შალვა პაპუაშვილი პაველ ჰერჩინსკის ღია წერილით მიმართავს
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი ევროკავშირის ელჩ პაველ ჰერჩინსკის ღია წერილით მიმართავს. წერილს უცვლელად გთავაზობთ.
„გილოცავთ ევროპის დღეს. ამ მნიშვნელოვან დღეს, სიმბოლური აღნიშვნის გარდა, უნდა დავფიქრდეთ იმაზე, რეალურად რა არის ევროპა, როგორ აისახება მისი მნიშვნელობა მოქალაქეთა ცხოვრებაზე და როგორ განაპირობებს ის საქართველოსა და ევროკავშირის მომავალს.
რობერ შუმანმა, ევროკავშირის ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა მამამ და დიდმა ფრანგმა სახელმწიფო მოღვაწემ, მისი ისტორიული განცხადება სწორედ ამ დღეს, მეორე მსოფლიო ომის დასრულების მეხუთე წლისთავზე გააკეთა. „შუმანის დეკლარაციას“ საფუძვლად ედო ერთი უმთავრესი მიზანი: უზრუნველეყო, რომ ომს აღარასოდეს გაენადგურებინა ევროპა. დეკლარაციის სულისკვეთება მკაფიო იყო – მშვიდობა ერთიანობით, თანამშრომლობა ურთიერთპატივისცემით და სტაბილურობა პასუხისმგებლობის გაზიარებით. ევროკავშირის დღევანდელი პოლიტიკაც სწორედ ამ ხედვის ფონზე უნდა შეფასდეს.
რობერ შუმანისგან განსხვავებით, გასულ წელს, ევროპის დღეს ქართველი ხალხისადმი თქვენს მიმართვაში, თქვენ არჩიეთ მეორე მსოფლიო ომის დასრულების წლისთავის უგულვებელყოფა და, სანაცვლოდ, აქცენტი გააკეთეთ თქვენს პოლიტიკურ პრეტენზიებზე მასპინძელი ქვეყნის მიმართ. თუმცა, ალბათ ღირს შეხსენებად, რომ არა სხვა ანტიფაშისტურ ერებთან ერთად, ქართველი ხალხის დღევანდელი თაობების მშობლები და პაპა-ბებიები, ვერც ფაშიზმი დამარცხდებოდა და არც ევროკავშირი და ევროპის დღე იარსებებდა. საქართველოში არ არსებობს ოჯახი, რომელმაც ამ ომში მსხვერპლი არ გაიღო. ევროპის დღის გამარჯვების დღისგან გამიჯვნა ჩვენთვის მიუღებელია. ამიტომ, იმედი მაქვს, რომ 9 მაისს, თქვენს შეკრებაზე, სათანადო პატივს მიაგებთ 300 000 ქართველს, რომელმაც სიცოცხლე დადო ფაშიზმისაგან თავისუფალი ევროპისათვის.
„ევროპის ერთიანობა ვერ იქნა მიღწეული და ჩვენ მივიღეთ ომი“ – ევროკავშირის დღევანდელი ხელმძღვანელობის მოქმედებები აჩვენებს, რომ ის ვერ იაზრებს შუმანის დეკლარაციის ამ ფუძემდებლურ დასკვნას. ევროკავშირის მიმდინარე პოლიტიკა არ ტოვებს სხვაგვარი ახსნის სივრცეს, გარდა იმისა, რომ ის მიმართულია დაპირისპირების გაღრმავებისა და უთანხმოებების ზრდისკენ. ევროპარლამენტის უსამართლო და პოლიტიკურად მოტივირებული რეზოლუციები, პოლიტიკური და ეკონომიკური შურისძიების არაერთი მუქარა, საქართველოს შიდა საქმეებში მუდმივი ჩარევა – ეს მხოლოდ რამდენიმე მაგალითია იმ მიზანმიმართული მცდელობებისა, რომლებიც მიზნად ისახავს დაპირისპირების წაქეზებას როგორც საქართველოს შიგნით, ისე საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობაში. ნამდვილი ერთიანი ევროპა არის ის, რომელიც არა მხოლოდ მომავალ ომებს აღკვეთს, არამედ მიმდინარე კონფლიქტებსაც დაასრულებს. თუმცა, სამწუხაროდ, საქართველოს მიმართ ბრიუსელის პოლიტიკაში ქართველ ხალხსა და ევროკავშირს შორის ერთიანობის მიღწევის განზრახვა არსად იკვეთება.
„ევროპა ერთ მომენტში ან ერთი გეგმით ვერ შეიქმნება“ – განაცხადა რობერ შუმანმა თავის ცნობილ დეკლარაციაში. სამწუხაროდ, დღესდღეობით ვხედავთ, რომ შუმანის ეს ბრძნული სიტყვები უგულებელყოფილია, ხოლო ევროკავშირის პოლიტიკა ვიწრო პოლიტიკური ინტერესებითა და ცრუ და ხელოვნურად შექმნილი იდეოლოგიების საფუძველზე ხორციელდება, რომლებიც უგულებელყოფენ ევროპის მოსახლეობის კულტურულ სიმდიდრეს, იდეოლოგიურ მრავალფეროვნებასა და პოლიტიკურ პლურალიზმს. ევროპული ინტეგრაციის გზაზე საქართველოსთვის პოლიტიკური და იდეოლოგიური ჩარჩოების დაწესების მცდელობაც ამ ვიწრო, უშედეგო და ზედაპირული პოლიტიკის კარგი მაგალითია.
ქართველ ხალხს არ სჭირდება ევროპული გზისკენ მიმართულების ჩვენება. საქართველო თავად არის ევროპული ცივილიზაციის თანაშემოქმედი და ამიტომ, სადაც საქართველოა, იქ არის ევროპაც. ევროპული ინტეგრაცია არ უნდა ნიშნავდეს ბრიუსელის ერთპიროვნულ ბატონობას საქართველოზე, არამედ ის უნდა იყოს სხვა ევროპულ ერებთან ჩვენი ისტორიული კავშირების ჭეშმარიტი განმტკიცება, როგორც თანასწორი თანასწორთან.
ევროპის დღემ ისიც უნდა შეგვახსენოს, რომ ევროკავშირის ვერცერთი ხელმძღვანელობა ვერ გააუქმებს ისეთ ევროპულ იდეალებს, როგორებიცაა ეროვნული დამოუკიდებლობა, ქრისტიანული ღირებულებები და ცხოვრების ტრადიციული წესი, მხოლოდ იმიტომ, რომ მათ განსხვავებული იდეოლოგიური შეხედულებები აქვთ. სწორედ ევროკავშირის ამ დამფუძნებელ სულისკვეთებასთან შეუთავსებლობას ავლენენ ისინი, ვინც მეტისმეტად ერთობიან დემოკრატიულად არჩეული ხელისუფლებების წინააღმდეგ ე.წ. „რეჟიმის ცვლილების“ გეგმებით, აწესებენ ადამიანის ბუნებასთან შეუთავსებელ იდეოლოგიებს და ტრადიციებში არსებული განსხვავებების უგულებელყოფით, ცდილობენ ერთგვაროვანი ცხოვრების წესის დანერგვას.
„ქვანახშირისა და ფოლადის თანამეგობრობის“ შექმნის იდეა, რომელიც რობერ შუმანმა 1950 წლის 9 მაისს წარადგინა, მიზნად ისახავდა „ცხოვრების დონის ამაღლებას და მიღწევების შენარჩუნებას“. მას კარგად ესმოდა, რომ მშვიდობა საჭიროებს მყარ ეკონომიკურ ფუნდამენტს. სწორედ ამ იდეაზე იყო დაფუძნებული მთელი ევროპული პროექტი. თუმცა, დღეს ევროკავშირის ხელმძღვანელობას, როგორც ჩანს, ეს საბაზისო პრინციპიც დავიწყებული აქვს. სხვა რით უნდა აიხსნას, ყოველგვარი უსაფრთხოების გარანტიებისა და ეკონომიკური მხარდაჭერის შეთავაზების გარეშე, რუსეთის წინააღმდეგ ეკონომიკურ დაპირისპისპირებაში ჩართვის დაჟინებული მოწოდებები, რომელზე დაყოლაც გამოიწვევდა არა მხოლოდ საქართველოს ეკონომიკურ ნგრევას, არამედ რეგიონულ არასტაბილურობასაც, რაც ევროპას მნიშვნელოვანი ენერგორესურსებისა და გეოეკონომიკური მარშრუტების გარეშე დატოვებდა.
ევროპის დღის იდეაში ჩადებული საწყისი ევროპული მისწრაფებებიდან გადახვევამ ევროკავშირი მიიყვანა იმ მდგომარეობამდე, როდესაც საქართველოს მიმართ მისი პოლიტიკა დაყვანილია ძალადობის, სიძულვილის ენისა და რადიკალიზმის მხარდაჭერამდე. გასულ წელს, ორჯერ წერილობით მოგმართეთ მოწოდებით, დაგეგმოთ სიძულვილის ენის და ძალადობის გახშირებული ფაქტები, თუმცა უშედეგოდ. ძალადობისა და რადიკალიზმის პოლიტიკურად მოტივირებული წაყრუების მძიმე შედეგები, ყველაზე კარგად, გასული წლის 4 ოქტომბერს გამოჩნდა, როდესაც ევროკავშირის პრესსპიკერის ცნობილი განცხადებით ძალადობისთვის რიტორიკული მწვანე შუქის ანთებამ, რადიკალური ჯგუფები, პრეზიდენტის სასახლის შტურმზე წაიყვანა. მას შემდეგ, უკვე შვიდ თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში, არც ერთ ევროპელ მაღალჩინოსანს საჯაროდ არ დაუგმია გადატრიალების ეს მცდელობა, თითქოს ძალადობრივი გადატრიალებები ევროპულ პოლიტიკაში ნორმალური პრაქტიკა იყოს.
საქართველოსთან დაკავშირებით გაკეთებული უკანასკნელი მიუღებელი და ჩვენი ხალხის მიმართ მუქარის შემცველი განცხადებები, თითქოს ქვეყანა „ბნელ წარსულს“ უბრუნდება, კიდევ ერთხელ წარმოაჩენს, რამდენად არასწორია ევროკავშირის ამჟამინდელი პოლიტიკა. თუმცა რეალობას ქართველი ხალხის პერსპექტივიდან თუ შევხედავთ, შესაძლოა, თავად ევროპა მიდიოდეს იმ ბნელი წარსულისკენ, რომლის თავიდან აცილებასაც რობერ შუმანი და მისი თაობის სხვა დიდი მოღვაწეები ცდილობდნენ.
საქართველოს აქვს სამომავლო გზის მკაფიო შეთავაზება. აგრესიული რიტორიკის შეწყვეტა, მავნე პოლიტიკის გადახედვა და უსამართლო რეზოლუციების გაუქმება არის ის, რაც გახსნიდა გზას ნამდვილი დიალოგისთვის, გონივრულობისთვის და ერთიანობისთვის, რაც არის კიდეც ევროპის დღის თავდაპირველი სულისკვეთება.
თუ გვინდა, რომ ევროპის დღემ შეინარჩუნოს თავისი მნიშვნელობა, მაშინ ის კვლავ უნდა ნიშნავდეს იმას, რასაც თავდაპირველად წარმოადგენდა – მშვიდობას, თანამშრომლობას და ერთიანობას, დაფუძნებულს ერების და მათი იდენტობის პატივისცემაზე“, – ნათქვამია ღია წერილში.

Georgian Parliament Speaker sends open letter to EU Ambassador to Georgia
The Speaker of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili, has addressed an open letter to Paweł Herczyński, the European Union Ambassador to Georgia.
The full text of the letter is presented here as delivered.
“I congratulate you on Europe Day. On this remarkable date, besides symbolic celebrations, we should pause and reflect on what Europe truly represents, how its meaning is lived by citizens, and how it shapes the future of Georgia and the European Union.
Robert Schuman, a founding father of the European Union and a great French statesman, made a historic declaration on this day, on the fifth anniversary of the end of devastating World War II. The Schuman Declaration was rooted in one overriding purpose: to ensure that war would never again devastate Europe. The Declaration’s spirit was clear – peace through unity, cooperation through respect, and stability through shared responsibility. It is precisely against this vision that today’s policies must be measured.
Unlike Robert Schuman, in your Europe Day message to the Georgian people last year, you chose to ignore the anniversary of the end of World War II, and instead, concentrate on your political grievances towards your host nation. However, it is worth remembering that, if not for the parents and grandparents of the current generations of Georgians, along with other anti-Fascist nations, Fascism would not have been defeated, and there would be neither the European Union nor Europe Day. There is not a single family in Georgia that did not sacrifice someone in that war. So, setting apart Europe Day from Victory Day does not work for us. Hence, I hope, at your gathering on the 9th of May, you will honour the 300,000 Georgians who sacrificed their lives for a Europe free of Fascism.
“A united Europe was not achieved, and we had war”. EU leadership’s current actions demonstrate that they refuse to become aware of this important inference from the Schuman declaration. Current EU policies leave no space for any interpretation other than that they are aimed at deepening the divisions and widening the disagreements. The unfair and politically motivated resolutions from the European Parliament, incessant threats of political and economic retribution, and permanent interference in Georgia’s domestic affairs are only a few of the deliberate attempts to push for conflict within Georgia and in Georgia’s relationship with the EU. A genuinely united Europe is what can prevent not only future wars but also end the current wars. However, unfortunately, none of Brussels’ policies towards Georgia indicates any serious intention to reach unity between the Georgian people and the European Union.
“Europe will not be made all at once, or according to a single plan”, said Robert Schuman in his seminal Declaration. Unfortunately, we see now that Schuman’s wise words are being sidelined, and the policies of the European Union are carried out with narrow political interests in mind, based on false and invented ideologies that neglect cultural richness, ideological diversity, and political pluralism of the population of Europe. The attempt to impose a political and ideological straitjacket on Georgia, on its European integration path, is a good illustration of these narrow, barren, and simplistic policies.
The Georgian people do not need to be directed towards the European path. Georgia is the co-creator of the European civilisation, and, therefore, wherever Georgia is, there is Europe too. The process of European integration should not mean Brussels’ unilateral assumption of suzerainty over Georgia, but a genuine re-consolidation of our historic ties with the other European nations, as between equals.
Europe Day should also remind us that no ruler of the European Union can simply banish such European ideals as national independence, Christian values, and traditional ways of life, only because they have different ideological inclinations. Those who are entertaining the ‘regime change’ ideas with respect to Georgia’s democratically elected government display complete contradiction with the founding spirit of the European Union. They posit ideologies that are incompatible with human nature, and, while ignoring the differences in traditions, establish the uniformity of ethos.
The idea of the Coal and Steel Community that Robert Schuman proposed on May 9, 1950, had an aim of “contributing to raising living standards and to promoting living achievements”. He understood very well that peace requires a solid economic foundation. The entire European project started from this assumption, after all. However, European leadership seems to have forgotten this very important cornerstone of the foundation of the European Union, too. How else can the attempts to persuade the Georgian government to enter into economic warfare with Russia be explained, without offering any security guarantees or economic solidarity? Had the Georgian government been persuaded, those attempts would have caused not only economic devastation in Georgia but would have also caused a regional turmoil and, thus, left Europe without important energy supplies and geoeconomic access routes.
Deviation from the original European aspirations, enshrined in the very idea of Europe Day, brought the European Union to the point where its policies towards Georgia have narrowed down to supporting violence, hate speech, and radicalism. Last year, I addressed you twice with a call to condemn hate speech and violence, but in vain. The grave consequences of the politically biased policy of turning a blind eye to violence and radicalism, most notoriously evident in the EU Spokesperson giving a rhetorical carte blanche to violence, led to a radical group’s attack on the Presidential Palace on October 4 last year. Since then, for already more than seven long months, not a single European official has publicly condemned the coup, as if violent coups were a normal practice of European politics.
Unacceptable recent remarks about Georgia going to its ‘dark past’, with an implicit menace against our people, epitomise the wrongness of the EU’s current policies. However, as seen from the perspective of Georgian people, Europe itself may be heading towards its dark past indeed, which Robert Schuman and other great women and men of his generation tried to never repeat.
Georgia offers a very clear path forward. Halting current offensive rhetoric, rectifying damaging policies, and retracting unfair resolutions can pave the way to a genuine dialogue, prudence, and unity, which reflect, indeed, the original spirit of Europe Day.
If Europe Day is to retain its meaning, it must once again stand for what it originally embodied: peace, cooperation, and unity grounded in respect for nations and their identities,” reads the open letter.