გადავწყვიტეთ დავირქვათ ის, რაც რეალურად ვართ, სულ ვიყავით და მომავალშიც ვიქნებით „თავისუფალი ხალხის პარტია“ - პარტია „გირჩმა“ სახელწოდება შეიცვალა
„გირჩი“ იმიტომ დავირქვით, რომ თავისუფლების იდეა გამოგვესახა ნეიტრალურ საგანში, რომელიც ხალხისთვის მარტივად დასამახსოვრებელი იქნებოდა. გადავწყვიტეთ, გადავშალოთ პოლიტიკური ცხოვრების ახალი ფურცელი – დავირქვათ ის, რაც რეალურად ვართ, სულ ვიყავით და მომავალშიც ვიქნებით: „თავისუფალი ხალხის პარტია“, – ამის შესახებ აღნიშნულია „გირჩის“ განცხადებაში.
მათივე ცნობით, „გირჩი“ ყოველთვის თავისუფალი ხალხის პარტია იყო.
„„გირჩი“ იმიტომ დავირქვით, რომ თავისუფლების იდეა გამოგვესახა ნეიტრალურ საგანში, რომელიც ხალხისთვის მარტივად დასამახსოვრებელი იქნებოდა. ალბათ წარმატებული გამოვიდა, ვინაიდან, ჩვენ გარდა, ბოლო წლებში კიდევ ორ პარტიას დაერქვა ეს სახელი (თან არცერთს არანაირი კავშირი არ აქვს თავისუფლებასთან). ჩვენი მოწინააღმდეგეები ამ გაუგებრობას შესანიშნავად იყენებენ და ხან რას გამოაცხადებენ ჩვენს ნათქვამად თუ პოზიციად და ხან – რას. არის შემთხვევები, როდესაც ისეთ ვინმეს წარმოაჩენენ ჩვენს ძმად ან აქტივისტად, რომელსაც არანაირი კავშირი არ გააჩნია არც ჩვენთან და არც თავისუფლებასთან.
ეს ყველაფერი ხალხს არასწორ წარმოდგენას უქმნის ჩვენზე და, ამავდროულად, აზიანებს იმ იდეას, რის გამოც თავის დროზე ჩვენი პარტია შეიქმნა. გადავწყვიტეთ, ეს დავასრულოთ და გადავშალოთ პოლიტიკური ცხოვრების ახალი ფურცელი – დავირქვათ ის, რაც რეალურად ვართ, სულ ვიყავით და მომავალშიც ვიქნებით: „თავისუფალი ხალხის პარტია““, – აღნიშნულია განცხადებაში.

We decided to call what we really are, have always been and will be: “Party of Free People” - the party “Girch” has changed its name
We called it “Girch” because it reflected the idea of ​​freedom in a neutral subject that would be easy for people to remember. We decided to turn over a new leaf in political life – to call what we really are, have always been and will be: “Party of Free People”, – this is stated in the statement of “Girch”.
According to them, “Girch” has always been a party of free people.
“We called it “Girch” because it reflected the idea of ​​freedom in a neutral subject that would be easy for people to remember. It probably turned out to be successful, because, besides us, two other parties have been given this name in recent years (neither of them has anything to do with freedom). Our opponents take advantage of this misunderstanding and sometimes declare what we have said or our position, and sometimes what we have not. There are cases when they present someone as our brother or activist who has no connection with us or freedom. All this creates a wrong impression of us in the people and, at the same time, damages the idea for which our party was created in the first place. We have decided to end this and turn over a new leaf in political life – to call ourselves what we really are, have always been and will be in the future: “The Party of Free People”, - the statement states.