პოლიციამ მესტიაში კრიპტოვალუტის მწარმოებელი 148 ე.წ. მაინერი ამოიღო
პოლიციამ მესტიის მუნიციპალიტეტში ენერგორესურსით სარგებლობის წესების დარღვევის ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო, ამოღებულია 148 ე.წ. მაინერი.
შსს-ს ინფორმაციით, სამართალდამცველების მიერ კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად მესტიის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, ექვსი სხვადასხვა ლოკაციაზე აღმოჩენილია კრიპტოვალუტის მწარმოებელი სპეციალური მოწყობილობები, ე.წ. მაინერები.
გამოძიებით დადგინდა, რომ აღნიშნული მოწყობილობების საშუალებით, ადგილობრივები დიდი რაოდენობით ელექტროენერგიის უკანონო და მართლსაწინააღმდეგო მოხმარებით სისტემატურად ახდენდნენ ციფრული ვალუტის გენერირებას და არალეგალური შემოსავლების მიღებას.
სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული ჩხრეკების შედეგად ნივთმტკიცებად ამოღებულია დიდი რაოდენობით სპეციალური ტექნიკური მოწყობილობა.
ფაქტთან დაკავშირებით გრძელდება აქტიური საგამოძიებო მოქმედებები დანაშაულში ჩართული სხვა პირების გამოვლენის მიზნით.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 229-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც სამ წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

The police have launched an investigation into the facts of violations of the rules for the use of energy resources in the Mestia municipality, and 148 so-called miners have been seized.
According to the Ministry of Internal Affairs, as a result of complex operational measures and investigative actions carried out by law enforcement officers, special cryptocurrency producing devices, so-called miners, have been discovered at six different locations in the territory of the Mestia municipality.
The investigation established that with the help of these devices, locals were systematically generating digital currency and receiving illegal income through the illegal and unlawful consumption of large amounts of electricity.
As a result of searches conducted by law enforcement officers, a large amount of special technical equipment was seized as evidence.
Active investigative actions are continuing regarding the fact in order to identify other persons involved in the crime.
The investigation is underway under Article 229, Part 2, Subparagraph “b” of the Criminal Code of Georgia, which provides for imprisonment for a term of up to three years.