რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის ანექსიის პროცესი დაჩქარდა, „ქართული ოცნების“ დუმილი კი დანაშაულებრივია - გიორგი შარაშიძე
პარტია „გახარია საქართველოსთვის“ დეპუტატის, გიორგი შარაშიძის განცხადებით, რუსეთი ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა) ანექსიის პროცესს აჩქარებული ტემპით აგრძელებს, ხოლო „ქართული ოცნება“ ამ საკითხზე დუმილს ინარჩუნებს.
მისი თქმით, 9 მაისს კრემლში რუსეთის ფედერაციასა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკას შორის თანამშრომლობის გაღრმავების შესახებ შეთანხმებას მოეწერა ხელი, რომელიც მოგვიანებით რუსეთის სახელმწიფო დუმამ დაჩქარებული წესით მოახდინა რატიფიცირება. შარაშიძის შეფასებით, ამის შემდეგ ანექსიური პროცესები კიდევ უფრო გააქტიურდა, მათ შორის კრემლმა და პირადად ვლადიმირ პუტინმა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საკუთარი წარმომადგენელი დანიშნა.
დეპუტატის განცხადებით, აღნიშნული ნაბიჯები წარმოადგენს საერთაშორისო სამართლისა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის მორიგ დარღვევას.
შარაშიძემ ასევე აღნიშნა, რომ უკრაინაში მიმდინარე ომის ფონზე რუსეთი ცდილობს საკუთარი საზოგადოებისთვის „გამარჯვების ისტორიები“ შექმნას და, მისი შეფასებით, ამას საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მიმდინარე პროცესებით ახერხებს.
მისივე თქმით, მათ მიერ ინიცირებულ რეზოლუციის პროექტს, რომელიც ანექსიის პროცესის წინააღმდეგ არის მიმართული, „ქართულმა ოცნებამ“ „პოლიტიკური მატრაკვეცობა“ უწოდა. შარაშიძემ ხელისუფლებას კითხვით მიმართა, მიიჩნევს თუ არა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის დაცვასა და ანექსიის გაპროტესტებას „პოლიტიკურ მატრაკვეცობად“, მაშინ როდესაც, მისი შეფასებით, დუმილი ქვეყნის სუვერენიტეტის დაცვას ვერ ემსახურება.

Russia’s annexation of the Tskhinvali region has accelerated, while the Georgian Dream’s silence is criminal – Giorgi Sharashidze
According to Giorgi Sharashidze, a member of parliament from the Gakharia for Georgia party, Russia is continuing the annexation of the occupied Tskhinvali region (the so-called Republic of South Ossetia) at an accelerated pace, while the Georgian Dream party is maintaining its silence on this issue.
According to him, on May 9, an agreement was signed in the Kremlin between the Russian Federation and the so-called Republic of South Ossetia on deepening cooperation, which was later ratified by the Russian State Duma in an accelerated manner. According to Sharashidze, after that, the annexation processes became even more active, including the Kremlin and Vladimir Putin personally appointing their own representatives in the occupied territory.
According to the member of parliament, the above-mentioned steps constitute another violation of international law and the territorial integrity of Georgia.
Sharashidze also noted that, against the backdrop of the ongoing war in Ukraine, Russia is trying to create “victory stories” for its own society and, in his opinion, is doing so through the ongoing processes in the occupied territory of Georgia.
According to him, the Georgian Dream party called the draft resolution initiated by them, which is directed against the annexation process, “political arrogance.” Sharashidze asked the government whether it considers the protection of Georgia’s territorial integrity and protest against the annexation to be “political arrogance,” while, in his opinion, silence cannot serve to protect the country’s sovereignty.