ჩვენ არ გვსურს საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერა, ჩვენ გვინდა, მხარი დავუჭიროთ ქართველ ხალხს – კაია კალასი
ჩვენ არ გვსურს საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერა, ჩვენ გვინდა, მხარი დავუჭიროთ ქართველ ხალხს, – ამის შესახებ ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა, კაია კალასმა ბრიუსელში, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრების დაწყებამდე საქართველოს შესახებ კითხვის პასუხად განაცხადა.
კალასის თქმით, იყო დისკუსიები იმის შესახებ, როგორ შეიძლება, ეს საუკეთესოდ გაკეთდეს, რომ ხალხმა ევროპის იმედი არ დაკარგოს.
„შავი ზღვის სტრატეგია, რომელიც ჯერ კიდევ გასული წლიდან გვაქვს შემუშავებული, ახლა უკვე განხორციელების ფაზაშია. სხვადასხვა ქვეყნები შავი ზღვის გარშემო, რა თქმა უნდა, ამის მნიშვნელოვანი ნაწილი არიან. ახლა ჩვენ ასევე გარკვეული სირთულეები გვაქვს საქართველოსთან დაკავშირებით, რადგან რეალურად არ გვაქვს კავშირი მთავრობასთან და ჩვენ არ გვსურს მთავრობის მხარდაჭერა, ჩვენ გვინდა, მხარი დავუჭიროთ ქართველ ხალხს. ჩვენ ასევე გვქონდა დისკუსიები იმის შესახებ, როგორ შეგვიძლია, ეს საუკეთესოდ გავაკეთოთ, რომ ხალხმა ევროპის იმედი არ დაკარგოს“, – განაცხადა კაია კალასმა.
შეგახსენებთ, დღეს ბრიუსელში საბჭოს სხდომაზე, უკრაინისა და ახლო აღმოსავლეთის საკითხის პარალელურად, დიპლომატები განიხილავენ „ევროპული კავშირის სტრატეგიული მიდგომა შავი ზღვის რეგიონის მიმართ“.

We don’t want the support of the Georgian government, we want to support the Georgian people – Kaia Kalas
We don’t want the support of the Georgian government, we want to support the Georgian people, – said the EU High Representative, Kaia Kalas, in Brussels, in response to a question about Georgia before the start of the meetings of the foreign ministers of the EU member states.
According to Kalas, there were discussions about how this can best be done so that people do not lose hope in Europe.
“The Black Sea strategy, which we have been developing since last year, is now in the implementation phase. The various countries around the Black Sea are, of course, an important part of this. Now we also have some difficulties with Georgia, because we do not really have a connection with the government and we do not want the support of the government, we want to support the Georgian people. We also had discussions about how we can best do this so that people do not lose hope in Europe,” – said Kaia Kalas.
As a reminder, at the Council meeting in Brussels today, in parallel with the issue of Ukraine and the Middle East, diplomats will discuss the "European Union's strategic approach towards the Black Sea region".