ისრაელი მხარს უჭერს აშშ-ის პრეზიდენტის გადაწყვეტილებას, ორი კვირით შეაჩეროს ირანის წინააღმდეგ დარტყმები - ბენიამინ ნეთანიაჰუ
ისრაელი მხარს უჭერს აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის გადაწყვეტილებას, ორი კვირით  შეაჩეროს ირანის წინააღმდეგ დარტყმები, იმ პირობით, რომ ირანი დაუყოვნებლივ გახსნის სრუტეებს და შეწყვეტს ყველა თავდასხმას აშშ-ზე, ისრაელსა და რეგიონში არსებულ ქვეყნებზე. ამის შესახებ ისრაელის პრემიერ-მინისტრის ბენიამინ ნეთანიაჰუს ოფისის განცხადებაშია აღნიშნული.
„ისრაელი ასევე მხარს უჭერს აშშ-ის ძალისხმევას უზრუნველყოს, რომ ირანი აღარ წარმოადგენდეს ბირთვულ, სარაკეტო და ტერორისტულ საფრთხეს ამერიკისთვის, ისრაელისთვის, ირანის არაბი მეზობლებისა და მსოფლიოსთვის“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ნეთანიაჰუს ოფისის მტკიცებით, აშშ-მა ისრაელს განუცხადა, რომ ირანთან მოლაპარაკებებში ის ერთგულია იმ საერთო მიზნების მიღწევის მიმართ, რომელსაც აშშ, ისრაელი და ისრაელის რეგიონული მოკავშირეები იზიარებენ.
ამასთან, ისრაელის პრემიერის ოფისის განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ ირანთან მიღწეული შეთანხმება ცეცხლის ორი კვირის განმავლობაში შეწყვეტასთან დაკავშირებით ლიბანს არ მოიცავს.
„ორკვირიანი ცეცხლის შეწყვეტა ლიბანს არ მოიცავს“, - აღნიშნულია ისრაელის პრემიერის განცხადებაში.
ცნობისთვის, მანამდე პაკისტანის პრემიერ-მინისტრმა შეჰბაზ შარიფმა, რომელიც აშშ-სა და ირანს შორის მოლაპარაკებებს შუამავლობს, განაცხადა, რომ ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება ლიბანსაც მოიცავს.

Israel supports US President's decision to suspend strikes on Iran for two weeks - Benjamin Netanyahu
Israel supports US President Donald Trump's decision to suspend strikes on Iran for two weeks, on the condition that Iran immediately opens the straits and ceases all attacks on the US, Israel and countries in the region. This was stated in a statement by the office of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
"Israel also supports US efforts to ensure that Iran no longer poses a nuclear, missile and terrorist threat to America, Israel, Iran's Arab neighbors and the world," the statement said.
According to Netanyahu's office, the US has told Israel that in negotiations with Iran it is committed to achieving the common goals that the US, Israel and Israel's regional allies share.
However, the Israeli Prime Minister's Office stressed in a statement that the agreement reached with Iran on a two-week ceasefire does not include Lebanon.
"The two-week ceasefire does not include Lebanon," the Israeli Prime Minister's statement said.
Earlier, Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif, who is mediating negotiations between the US and Iran, said that the ceasefire agreement also includes Lebanon.