დონალდ ტრამპი და სი ძინპინი შეთანხმდნენ, რომ ჰორმუზის სრუტე ღია უნდა დარჩეს ენერგომატარებლების თავისუფალი ნაკადის მხარდასაჭერად - აშშ-ის პრეზიდენტის ადმინისტრაცია
დონალდ ტრამპსა და სი ძინპინს კარგი შეხვედრა ჰქონდათ. ორივე მხარე შეთანხმდა, რომ ჰორმუზის სრუტე ღია უნდა დარჩეს ენერგომატარებლების თავისუფალი ნაკადის მხარდასაჭერად,  - ამის შესახებ განცხადებას თეთრი სახლი ავრცელებს.
თეთრი სახლის ინფორმაციით, პრეზიდენტმა სი ძინპინმა ასევე ნათლად გამოხატა ჩინეთის წინააღმდეგობა სრუტის მილიტარიზაციისა და მისი გამოყენებისთვის გადასახადის დაწესების ნებისმიერი მცდელობის მიმართ და გამოთქვა მეტი ამერიკული ნავთობის შესყიდვის ინტერესი, რათა მომავალში ჩინეთის დამოკიდებულება სრუტეზე შემცირდეს.
აშშ-ის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის თანახმად, ორივე ქვეყანა შეთანხმდა, რომ ირანს არასდროს ექნება ბირთვული იარაღი.
თეთრი სახლის ოფიციალურმა პირმა ასევე განაცხადა, რომ ტრამპმა და სი ძინპინმა ხაზი გაუსვეს შეერთებულ შტატებში ფენტანილის პრეკურსორების ნაკადის შეწყვეტის საკითხში პროგრესის გაღრმავების, ასევე ჩინეთის მიერ ამერიკული სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების შესყიდვების გაზრდის აუცილებლობას.
„პრეზიდენტმა ტრამპმა ჩინეთის პრეზიდენტ სი ძინპინთან კარგი შეხვედრა გამართა. მხარეებმა განიხილეს ჩვენს ორ ქვეყანას შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის გაძლიერების გზები, მათ შორის ამერიკული ბიზნესებისთვის ჩინეთში ბაზარზე წვდომის გაფართოება და ჩვენს ინდუსტრიებში ჩინური ინვესტიციების გაზრდა. შეხვედრის ნაწილს შეერთებული შტატების მრავალი უმსხვილესი კომპანიის ლიდერი შეუერთდა“, – აღნიშნა თეთრი სახლის განცხადებაში.

Donald Trump, Xi Jinping Agree to Keep Strait of Hormuz Open To Support Free Flow of Energy - US Presidential Administration
Donald Trump and Xi Jinping had a good meeting. Both sides agreed that the Strait of Hormuz should remain open to support the free flow of energy, the White House said in a statement.
According to the White House, President Xi Jinping also made clear China's opposition to any attempt to militarize the Strait and impose tariffs on its use, and expressed interest in purchasing more American oil to reduce China's dependence on the Strait in the future.
According to the US Presidential Administration, both countries agreed that Iran will never have a nuclear weapon.
The White House official also said that Trump and Xi Jinping emphasized the need to make further progress in cutting off the flow of fentanyl precursors into the United States, as well as to increase China’s purchases of American agricultural products. “President Trump had a good meeting with President Xi Jinping of China. The two sides discussed ways to strengthen economic cooperation between our two countries, including expanding market access for American businesses in China and increasing Chinese investment in our industries. The meeting was attended by leaders of many of the largest companies in the United States,” the White House said in a statement.