მოსკოვმა კობა ხაბაზს 13 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა და საერთაშორისო ძებნილად გამოაცხადა
ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის უზენაესმა სასამართლომ კობა ხაბაზს დაუსწრებლად 13 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ინფორმაციას რუსული მედია ავრცელებს.
როგორც ე.წ. დონეცკის რესპუბლიკის მთავარი პროკურატურა აცხადებს, იგი მონაწილეობდა საბრძოლო მოქმედებებში უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხარეს.
„მან სამხედრო წვრთნები გაიარა სასწავლო ბაზებზე, აღჭურვეს ცეცხლსასროლი იარაღით და 2026 წლის იანვრამდე მონაწილეობდა რუსეთის ფედერაციის სამხედრო მოსამსახურეების წინააღმდეგ საბრძოლო ოპერაციებში სხვადასხვა შეხების წერტილში. დაქირავებული მებრძოლის ანაზღაურებამ შეიარაღებულ კონფლიქტში მონაწილეობისთვის 3,6 [125 ათასი ლარი] მილიონ რუბლს გადააჭარბა.
სახელმწიფო ბრალმდებლის პოზიციის გათვალისწინებით, ხაბაზს დაუსწრებლად მიესაჯა 13 წლით თავისუფლების აღკვეთა, სასჯელის მკაცრი რეჟიმის სასჯელაღსრულების კოლონიაში მოხდით“, –  ნათქვამია რუსეთის პროკურატურის განცხადებაში.

Moscow sentences Koba Khabazi to 13 years in prison and puts him on international wanted list
The Supreme Court of the so-called Donetsk People's Republic has sentenced Koba Khabazi in absentia to 13 years in prison. Russian media reports.
According to the Prosecutor General's Office of the so-called Donetsk Republic, he participated in hostilities on the side of the Ukrainian Armed Forces.
“He underwent military training at training bases, was equipped with firearms, and until January 2026 participated in combat operations against the military personnel of the Russian Federation at various contact points. The mercenary’s remuneration for participation in the armed conflict exceeded 3.6 [125 thousand GEL] million rubles.
Taking into account the position of the state prosecutor, Khabazi was sentenced in absentia to 13 years in prison, to serve the sentence in a strict regime penal colony,” the Russian prosecutor’s office said in a statement.