PACE-ს რეზოლუცია არ ემყარება ობიექტურ, ფაქტებზე დაფუძნებულ შეფასებას, შეიცავს ტენდენციურ ინტერპრეტაციებს, ცალმხრივ პოლიტიკურ შეფასებებსა და საქართველოს შესახებ მცდარი ნარატივების გამეორებას  -  საქართველოს საგარეო უწყება
ანგარიში არ ემყარება ობიექტურ და ფაქტებზე დაფუძნებულ შეფასებას, შეიცავს ტენდენციურ ინტერპრეტაციებს, ცალმხრივ პოლიტიკურ შეფასებებსა და საქართველოს შესახებ მცდარი ნარატივების გამეორებას, რაც სერიოზულ კითხვებს აჩენს როგორც ანგარიშის მიუკერძოებლობასთან, ისე მისი მომზადების პროცესთან დაკავშირებით, – ამის შესახებ აღნიშნულია საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.  უწყება ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციას ეხმაურება.
როგორც საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაშია აღნიშნული, საქართველო კიდევ ერთხელ ადასტურებს მზაობას პატივისცემაზე და ნდობაზე დაფუძნებული ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობისთვის და მოელის ევროპის საბჭოს ინსტიტუტების მხრიდან კონსტრუქციულ და სამართლიან მიდგომას.
„ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ (PACE) 24 ივნისს მიიღო რეზოლუცია, რომელიც ეფუძნება საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების ფუნქციონირების შესახებ მომზადებულ ანგარიშს.
აღნიშნული ანგარიში არ ემყარება ობიექტურ და ფაქტებზე დაფუძნებულ შეფასებას, შეიცავს ტენდენციურ ინტერპრეტაციებს, ცალმხრივ პოლიტიკურ შეფასებებსა და საქართველოს შესახებ მცდარი ნარატივების გამეორებას, რაც სერიოზულ კითხვებს აჩენს როგორც ანგარიშის მიუკერძოებლობასთან, ისე მისი მომზადების პროცესთან დაკავშირებით.
განსაკუთრებით საგანგაშოა, რომ ადამიანის უფლებების, დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის დაცვის მიზნით შექმნილი საერთაშორისო ინსტიტუტი სულ უფრო ხშირად გამოიყენება პოლიტიკური ზეწოლის ინსტრუმენტად. მსგავსი პრაქტიკა აზიანებს თავად ევროპის საბჭოს ავტორიტეტს და აჩენს საფუძვლიან ეჭვებს ორგანიზაციის ცალკეული სტრუქტურების მიუკერძოებლობის მიმართ.
მიუღებელია დემოკრატიის სახელით დემოკრატიულად არჩეული ხელისუფლების დისკრედიტაციის მცდელობა, კანონიერად მოქმედი სახელმწიფო ინსტიტუტების მიზანმიმართული კრიტიკა და იმ პოლიტიკური ჯგუფების წახალისება, რომლებიც არჩევნების გზით მიღებული საზოგადოებრივი მანდატის უგულვებელყოფას ცდილობენ. მსგავსი მიდგომა არა დემოკრატიის განმტკიცებას, არამედ პოლიტიკური პოლარიზაციის გაღრმავებასა და რადიკალური პროცესების წახალისებას ემსახურება.
დაუშვებელია სუვერენული სახელმწიფოს შიდა პოლიტიკური და სამართლებრივი პროცესების მიმართ მიკერძოებული დამოკიდებულება, ასევე ეროვნული ინტერესების გათვალისწინებითა და კონსტიტუციური პროცედურების სრული დაცვით მიღებული საკანონმდებლო გადაწყვეტილებების პოლიტიკური ნიშნით შეფასება. შემაშფოთებელია კანონების გაუქმების მოთხოვნა სათანადო სამართლებრივი არგუმენტაციისა და ობიექტური შეფასების გარეშე, რაც სცდება ინსტიტუციური მანდატის ფარგლებს და პოლიტიკური ჩარევის ნიშნებს ატარებს.
საქართველოს ხელისუფლება მტკიცედ დაიცავს ქვეყნის სუვერენიტეტს, კონსტიტუციურ წესრიგსა და ქართველი ხალხის დემოკრატიულ არჩევანს. არც ერთი გარე პოლიტიკური ზეწოლა, დეზინფორმაციული კამპანია თუ უსამართლო შეფასება ვერ გახდება საქართველოს ეროვნული ინტერესების, სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობისა და დემოკრატიული ლეგიტიმაციის უგულვებელყოფის საფუძველი.
საქართველო, როგორც ევროპის საბჭოს პასუხისმგებლიანი წევრი და მისი უმთავრესი ღირებულებების ერთგული დამცველი, კიდევ ერთხელ ადასტურებს მზაობას პატივისცემაზე და ნდობაზე დაფუძნებული ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობისთვის და მოელის ევროპის საბჭოს ინსტიტუტების მხრიდან კონსტრუქციულ და სამართლიან მიდგომას“,- აღნიშნულია საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.

PACE resolution is not based on an objective, fact-based assessment, contains biased interpretations, one-sided political assessments and repetition of false narratives about Georgia - Georgian Foreign Ministry
The report is not based on an objective and fact-based assessment, contains biased interpretations, one-sided political assessments and repetition of false narratives about Georgia, which raises serious questions regarding both the impartiality of the report and the process of its preparation, - the Georgian Foreign Ministry stated in a statement. The ministry responds to the resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
As stated in the statement of the Ministry of Foreign Affairs, Georgia once again confirms its readiness for mutually beneficial cooperation based on respect and trust and expects a constructive and fair approach from the institutions of the Council of Europe.
“On 24 June, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) adopted a resolution based on a report on the functioning of democratic institutions in Georgia.
The report is not based on an objective and fact-based assessment, contains biased interpretations, one-sided political assessments and the repetition of false narratives about Georgia, which raises serious questions about both the impartiality of the report and the process of its preparation.
It is particularly alarming that an international institution established to protect human rights, democracy and the rule of law is increasingly being used as an instrument of political pressure. Such practices undermine the authority of the Council of Europe itself and raise well-founded doubts about the impartiality of individual structures of the organization.
It is unacceptable to discredit a democratically elected government in the name of democracy, to undermine legally functioning state institutions Targeted criticism and encouragement of political groups that are trying to ignore the public mandate received through elections. Such an approach does not serve to strengthen democracy, but rather to deepen political polarization and encourage radical processes.
A biased attitude towards the internal political and legal processes of a sovereign state is unacceptable, as is the political assessment of legislative decisions taken in full compliance with national interests and constitutional procedures. The demand to repeal laws without proper legal reasoning and objective assessment is disturbing, which goes beyond the scope of the institutional mandate and bears signs of political interference.
The Georgian government will firmly defend the country's sovereignty, constitutional order and the democratic choice of the Georgian people. No external political pressure, disinformation campaign or unfair assessment can become the national "The basis for disregarding interests, state independence and democratic legitimacy.
Georgia, as a responsible member of the Council of Europe and a faithful defender of its core values, once again confirms its readiness for mutually beneficial cooperation based on respect and trust and expects a constructive and fair approach from the institutions of the Council of Europe," the Georgian Ministry of Foreign Affairs said in a statement.