დღის კალენდარი - 4 სექტემბერი
დღესასწაული ღმრთისმშობლის ხატისა, საქართველოჲსად წოდებულისა (ეს სიწმიდე 1622 წ-მდე იმყოფებოდა საქართველოში; ამჟამად მოსკოვშია)*; მოწამეთა: აღათონიკესი, ზოტიკესი, თეოპრეპესი, აკვინდინესი, სევერიანესი და სხვათა (IV); მღვდელმოწამისა ათანასე ეპისკოპოსისა (270-275), ღირსისა ანთუსასი (298) და მსახურთა მისთა, მოწამეთა ქარისიმესი და ნეოფიტესი (III); მოწამისა ევლალია ქალწულისა (303); მოწამისა ლუკიანოზისა.
საქართველოს (ივერიის) ღვთისმშობლის ხატი. 1622 წელს შაჰ აბასმა დალაშქრა საქართველო, გაიტაცეს ბევრი სიწმინდე. საქართველოს ღვთისმშობლის ხატი ვინმე სტეფანეს ხელში აღმოჩნდა. მან სიზმარში ნახა ანგელოსი, რომელმაც უთხრა, რომ ხატი 1603 წელს დაარსებულ არხანგელსკის ეპარქიის შავი მთის მონასტრისთვის შეეწირა. 1654 წელს ხატი მოსკოვში გადაასვენეს.
წმ. მოწამენი აღათონიკე, ზოტიკე, თეოპრესი, აკვინდინე, სევერიანე, ზენონი და სხვები ევნენ იმპერატორ მაქსიმიანეს დროს. წმ. მოწამე აღათონიკე დიდგვაროვან ჰიპასიეთა შთამომავალი იყო. იგი ქალკედონში მოკლეს. მისი წმინდა ნაწილები კონსტანტინოპოლში მისივე სახელობის ეკლესიაში დაასვენეს.
მღვდელმოწამე ათანასე — ქალაქ ტარსის ეპისკოპოსი, რომელმაც მონათლა დედა ანფუსა, _  ხმლით აჩეხეს იმპერატორ ავრელიანეს დროს.
მოწამე ევლალია ესპანეთის ქალაქ ბარკიონის მახლობლად ცხოვრობდა. ის ქრისტეს რჯულს მტკიცედ იცავდა. იმპერატორების დიოკლეტიანესა და მაქსიმიანეს მიერ ქრისტიანთა დევნისას მას მრავალი გვემა მიაყენეს.
1768 – ფრანსუა რენე დე შატობრიანი, ფრანგი მწერალი, პოლიტიკოსი.
1824 – ანტონ ბრუკნერი, ავსტრიელი კომპოზიტორი, პედაგოგი.
1857 _ ალექსანდრე სუმბათაშვილი-იუჟინი, დრამატურგი, მსახიობი, რუსეთის სახალხო არტისტი. გარდაიცვალა 1927 წელს.

Calendar of the day - September 4
Feast of the Icon of the Mother of God, called Georgia (this shrine was in Georgia until 1622; currently in Moscow)*; Martyrs: Agathonikes, Zotikes, Theoprepes, Aquindines, Severianes and others (IV); Hieromartyr Athanasius the Bishop (270-275), Venerable Anthusas (298) and his servants, the martyrs Charisimas and Neophytes (III); Martyr Evlalia the Virgin (303); Martyr Lucianos.
Georgian (Iveria) Icon of the Mother of God. In 1622, Shah Abbas invaded Georgia, and many relics were stolen. The Georgian icon of the Mother of God ended up in the hands of a certain Stefan. He saw an angel in a dream, who told him that the icon should be donated to the Black Mountain Monastery of the Arkhangelsk Diocese, founded in 1603. In 1654, the icon was transferred to Moscow.
The holy martyrs Agathonikos, Zotikos, Theopressos, Aquindines, Severianos, Zeno and others were martyred during the reign of Emperor Maximian. The holy martyr Agathonikos was a descendant of the noble Hypasios. He was killed in Chalcedon. His holy relics were buried in the church of his name in Constantinople.
The Hieromartyr Athanasius, bishop of Tarsus, who baptized his mother Anfusa, was beheaded with a sword during the reign of Emperor Aurelian.
Martyr Eulalia lived near the Spanish city of Barción. She firmly defended the law of Christ. During the persecution of Christians by the emperors Diocletian and Maximian, she was subjected to many tortures.