მედიაკონტენტის შექმნისას ადამიანის ღირსებისა და თანასწორობის პრინციპების დაცვა აუცილებელია - სახალხო დამცველი
საქართველოს სახალხო დამცველი ბოლო პერიოდში საჯარო სივრცეში, მათ შორის, იუმორისტულ მედიაპლატფორმებსა და გადაცემებში გავრცელებულ იმ შინაარსს ეხმაურება, რომელიც, მისი შეფასებით, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მიმართ სტიგმასა და დისკრიმინაციულ სტერეოტიპებს აძლიერებს.
ომბუდსმენის განცხადებით, გამოხატვის თავისუფლება დემოკრატიული საზოგადოების ერთ-ერთი ფუნდამენტური უფლებაა, თუმცა მისი განხორციელებისას მნიშვნელოვანია გათვალისწინებული იყოს შესაძლო სოციალური გავლენა, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც გამოხატვის ობიექტს მოწყვლადი ჯგუფები წარმოადგენენ.
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ იუმორსა და მედიაპროდუქტებს მნიშვნელოვანი გავლენა აქვთ საზოგადოებრივი დამოკიდებულებებისა და სტერეოტიპების ფორმირებაზე, ამიტომ განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება იმას, თუ რა გზავნილს ავრცელებს კონკრეტული მედიაშინაარსი და ხომ არ უწყობს იგი ხელს ისეთი დამოკიდებულებების გამყარებას, რომლებიც კონკრეტული ჯგუფების გარიყვასა და დისკრიმინაციას იწვევს.
განცხადების თანახმად, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მიმართ არსებული სტიგმის დაძლევა და თანასწორი სოციალური გარემოს უზრუნველყოფა სახელმწიფოსა და საზოგადოების მნიშვნელოვანი ვალდებულებაა. ამასთან, მედიის, გასართობი ინდუსტრიისა და სხვა საჯარო პლატფორმების წარმომადგენლებს განსაკუთრებული სოციალური პასუხისმგებლობა ეკისრებათ, გაითვალისწინონ მათ მიერ გავრცელებული შინაარსის შესაძლო გავლენა იმ პირებსა და ჯგუფებზე, რომლებიც ისტორიულად ან ფაქტობრივად მოწყვლად მდგომარეობაში იმყოფებიან.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საჯარო პირებსა და მედიაპროდუქტის შემქმნელებს, შემოქმედებითი თავისუფლების განხორციელებისას ადამიანის ღირსების, თანასწორობისა და ინკლუზიის პრინციპებით იხელმძღვანელონ.

It is necessary to uphold the principles of human dignity and equality when creating media content - Public Defender
The Public Defender of Georgia is responding to the content recently spread in the public space, including humorous media platforms and programs, which, in his assessment, reinforces stigma and discriminatory stereotypes against persons with disabilities.
According to the Ombudsman, freedom of expression is one of the fundamental rights of a democratic society, however, when exercising it, it is important to take into account the possible social impact, especially when the object of expression is vulnerable groups.
The Public Defender notes that humor and media products have a significant impact on the formation of public attitudes and stereotypes, therefore, special importance is attached to the message that a specific media content disseminates and whether it contributes to the strengthening of attitudes that lead to the exclusion and discrimination of specific groups.
According to the statement, overcoming the existing stigma towards persons with disabilities and ensuring an equal social environment is an important obligation of the state and society. In addition, representatives of the media, entertainment industry and other public platforms have a special social responsibility to take into account the possible impact of the content they disseminate on those persons and groups who are historically or de facto in a vulnerable position.
The Public Defender once again calls on public figures and creators of media products to be guided by the principles of human dignity, equality and inclusion when exercising creative freedom.