ელენე ხოშტარიას მიმართ სასამართლო  განაჩენი შემზარავი თავდასხმაა დემოკრატიაზე, ფუნდამენტურ უფლებებზე - სალომე ზურაბიშვილი
საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი „დროას“ ერთ-ერთი ლიდერის, ელენე ხოშტარიას მიმართ სასამართლო განაჩენს საქართველოში დემოკრატიასა და ფუნდამენტურ უფლებებზე „შემზარავ თავდასხმას” უწოდებს.
როგორც ზურაბიშვილი პლატფორმა X-ზე წერს, ასე ესმის „რეჟიმს გამოხატვის თავისუფლება“.
“პოლიტიკური რეპრესია საქართველოში: ელენე ხოშტარიას, პოლიტიკური პარტია “დროას” ლიდერს, რომელიც 6 თვეა წინასწარ დაკავებულია, ახლა პატიმრობის 18 თვე მიუსაჯეს. უბრალოდ ბანერზე წერისთვის.
ასე ესმის რეჟიმს გამოხატვის თავისუფლება. ეს განაჩენი კიდევ ერთი შემზარავი თავდასხმაა დემოკრატიასა და ფუნდამენტურ უფლებებზე საქართველოში”, - წერს ზურაბიშვილი.
ცნობისთვის, კახა კალაძის საარჩევნო ბანერზე საკანცელარიო მარკერით წარწერის - რუსული ოცნება - გაკეთებისთვის, მოსამართლე გიორგი არევაძემ ელენე ხოშტარიას 1 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. შესაბამისად, ხოშტარია პენიტენციურ დაწესებულებას 1 წელში დატოვებს.

The court verdict against Elene Khoshtaria is a shocking attack on democracy and fundamental rights - Salome Zurabishvili
Georgia’s fifth president, Salome Zurabishvili, has described the court ruling against one of the leaders of the “Droa” party, Elene Khoshtaria, as a “shocking attack” on democracy and fundamental rights in Georgia.
As Zurabishvili wrote on platform X, “this is how the regime understands freedom of expression.”
“Political repression in Georgia: Elene Khoshtaria, leader of the political party ‘Droa,’ who has been in pre-trial detention for six months, has now been sentenced to 18 months in prison. Simply for writing on a banner.
This is how the regime understands freedom of expression. This verdict is yet another shocking attack on democracy and fundamental rights in Georgia,” Zurabishvili wrote.
For the record, for making an inscription — “Russian Dream” — on an election banner of Kakha Kaladze using a marker, Judge Giorgi Arevadze sentenced Elene Khoshtaria to 1 year and 6 months in prison. Accordingly, Khoshtaria will leave the penitentiary institution in one year.