - Gia Volski
According to the statement of the First Vice-Speaker of the Parliament, Gia Volski, there is no basis for claiming that the Georgian government blames the country for the outbreak of the 2008 war.
As Volski stated at the plenary session of the Parliament, there are a number of questions regarding the 2008 war, the answers to which, in his assessment, indicate a certain conspiracy.
“There are no prerequisites, no basis for claiming that the Georgian government blames our country for the outbreak of the war. I can recall a hundred cases of what the current government, including people of that period who did not shy away from discussing in a free space, made comments,” Volski said.
According to him, the necessary answers should be given to the questions, including why the alarm was not raised in July and why the Security Council was not convened when military movements were taking place beyond the Roki tunnel.
“Why was there all this talk about Russia not being interested in the Tskhinvali region and Abkhazia? Why was there no talk until the afternoon of August 8 that the Russian Federation posed a threat, that the country should be occupied? Why were the population not evacuated? Why were the structures illegally created by the state forced to remain in that region?”, - he noted.
Volsky also criticized the resolution related to the 2008 war and stated that the discussion of the issue should not be limited to the dispute over whether the war began on August 7 or 8.
“Why did they sign a resolution that says that Georgia is the reason why the war started and became large-scale? This issue should be discussed in a completely different context, and not primitively - did the war start on the 7th or on the 8th. Where did it start, how was it developing, and who had any interest in this?! Why didn’t the alarm sound in July?! Why didn’t they appeal to the Security Council when everyone knew that military moves were underway beyond the Roki tunnel?!”, - said Volski.
According to the First Vice-Speaker of the Parliament, there are still attempts to create a new hotbed of confrontation in Georgia, although the government’s policy is focused on restoring trust and peacefully resolving the conflict.
“Our policy is based on one main goal - to create such a situation, such a degree of trust, that when a certain period comes, a certain building of a full-scale political settlement will be built on this situation that we need to create. This requires patient and intensive, planned work,” he noted.
According to Volsky, regardless of political views, the main task is to create trust and stable relations between societies.
“The task is one - so that our children today look at each other not through the sights of a gun, but look each other in the eye. A stable attitude is needed to create a healthy future,” he said.
Volsky also addressed representatives of the opposition and noted that before the Georgian Dream came to power, Georgia, in his assessment, had the status of a criminal, and later Georgia won several important cases in the Strasbourg court.
"If the Georgian Dream had not come to power, the name of the perpetrator of Georgia would have been preserved right then, and the rather difficult cases that our lawyers won would not have been won in the Strasbourg court," said Volski. According to him, the main thing for the government is to continue the process of building trust, and this process, in his assessment, can be damaged by "false statements and subversive intrusions into the propaganda field."