ჩვენგან დღემდე ითხოვენ სანქციების დაწესებას … აღარ აქვს ფასი ქართული საზოგადოებისთვის ევროპული ბიუროკრატიის განცხადებებს - ირაკლი კობახიძე
ჩვენთვის მთავარია, რომ გვაქვს ძალიან მკაფიო პოლიტიკა - ეს პოლიტიკა გულისხმობს იმას, რომ სანქციები არ დაგვიწესებია, მაგრამ არც სანქციების გვერდის ავლას ვუშვებთ ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გადაცემა „იმედი LIVE“-ში განაცხადა.
მთავრობის მეთაურის შეფასებით, ამ დროს ორმაგი სტანდარტებით მოქმედებს ევროპული ბიუროკრატია.
„ჩვენთვის მთავარია, რომ გვაქვს პრინციპები და ამ პრინციპების მიხედვით ვმოქმედებთ, რასაც არ აკეთებს ევროპული ბიუროკრატია. ეს ორმაგი სტანდარტები სწორედ უპრინციპობის გამოხატულებაა. ჯერ კიდევ 2022 წელს, როდესაც ახალი დაწყებული იყო ომი, ლიეტუვიდან და ლატვიიდან 4-ჯერ მეტი ღვინო გადიოდა თითოეულიდან რუსეთში, ვიდრე საქართველოდან. არც ერთი არ არის ღვინის მწარმოებელი ქვეყანა. რეალურად, ხორციელდებოდა რეექსპორტი, რასაც სოციალური დატვირთვაც ნაკლებად ჰქონდა ამ ორი ქვეყნისთვის, მაგრამ ჩვენგან ბოლომდე ითხოვდნენ და დღემდე ითხოვენ სანქციების დაწესებას. თვითონ უნდა გაყიდონ ღვინო, ისე, რომ საერთოდ არ აწარმოებენ ამ პროდუქტს და ჩვენი ფერმერებისთვის, მევენახეებისთვის, მეღვინეებისთვის არ შეიძლება რუსეთში ღვინის გაყიდვა. ამასაც ხედავს ჩვენი საზოგადოება. აქ ყველაფერი ძალიან მარტივად არის. ევროპასა და რუსეთს შორის ვაჭრობა შეადგენს მილიარდებს, ჩვენ სანქციები უნდა დავაწესოთ. ყველაფერი დღესავით ნათელია და ამიტომ აღარ აქვს ფასი ქართული საზოგადოებისთვის ევროპული ბიუროკრატიის განცხადებებს, რადგან ყველა ხედავს ამ სიყალბეს და ორმაგ სტანდარტებს, რასაც ეფუძნება ყოველ ჯერზე მათი გადაწყვეტილებები“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

They are still demanding that we impose sanctions… The statements of the European bureaucracy are no longer valuable to Georgian society - Irakli Kobakhidze
The main thing for us is that we have a very clear policy - this policy means that we have not imposed sanctions, but we do not allow sanctions to be circumvented on the territory of our country, - Prime Minister Irakli Kobakhidze stated this in the program "Imedi LIVE".
According to the head of government, at this time the European bureaucracy is operating with double standards.
"The main thing for us is that we have principles and act according to these principles, which the European bureaucracy does not do. These double standards are precisely the expression of unprincipledness. Back in 2022, when the war had just begun, 4 times more wine was exported from Lithuania and Latvia to Russia than from Georgia. Neither of them is a wine-producing country. In reality, re-export was taking place, which had less social impact for these two countries, but they demanded and still demand that we impose sanctions. They should sell the wine themselves, even though they do not produce this product at all, and our farmers, vine growers, and winemakers cannot sell wine to Russia. Our society sees this too. Everything is very simple here. Trade between Europe and Russia amounts to billions, we must impose sanctions. Everything is as clear as it is today, and therefore the statements of the European bureaucracy no longer have any value for Georgian society, because everyone sees this falsity." "And the double standards that their decisions are based on every time," said Irakli Kobakhidze.