ოპოზიციური პარტია „ტისა“ უნგრეთის პარლამენტში საკონსტიტუციო უმრავლესობას მოიპოვებს - ვიქტორ ორბანმა არჩევნებში დამარცხება აღიარა
ხმების დაახლოებით 99%-ის დათვლის შემდეგ, ოპოზიციური პარტია „ტისა“ უნგრეთის პარლამენტში საკონსტიტუციო უმრავლესობას მოიპოვებს, - ინფორმაციას უნგრეთის ეროვნული საარჩევნო კომისია ავრცელებს.
უნგრეთის ეროვნული საარჩევნო კომისიის მონაცემების თანახმად, დათვლილია ხმების 98.93%, რომლის მიხედვითაც პიტერ მადიარის ოპოზიციური პარტია „ტისა“ ქვეყნის 199 ადგილიან პარლამენტში ორ მესამედს გააკონტროლებს და ერთპარტიულ საკონსტიტუციო უმრავლესობას ჩამოაყალიბებს.
უნგრეთის საპარლამენტო არჩევნებში ბიულეტენების დაახლოებით 99%-ის დათვლის შემდეგ, ოპოზიციურმა პარტიამ „ტისამ“ ხმების 53.06% მიიღო. მოქმედმა მმართველმა პარტიამ „ფიდესმა“ 38.43%, ხოლო ულტრამემარჯვენე „მი ჰაზანკმა“ 5.83% მიიღო.
არსებული მონაცემებით, „ტისა“ პარლამენტში 138 მანდატს მიიღებს, „ფიდესი“ - 55-ს, ხოლო პარტია „მი ჰაზანკი“ - 6-ს. საკონსტიტუციო უმრავლესობისთვის 133 მანდატია საჭირო.
შეგახსენებთ, უნგრეთში საპარლამენტო არჩევნები გუშინ ჩატარდა. საპარლამენტო არჩევნებში ხმა ამომრჩეველთა 79.51%-მა მისცა და უნგრეთის ისტორიაში რეკორდული აქტივობა დაფიქსირდა.

Opposition party "Tisza" will gain a constitutional majority in the Hungarian parliament - Viktor Orban concedes defeat in the elections
After counting about 99% of the votes, the opposition party "Tisza" will gain a constitutional majority in the Hungarian parliament, - the Hungarian National Election Commission has announced.
According to the data of the Hungarian National Election Commission, with 98.93% of the votes counted, according to which Peter Magyar's opposition party "Tisza" will control two-thirds of the country's 199-seat parliament and form a single-party constitutional majority.
After counting about 99% of the ballots in the Hungarian parliamentary elections, the opposition party "Tisza" received 53.06% of the votes. The incumbent ruling party Fidesz received 38.43%, while the far-right Mi Hazenk received 5.83%.
According to the available data, Tisza will receive 138 seats in parliament, Fidesz - 55, and the Mi Hazenk party - 6. 133 seats are needed for a constitutional majority.
As a reminder, parliamentary elections were held in Hungary yesterday. 79.51% of voters cast their votes in the parliamentary elections, a record turnout in Hungarian history.