წელს მინიმუმ 4000 არალეგალი მიგრანტის გაძევება არის დაგეგმილი - ირაკლი კობახიძე
უხეში დათვლით, დაახლოებით, 20 000 არალეგალი მიგრანტი იყო შარშანდელი მდგომარეობით საქართველოში და ამ პრობლემასთან გასამკლავებლად ჩვენ დავიწყეთ ძალიან აქტიურად პროცესების დაგეგმვა, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
როგორც ირაკლი კობახიძემ აღნიშნა, გაძლიერდა მიგრაციის დეპარტამენტი შინაგან საქმეთა სამინისტროში.
„გასული 12 თვის განმავლობაში საქართველოდან ჩვენ მოვახერხეთ იმაზე მეტი არალეგალი მიგრანტის გაძევება, ვიდრე ეს მოხდა გასული 10 წლის განმავლობაში. წლევანდელი გეგმა არის კიდევ უფრო ამბიციური, წელს მინიმუმ 4000 არალეგალი მიგრანტის გაძევება არის დაგეგმილი ჩვენი ქვეყნიდან, რაც საბოლოო ჯამში რამდენიმე წლიან პერსპექტივაში, სადღაც ოთხ წელიწადში მოგვცემს ამ პრობლემისგან ქვეყნის მთლიანად გათავისუფლების საშუალებას, რაც არის ძალიან მნიშვნელოვანი ამოცანა ბუნებრივია საქართველოსთვის“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

This year, at least 4,000 illegal migrants are planned to be expelled - Irakli Kobakhidze
According to a rough estimate, there were approximately 20,000 illegal migrants in Georgia as of last year, and to deal with this problem, we have begun to actively plan processes, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists.
As Irakli Kobakhidze noted, the Migration Department at the Ministry of Internal Affairs has been strengthened.
"Over the past 12 months, we have managed to expel more illegal migrants from Georgia than in the past 10 years. This year's plan is even more ambitious, this year at least 4,000 illegal migrants are planned to be expelled from our country, which will ultimately allow us to completely rid the country of this problem in a few years, somewhere in four years, which is a very important task, naturally, for Georgia," said Irakli Kobakhidze.