მივიღეთ გადაწყვეტილება პლასტმასის ბოთლებში სასმელის წარმოების იმპორტისა და ბაზარზე განთავსების რეგულაციის ამოქმედება გადავავადოთ 4 წლით - ირაკლი კობახიძე
მივიღეთ გადაწყვეტილება, პლასტმასის ბოთლებში სასმელის წარმოების იმპორტისა და ბაზარზე განთავსების რეგულაციის ამოქმედება გადავავადოთ 4 წლით, 2031 წლის პირველ თებერვლამდე, -  ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა.
როგორც პრემიერმა აღნიშნა, ეს არის გადაწყვეტილება, რომელიც მიღებულ იქნა კონსულტაციების საფუძველზე.
„პლასტმასის მოხმარება ზიანს აყენებს, როგორც ადამიანების ჯანმრთელობას, ისე გარემოს. რამდენიმე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი უკვე გადაიდგა პლასტმასის მოხმარების შემცირების მიმართულებით. ეს პროცესი ეტაპობრივად გაგრძელდება, თუმცა ამავდროულად, ჩვენ უნდა გავითავლისწინოთ ამ პროცესთან დაკავშირებული გვერდითი ფაქტორები, მათ შორის არის ბიზნესის ობიექტური ინტერესები, ასევე კონკრეტული რეგულაციების შესაძლო გავლენა სამომხმარებლო ფასებზე. ბიზნეს სექტორთან გვქონდა აქტიური კონსულტაციები,  მადლობა ამისთვის გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრს. ამ კონსულტაციების შემდეგ მივიღეთ გადაწყვეტილება, პლასტმასის ბოთლებში სასმელის წარმოების იმპორტისა და ბაზარზე განთავსების რეგულაციის ამოქმედება გადავავადოთ 4 წლით, 2031 წლის პირველ თებერვლამდე. ეს არის გადაწყვეტილება, რომელიც მიღებულ იქნა კონსულტაციების საფუძველზე“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

We have decided to postpone the entry into force of the regulation on the import and placing on the market of beverages in plastic bottles for 4 years - Irakli Kobakhidze
We have decided to postpone the entry into force of the regulation on the import and placing on the market of beverages in plastic bottles for 4 years, until February 1, 2031, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze announced at a government session.
As the Prime Minister noted, this is a decision that was made on the basis of consultations.
"Plastic consumption harms both human health and the environment. Several important steps have already been taken towards reducing plastic consumption. This process will continue gradually, but at the same time, we must take into account the side factors related to this process, including the objective interests of business, as well as the possible impact of specific regulations on consumer prices. We had active consultations with the business sector, thanks to the Minister of Environmental Protection and Agriculture for this. After these consultations, we decided to postpone the entry into force of the regulation on the production, import and placing on the market of beverages in plastic bottles for 4 years, until February 1, 2031. This is a decision that was made on the basis of consultations," said Irakli Kobakhidze.