დღის კალენდარი - 9 ივლისი
ღირსისა დავით თესალონიკელისა (დაახლ. 540); ღირსისა იოანესი, გუთელი  ეპისკოპოსისა (დაახლ., 770-790); ტიხვინის  ღმრთისმშობლის ხატისა (1383).
ტიხვინის ღვთისმშობლის ხატი‚ გადმოცემის მიხედვით წმიდა მოციქულ ლუკა მახარებლის მიერ შექმნილი ერთ-ერთი ხატთაგანია. V საუკუნეში იგი იერუსალიმიდან კონსტანტინოპოლს გადაასვენეს‚ სადაც მისთვის ვლაქერის ტაძარი აიგო. 1383 წელს‚ თურქების მიერ კონსტანტინოპოლის დაპყრობამდე 70 წლით ადრე‚ ხატი მონასტრიდან გაქრა და ლადოგის ტბის თავზე გამობრწყინდა‚ იგი სასწაულებრივ მიმოდიოდა ადგილიდან ადგილზე‚ ვიდრე ქალაქ ტიხვინის მახლობლად არ შეჩერდა‚ აქვე ხის ტაძარი აიგო.
ღირსი მამა დავით თესალონიკელი წმიდა მოწამეთა თეოდორეს და მერკურის მონასტერში მოღვაწეობდა. მოგვიანებით ქალაქ სალუნის მახლობლად ნუშის ქვეშ ქოხი მოიწყო და იქ 70 წელი გაატარა ლოცვაში და მკაცრ მარხვაში‚ ითმენდა სიცივესა და საშინელ სიცხეს. ღირსმა მამა დავითმა ღრმთისგან სასწაულოქმედების ნიჭი მიიღო და ბევრი ავადმყოფი განკურნა. ყველას‚ ვინც მასთან მიდიოდა‚ წმიდა მესაგრე სულისთვის სასარგებლო რჩევას აძლევდა. მან ისეთ ვნებადამცხრალობას მიაღწია‚ რომ ხორცშესხმულ ანგელოზს დაემსგავსა და კმევის ჩასატარებლად ხელში გავარვარებული ნახარშის აღება შეეძლო. ღირსი მამა დავითი დაახლოებით 540 წელს გარდაიცვალა.

Daily Calendar - July 9
Venerable David of Thessalonica (c. 540); Venerable John, Bishop of Guthely (c. 770-790); Tikhvin Icon of the Mother of God (1383).
The Tikhvin Icon of the Mother of God, according to tradition, is one of the icons created by the Holy Apostle Luke the Evangelist. In the 5th century, it was transferred from Jerusalem to Constantinople, where a church was built for it in Vlach. In 1383, 70 years before the conquest of Constantinople by the Turks, the icon disappeared from the monastery and shone over Lake Ladoga. It miraculously traveled from place to place until it stopped near the city of Tikhvin, where a wooden church was built.
Venerable Father David of Thessaloniki served in the monastery of the Holy Martyrs Theodore and Mercury. Later, he built a hut under an almond tree near the city of Salona and spent 70 years there in prayer and strict fasting, enduring cold and terrible heat. Venerable Father David received the gift of miracles from the cave and healed many sick people. To everyone who came to him, the holy messenger gave useful advice for the soul. He attained such a state of passion that he resembled an incarnate angel and could hold a burning coal in his hand to perform the rite. Venerable Father David died around 540.