ახლა ვართ მესამე ეტაპზე, რომ შევიტანოთ კიდევ ერთი საჩივარი ...დიდი ბრიტანეთის სამართლებრივი სისტემა არის კოშმარი  - შალვა პაპუაშვილი
BBC-ში შეტანილი მეორე საჩივრის პასუხთან დაკავშირებით, პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილი განაცხადა, რომ „ქართული ოცნება“ დავის გაგრძელებას გეგმავს და მესამე საჩივრის მომზადებაზე მუშაობს.
მისი თქმით, პროცედურის მიხედვით, საჩივრის პირველი განხილვა თავად მაუწყებლის შიგნით, იმავე ჟურნალისტების მიერ მოხდა, რომლებმაც სიუჟეტი მოამზადეს, ხოლო მეორე ეტაპზე საქმე სარედაქციო ჯგუფმა განიხილა, თუმცა ორივე ინსტანციამ საჩივარი არ დააკმაყოფილა.
პაპუაშვილის განცხადებით, ამ ეტაპზე იგეგმება მესამე საჩივრის შეტანა, რომელიც კვლავ BBC-ის შიდა მექანიზმის ფარგლებში, უფრო მაღალ დონეზე განიხილება. მისივე თქმით, საბოლოო ეტაპზე საკითხის განხილვა მაუწყებლის ბორდში, გარე ექსპერტების მონაწილეობით არის შესაძლებელი.
პარლამენტის თავმჯდომარემ გააკრიტიკა დიდი ბრიტანეთის სამართლებრივი სისტემა და აღნიშნა, რომ მოქმედი პროცედურები, მისი შეფასებით, „მსხვერპლის მიმართ მტრულია“ და დავის პროცესს მნიშვნელოვნად აჭიანურებს.
„აღმოჩნდა, რომ დიდი ბრიტანეთის სამართლებრივი სისტემა არის კოშმარი. არ ვიცი, რა პირით გვესაუბრებიან ხოლმე ჩვენ რაიმე მართლმსაჯულების თუ სამართლებრივ პროცედურებზე,“- განაცხადა პაპუაშვილმა.
მისივე თქმით, მმართველი გუნდი ყველა ინსტანციის გავლას გეგმავს და საჭიროების შემთხვევაში საქმეს საერთაშორისო დონეზეც გააგრძელებს, მათ შორის, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლო-ში.
პაპუაშვილის განმარტებით, დავა უკავშირდება BBC-ის მიერ გავრცელებულ სიუჟეტს, რომელიც, მისი შეფასებით, „დეზინფორმაციას“ შეიცავს და მოითხოვს აღნიშნული მასალის პლატფორმიდან მოხსნასა და ფაქტის აღიარებას.

We are now at the third stage of filing another complaint... The UK legal system is a nightmare - Shalva Papuashvili
Regarding the response to the second complaint filed with the BBC, the Speaker of Parliament Shalva Papuashvili stated that the Georgian Dream plans to continue the dispute and is working on preparing a third complaint.
According to him, according to the procedure, the first review of the complaint took place within the broadcaster itself, by the same journalists who prepared the story, and at the second stage the case was reviewed by the editorial team, although both instances did not satisfy the complaint.
According to Papuashvili, at this stage it is planned to file a third complaint, which will again be considered at a higher level within the framework of the BBC's internal mechanism. According to him, at the final stage, the issue can be discussed by the broadcaster's board, with the participation of external experts.
The Speaker of Parliament criticized the UK legal system and noted that the current procedures, in his opinion, are “hostile to the victim” and significantly delay the dispute process.
“It turned out that the UK legal system is a nightmare. I don’t know how they talk to us about any justice or legal procedures,” Papuashvili said.
According to him, the ruling team plans to go through all instances and, if necessary, will continue the case at the international level, including at the European Court of Human Rights.
According to Papuashvili, the dispute is related to a story distributed by the BBC, which, in his opinion, contains “disinformation” and requires the removal of the said material from the platform and recognition of the fact.