მაკა ბოჭორიშვილი კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს შეხვდა
საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაკა ბოჭორიშვილმა შეხვედრა გამართა კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში ნატო-ს გენერალური მდივნის ახლად დანიშნულ სპეციალურ წარმომადგენელთან, ელჩ კევინ ჰამილტონთან.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ნატო-საქართველოს ურთიერთობების დღის წესრიგი.
„საუბარი შეეხო ალიანსთან პოლიტიკური დიალოგის და პრაქტიკული თანამშრომლობის მნიშვნელობას. ხაზი გაესვა ნატო-ს მხარდაჭერას ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობის გაძლიერების მიმართულებით.
ყურადღება გამახვილდა რეგიონში არსებულ უსაფრთხოების გარემოზე, გლობალურ გამოწვევებზე და საქართველოსთვის მშვიდობისა და სტაბილურობის მნიშვნელობაზე. საუბარი ასევე შეეხო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობას.
კევინ ჰამილტონმა მადლობა გადაუხადა ქართულ მხარეს საერთო ევროატლანტიკური უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საქმეში შეტანილი წვლილისთვის და გამოხატა ალიანსის ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტისადმი.
ვიზიტის ფარგლებში კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენელი შეხვედრას გამართავს საქართველოს ვიცე-პრემიერთან, თავდაცვის მინისტრთან, ირაკლი ჩიქოვანთან, მოინახულებს საოკუპაციო ხაზს სოფელ ოძისში და ეწვევა ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრს (JTEC)“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Maka Bochorishvili meets with NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia
Georgian Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Maka Bochorishvili held a meeting with the newly appointed NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia, Ambassador Kevin Hamilton.
According to the Ministry of Foreign Affairs, the parties discussed the agenda of NATO-Georgia relations at the meeting.
“The conversation touched upon the importance of political dialogue and practical cooperation with the Alliance. NATO’s support for strengthening the country’s defense capabilities was emphasized.
The focus was on the security environment in the region, global challenges, and the importance of peace and stability for Georgia. The conversation also touched upon the situation in the occupied territories of Georgia.
Kevin Hamilton thanked the Georgian side for its contribution to ensuring common Euro-Atlantic security and expressed the Alliance’s unwavering support for Georgia’s territorial integrity and sovereignty.
As part of the visit, the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia will hold a meeting with the Deputy Prime Minister and Minister of Defense of Georgia, Irakli Chikovani, visit the occupation line in the village of Odzisi, and visit the NATO-Georgia Joint Training and Evaluation Center (JTEC),” the information states.