დიდი ბრიტანეთის მიერ გუშინ დასანქცირებულ კომპანიებზე დაწყებულია და მიმდინარეობს გამოძიება - ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის ინფორმაციით, დიდი ბრიტანეთის მიერ გუშინ დასანქცირებულ კომპანიებზე - შპს „ეიაიფორი“, შპს „არვიქს“ და შპს „რაპირა გრუპ“ დაწყებულია და მიმდინარეობს გამოძიება, რასთან დაკავშირებითაც უკვე მიღწეულია კონკრეტული სამართლებრივი შედეგები.
მათივე ინფორმაციით, დასანქცირებული კომპანიებიდან არცერთის საქმიანობის არეალი არ იყო საქართველო.
„დიდი ბრიტანეთის მიერ გუშინ დასანქცირებულ კომპანიებზე (შპს „ეიაიფორი“, შპს „არვიქს“ და შპს „რაპირა გრუპ“) ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურში დაწყებულია და მიმდინარეობს გამოძიება, რასთან დაკავშირებითაც უკვე მიღწეულია კონკრეტული სამართლებრივი შედეგები.
დასანქცირებული კომპანიებიდან არცერთის საქმიანობის არეალი არ იყო საქართველო.
გამოძიებით დადგენილია, რომ შპს „ეიაიფორი“ და შპს „არვიქს“ ფიქტიურად, გარკვეული ანაზღაურების სანაცვლოდ დარეგისტრირდნენ სხვა პირების სახელზე, რეალურად კი ოპერირებდნენ რუსეთში, მოსკოვში და საქართველოში აქტივები ან ოფისები არ გააჩნდათ.
აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე, 2026 წლის 28 აპრილის სასამართლო განაჩენით, სამ ბრალდებულს სასჯელის სახედ განესაზღვრა ჯარიმა 30 000 ლარის ოდენობით და პირობითი მსჯავრი, ხოლო დანაშაულის ორგანიზატორ დავით ჯინჭარაძეს მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა 9 წლისა და 6 თვის ვადით.
რაც შეეხება შპს „რაპირა გრუპის“ უკანონო საქმიანობას, დადგენილია, რომ დიდი ბრიტანეთის მოქალაქის მიერ მინდობილობით დარეგისტრირებული კომპანია, ვებგვერდ „rapira.net“-ის საშუალებით, ექსკლუზიურად ემსახურებოდა მხოლოდ რუსეთის მოქალაქეებს და მისი დომენიც რუსულ რეგისტრატორთან არის გაფორმებული. კომპანიას არანაირი ბრუნვა საბანკო ანგარიშებზე, აქტივები ან ოფისები საქართველოს ტერიტორიაზე არ უფიქსირდება და მისი რეგისტრაცია მხოლოდ ფორმალურ ხასიათს ატარებდა.
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური, საერთაშორისო პარტნიორებთან კოორდინაციით, აგრძელებს აქტიურ მუშაობას ფინანსურ და კიბერდანაშაულთან ბრძოლის, ასევე საერთაშორისო სანქციების გვერდის ავლის ნებისმიერი მცდელობის პრევენციისა და აღკვეთის მიმართულებით“, - ნათქვამია განცხადებაში.

Investigation has been launched and is underway on the companies sanctioned by the UK yesterday - Investigation Service of the Ministry of Finance
According to the Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia, an investigation has been launched and is underway on the companies sanctioned by the UK yesterday - LLC "Eafor", LLC "Arvix" and LLC "Rapira Group", in connection with which specific legal results have already been achieved.
According to them, the area of ​​activity of none of the sanctioned companies was Georgia.
"An investigation has been launched and is underway on the companies sanctioned by the UK yesterday (LLC "Eafor", LLC "Arvix" and LLC "Rapira Group") in the Investigation Service of the Ministry of Finance, in connection with which specific legal results have already been achieved.
None of the sanctioned companies was Georgia.
The investigation has established that LLC “Eafor” and LLC “Arvix” were fictitiously registered in the names of other persons in exchange for a certain fee, but in reality they operated in Russia, Moscow and Georgia without having assets or offices.
In the aforementioned criminal case, by the court verdict of April 28, 2026, three defendants were sentenced to a fine of 30,000 GEL and a suspended sentence, while the organizer of the crime, Davit Jincharadze, was sentenced to 9 years and 6 months in prison.
As for the illegal activities of LLC “Rapira Group”, it has been established that the company, registered by a power of attorney by a citizen of the United Kingdom, exclusively served only Russian citizens through the website “rapira.net”, and its domain was also registered with a Russian registrar. The company has no bank account transactions, assets or offices in Georgia, and its registration was only formal.
The Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia, in coordination with international partners, continues to actively work to combat financial and cybercrime, as well as to prevent and suppress any attempts to circumvent international sanctions,” the statement reads.