აშშ-ის ცენტრალურმა სარდლობამ ირანის წინააღმდეგ ამ კვირაში მესამე საჰაერო დარტყმების სერია დაიწყო
აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის (CENTCOM) განცხადებით, ამერიკულმა ძალებმა ირანის წინააღმდეგ მიმდინარე კვირაში მესამე დარტყმების სერია განახორციელეს.
ცენტრალური სარდლობის ინფორმაციით, ოპერაცია მას შემდეგ დაიწყო, რაც ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსმა (IRGC) ჰორმუზის სრუტეში მიმავალ, კვიპროსის დროშის ქვეშ მცურავ საკონტეინერო გემ M/V GFS Galaxy-ს შეუტია.
განცხადების თანახმად, ეკიპაჟის ერთი სამოქალაქო წევრი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ითვლება, ხოლო გემმა ბორტზე გაჩენილი ხანძრისა და ძრავის განყოფილების მნიშვნელოვანი დაზიანების გამო გადაადგილების გაგრძელება ვეღარ შეძლო.
CENTCOM-ის შეფასებით, ირანს კიდევ ერთხელ მიეცა შესაძლებლობა, დაეცვა ურთიერთგაგების მემორანდუმით გათვალისწინებული ვალდებულებები მას შემდეგ, რაც კომერციულ გემებზე განხორციელებული წინა თავდასხმების გამო პასუხისმგებლობა დაეკისრა, თუმცა, აშშ-ის განცხადებით, თეირანმა ეს შესაძლებლობა კვლავ არ გამოიყენა.
აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის განცხადებით, საპასუხოდ შეერთებული შტატები აგრძელებს ირანის შესაძლებლობების შესუსტებას, რათა მან ვეღარ შეძლოს ჰორმუზის სრუტეში თავისუფლად მოძრავ სამოქალაქო მეზღვაურებსა და კომერციულ გემებზე თავდასხმების განხორციელება.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ სამხედრო დარტყმები აშშ-ის შეიარაღებული ძალების უმაღლესი მთავარსარდლის დავალებით ხორციელდება.

US Central Command (CENTCOM) said that at 7:15 p.m. Eastern Time, US forces conducted their third series of airstrikes against Iran this week.
According to the Central Command, the operation began after Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) attacked the M/V GFS Galaxy, a Cypriot-flagged container ship, while it was sailing through the Strait of Hormuz.
According to the statement, one civilian crew member is missing, and the ship was unable to continue its voyage due to a fire on board and significant damage to its engine compartment.
CENTCOM assessed that Iran had another opportunity to comply with its obligations under the memorandum of understanding after being held accountable for previous attacks on commercial vessels, but the US said Tehran had again failed to take advantage of the opportunity.
In response, the US Central Command said the United States was continuing to degrade Iran’s capabilities to prevent it from attacking civilian sailors and commercial vessels freely navigating the Strait of Hormuz.
The statement said the military strikes were carried out at the direction of the US Supreme Commander.