ლიდერობის სიმწირე და გამორჩეული ლიდერების არარსებობა ერთ-ერთი გამოკვეთილი პრობლემაა, ყველა ლიდერი უნდა ფიქრობდეს საკუთარი მოსახლეობის მშვიდობასა და კეთილდღეობაზე - ირაკლი კობახიძე
ლიდერობის სიმწირე და გამორჩეული ლიდერების არარსებობა ერთ-ერთი გამოკვეთილი პრობლემაა თანამედროვე მსოფლიო პოლიტიკის კონტექსტში. რა თქმა უნდა, გამონაკლისებიც არსებობს და ეს ქვეყანა, თურქეთი და მისი ლიდერია, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ანტალიის დიპლომატიის ფორუმის ფარგლებში გამართულ ლიდერთა პანელურ დისკუსიაზე „მომავლის განსაზღვრა და რისკების მართვა“ სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მთავრობის მეთაურის თქმით, უნდა არსებობდეს პოლიტიკური სისტემა, რომელიც სახელმწიფოებში ლიდერების შერჩევაზე იქნება პასუხისმგებელი.
„ძალიან გვახარებს, რომ ამ მიმართულებით თურქეთის ძალიან ძლიერი პარტნიორები ვართ. თქვენ ლიდერობასაც შეეხეთ შესავალ სიტყვაში და, უპირველეს ყოვლისა, უნდა ვთქვა, რომ ლიდერობის სიმწირე და გამორჩეული ლიდერების არარსებობა ერთ-ერთი გამოკვეთილი პრობლემაა თანამედროვე მსოფლიო პოლიტიკის კონტექსტში. რა თქმა უნდა, გამონაკლისებიც არსებობს და ეს ქვეყანა, თურქეთი და მისი ლიდერი გამონაკლისია, ისევე როგორც ამ თემატური დისკუსიის მონაწილე ლიდერებიც. თუმცა, ეს არ იძლევა განზოგადებულ სურათს. გლობალურ მასშტაბში ეს სურათი, ვიტყოდი, რომ არ არის ლამაზი. არსებობს მოსაზრება, რომ პლანეტის HR-მენეჯერს მცდარი განზრახვა ამოძრავებს ლიდერებად სხვადასხვა ქვეყანაში სხვადასხვა ადამიანის შერჩევისას. არადა, უნდა არსებობდეს პოლიტიკური სისტემა, რომელიც სახელმწიფოებში ლიდერების შერჩევაზე იქნება პასუხისმგებელი. ეს დიდი გამოწვევაა, რომელსაც ვხედავთ სხვადასხვა ქვეყანაში. ჩემი ბავშვობის პერიოდში მსოფლიოს დიდებული ლიდერები ჰყავდა. დეტალებში არ შევალ და სახელებს არ ჩამოვთვლი, მაგრამ მსოფლიოს ჰყავდა დიდებული ლიდერები, ხოლო ახლა სიტუცია ბევრად განსხვავებულია. სავარაუდოდ, ამ ნეგატიური მოვლენების უკან არაფორმალური გავლენები დგას. რაც შეეხება ლიდერების როლსა და ფუნქციას, ყველაზე პოზიტიური, რაც მათ შეუძლიათ, არის დიალოგის, თანამშრომლობის, დაკავშირებადობის ხელშეწყობაზე აქცენტირება. ყველა ლიდერი უნდა ფიქრობდეს საკუთარი მოსახლეობისთვის მშვიდობისა და კეთილდღეობის უზრუნველყოფაზე. ეს ყოველთვის ასე არ ხდება“, – განაცხადა პრემიერ - მინისტრმა.

The scarcity of leadership and the absence of outstanding leaders is one of the obvious problems, all leaders should think about the peace and well-being of their own population - Irakli Kobakhidze
The scarcity of leadership and the absence of outstanding leaders is one of the obvious problems in the context of modern world politics. Of course, there are exceptions, and this country, Turkey and its leader, - said the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, in his speech at the leaders' panel discussion "Defining the Future and Managing Risks" held within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
According to the head of government, there should be a political system that will be responsible for selecting leaders in states.
“We are very pleased that we are very strong partners of Turkey in this direction. You also touched on leadership in your introductory speech, and, first of all, I must say that the lack of leadership and the absence of outstanding leaders is one of the obvious problems in the context of modern world politics. Of course, there are exceptions, and this country, Turkey and its leader are exceptions, as well as the leaders participating in this thematic discussion. However, this does not give a generalized picture. On a global scale, this picture, I would say, is not pretty. There is an opinion that the HR managers of the planet are driven by wrong intentions when selecting different people as leaders in different countries. However, there should be a political system that will be responsible for selecting leaders in states. This is a big challenge that we see in different countries. During my childhood, the world had great leaders. I will not go into details and will not list names, but the world had great leaders, and now the situation is much different. Most likely, this negative "Informal influences are behind the events. As for the role and function of leaders, the most positive thing they can do is to focus on promoting dialogue, cooperation, connectivity. All leaders should think about ensuring peace and prosperity for their populations. This does not always happen," the Prime Minister said.