ირანის სახელმწიფო მაუწყებელი პირობითი ცეცხლის შეწყვეტის 10-პუნქტიან გეგმას ავრცელებს
„ბიბისი“ ირანულ მედიაზე დაყრდნობით, თეირანის მიერ შემუშავებულ ცეცხლის შეწყვეტის 10-პუნქტიან გეგმას აქვეყნებს.
ირანის სახელმწიფო მაუწყებელმა პირობითი ცეცხლის შეწყვეტის 10-პუნქტიანი გეგმა გაავრცელა, რომელიც, მათი ინფორმაციით, რეგიონში საომარი მოქმედებების შეწყვეტას და ირანის მიმართ დაწესებული შეზღუდვების მოხსნას ითვალისწინებს.
გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, გეგმა მოიცავს ერაყში, ლიბანში და იემენში ომის სრულ შეწყვეტას, ასევე ირანის წინააღმდეგ სამხედრო მოქმედებების მუდმივ დასრულებას, ვადის განსაზღვრის გარეშე.
ამასთან, დოკუმენტში საუბარია რეგიონში ყველა კონფლიქტის სრულ დასრულებაზე, ჰორმუზის სრუტის ხელახლა გახსნაზე და იქ ნაოსნობის თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად სპეციალური პროტოკოლისა და პირობების დადგენაზე.
გეგმის მიხედვით, ირანი ასევე ითხოვს აღდგენა-რეკონსტრუქციის ხარჯების სრულ კომპენსაციას, მის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების სრულ მოხსნას და აშშ-ის მიერ გაყინული ირანული ფონდებისა და აქტივების გათავისუფლებას.
დოკუმენტის ერთ-ერთი პუნქტის თანახმად, ირანი სრულ ვალდებულებას იღებს, რომ ბირთვული იარაღის ფლობას არ შეეცდება.
ირანის სახელმწიფო მაუწყებლის ცნობით, ზემოაღნიშნული პირობების დამტკიცების შემთხვევაში, ცეცხლის შეწყვეტა ყველა ფრონტზე დაუყოვნებლივ ამოქმედდება.
მანამდე, აშშ-ის პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ აშშ-მა ირანისგან 10-პუნქტიანი წინადადება მიიღო, რაც მოლაპარაკებების საფუძველია. ირანულმა მხარემ კი აღნიშნა, რომ პარასკევიდან პაკისტანის დედაქალაქ ისლამაბადში აშშ-თან მოლაპარაკებები დაიწყება.

The BBC, citing Iranian media, has published a 10-point plan for a conditional ceasefire developed by Tehran.
Iran's state broadcaster has released a 10-point plan for a conditional ceasefire, which, according to them, envisages a cessation of hostilities in the region and the lifting of restrictions imposed on Iran.
According to the information, the plan includes a complete cessation of hostilities in Iraq, Lebanon and Yemen, as well as a permanent end to military operations against Iran, without specifying a deadline.
In addition, the document talks about the complete end of all conflicts in the region, the reopening of the Strait of Hormuz and the establishment of a special protocol and conditions to ensure freedom and security of navigation there.
According to the plan, Iran also demands full compensation for reconstruction costs, the complete lifting of sanctions imposed against it, and the release of Iranian funds and assets frozen by the US.
According to one of the points of the document, Iran fully commits not to seek to possess nuclear weapons.
According to the Iranian state broadcaster, if the above conditions are approved, a ceasefire will come into effect on all fronts immediately.
Earlier, US President Donald Trump said that the US had received a 10-point proposal from Iran, which is the basis for negotiations. The Iranian side noted that negotiations with the US would begin on Friday in the Pakistani capital Islamabad.