გიგა ავალიანის საქმეზე დემეტრე ჩიქოვანისა და ანი ნასყიდაშვილის მიმართ გამოტანილ განაჩენზე პროკურატურა ინფორმაციას ავრცელებს
გიგა ავალიანის საქმეზე დემეტრე ჩიქოვანისა და ანი ნასყიდაშვილის მიმართ გამოტანილ განაჩენზე პროკურატურა ინფორმაციას ავრცელებს.
როგორც უწყების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული, თბილისის საქალაქო სასამართლომ პროკურატურის მიერ წარდგენილი მტკიცებულებების საფუძველზე, ჯგუფურად გიგა ავალიანის ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების მომზადების ფაქტზე ბრალდებულს, დემეტრე ჩიქოვანს 9 წლით და 9 თვით, ხოლო დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე ბრალდებულ ანი ნასყიდაშვილს 5 წლით და 3 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
„თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულად გაიზიარა პროკურატურის მიერ წარდგენილი მტკიცებულებები და ჯგუფურად გიგა ავალიანის ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების მომზადებისა და დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტებზე ბრალდებულები დამნაშავედ ცნო. სასამართლოში გამოკვლეული მტკიცებულებებით დადგინდა, რომ 2025 წლის სექტემბერში ალექსანდრე გაბაშვილმა გიორგი რიკაძესთან და დემეტრე ჩიქოვანთან ერთად გიგა ავალიანზე ჯგუფურად თავდასხმა დაგეგმეს.
2025 წლის 29 სექტემბერს, საღამოს საათებში ალექსანდრე გაბაშვილი, გიორგი რიკაძე და დემეტრე ჩიქოვანი ანგარიშსწორების მიზნით მივიდნენ თბილისში, ზღვის უბნის დასახლებაში მდებარე სასწავლო ცენტრთან, სადაც მოაწყვეს ჩასაფრება და ყველა პირობა ჰქონდათ შექმნილი თავდასხმის მოსაწყობად, თუმცა ამ დღეს მათგან დამოუკიდებელი მიზეზის გამო განზრახვის სისრულეში მოყვანა ვერ შეძლეს. 2025 წლის 1 ოქტომბერს ალექსანდრე გაბაშვილის, გიორგი რიკაძის და დემეტრე ჩიქოვანის მიერ შემუშავებული გეგმის მიხედვით, ალექსანდრე გაბაშვილი და გიორგი რიკაძე ჯგუფურად თავს დაესხნენ გიგა ავალიანს, რომელმაც ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანება მიიღო, რის შედეგადაც 2025 წლის 24 ოქტომბერს სამედიცინო დაწესებულებაში გარდაიცვალა.
მიუხედავად იმისა, რომ ანი ნასყიდაშვილისთვის ცნობილი იყო, რომ მზადდებოდა და ჩადენილი იყო მძიმე დანაშაული, აღნიშნულის შესახებ სამართალდამცავ ორგანოებს არ შეატყობინა. სასამართლომ დემეტრე ჩიქოვანი დამნაშავედ ცნო საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 18, 117-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ლ’’ ქვეპუნქტით (ჯგუფურად ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების მომზადება) და სასჯელის სახედ და ზომად 13 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა, რაც შეუმცირდა 1/4-ით და საბოლოოდ 9 წლით და 9 თვით თავისუფლების აღკვეთა განესაზღვრა. ანი ნასყიდაშვილი დამნაშავედ ცნო 376-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობა) და სასჯელის სახედ და ზომად 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა, რაც შეუმცირდა 1/4-ით და საბოლოოდ 5 წლით და 3 თვით თავისუფლების აღკვეთა განესაზღვრა”,- ნათქვამია ინფორმაციაში.

The Prosecutor's Office releases information on the verdict handed down against Demetre Chikovani and Ani Naskidashvili in the Giga Avaliani case
The Prosecutor's Office releases information on the verdict handed down against Demetre Chikovani and Ani Naskidashvili in the Giga Avaliani case.
As stated in the information released by the agency, based on the evidence presented by the Prosecutor's Office, the Tbilisi City Court, based on the evidence presented by the Prosecutor's Office, sentenced Demetre Chikovani, the accused of preparing to intentionally cause serious harm to Giga Avaliani's health, to 9 years and 9 months in prison, and Ani Naskidashvili, the accused of failing to report the crime, to 5 years and 3 months in prison.
“The Tbilisi City Court fully accepted the evidence presented by the Prosecutor’s Office and found the defendants guilty of the facts of preparing to intentionally cause serious harm to Giga Avaliani’s health and failing to report the crime. The evidence examined in court established that in September 2025, Aleksandre Gabashvili, together with Giorgi Rikadze and Demetre Chikovani, planned a group attack on Giga Avaliani. On September 29, 2025, in the evening, Aleksandre Gabashvili, Giorgi Rikadze and Demetre Chikovani arrived at the training center located in the Seaside settlement of Tbilisi for the purpose of revenge, where they arranged an ambush and had all the conditions created to organize an attack, however, on that day, due to reasons beyond their control, they were unable to carry out their intention. On October 1, 2025, Aleksandre Gabashvili, Giorgi According to the plan developed by Rikadze and Demetre Chikovani, Aleksandre Gabashvili and Giorgi Rikadze attacked Giga Avaliani in a group, who suffered serious injuries, as a result of which he died in a medical institution on October 24, 2025.
Although Ani Naskidashvili knew that a serious crime was being prepared and committed, she did not report this to law enforcement agencies. The court found Demetre Chikovani guilty under Article 18, Section 3, Subparagraph “l” of Article 117 of the Criminal Code of Georgia (preparation of serious injuries to health in a group) and determined the type and length of the sentence to be 13 years of imprisonment, which was reduced by 1/4 and finally 9 years and 9 months of imprisonment. Ani Naskidashvili was found guilty "Under Article 376, Part 2 (Failure to report a particularly serious crime), the punishment was set at 7 years of imprisonment, which was reduced by 1/4 and finally reduced to 5 years and 3 months of imprisonment," the information states.