საქართველოში ხორცის მწარმოებელთა ასოციაცია დაფუძნდა
FAO-ს ცხოველთა რეგისტრაცია-იდენტიფიკაციის ეროვნული სისტემის (NAITS) პროექტის ფარგლებში, ხორცის მწარმოებელი ფერმერები, იმპორტიორები, ქსელური მარკეტების, კერძო და საჯარო სექტორისა და სასაკლაოების წარმომადგენლები 10 ივლისს საქართველოს ხორცის მწარმოებელთა ასოციაციის დაფუძნებაზე შეთანხმდნენ.
შეხვედრის მონაწილეებს პროექტის იურიდიულმა კონსულტანტმა და მედიატორმა  ასოციაციისა და საწევრო შენატანების შესაძლო მოდელები, სხვა ქვეყნებისა და ადგილობრივი სხვა ასოციაციების მაგალითები გააცნო. შეხვედრის ბოლოს მონაწილეები ხორცის სექტორის მდგრადი განვითარებისთვის საუკეთესო მოდელზე შეჯერდნენ.
საქართველოს ხორცის მწარმოებელთა ასოციაცია მიზნად ისახავს ამ სექტორის წარმომადგენლების საუკეთესო ინტერესებისა და საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით გამარტივებულ კომუნიკაციას ფერმერებთან, მომხმარებლებთან, სახელმწიფო სტრუქტურებთან, საერთაშორისო თუ ადგილობრივ პარტნიორებთან; რაც საბოლოო ჯამში ხელს შეუწყობს ქვეყანაში სურსათის უვნებლობას, პროდუქტის მიკვლევადობასა და ხორცის სექტორის მდგრად განვითარებას. ასოციაცია აქტიურად თანამშრომლობს სახელმწიფო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, რაც ხელს უწყობს დარგობრივი პოლიტიკისა და კანონმდებლობის სრულყოფას. ასოციაციის პრიორიტეტია დარგის წარმომადგენლებისთვის ფინანსურ ინსტრუმენტებზე, საინვესტიციო პროექტებსა და სხვადასხვა მხარდამჭერ პროგრამებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა.
„ხორცის მიმწოდებლები სხვადასხვა ქვესექტორს წარმოადგენენ და ხშირად ერთმანეთის კონკურენტებიც არიან, თუმცა ყველა მათგანის საერთო მიზანი საცალო ქსელის უვნებელი და მომხმარებელთა მოთხოვნების შესაბამისი პროდუქციით მომარაგებაა. სექტორი საკმაოდ ფრაგმენტირებულია, რის გამოც ჩვენი მიზანი მათი ერთიანი ინტერესების ირგვლივ კონსოლიდაციაა. ეს მათ საერთო ენის გამონახვაში, სამოქმედო გეგმის შემუშავებასა და არსებულ გამოწვევებზე კონცენტრირებაში დაეხმარებათ.
ამასთანავე, ასოციაციის არსებობა სახელმწიფოსაც დაეხმარება ხორცის სექტორში არსებული პრობლემების იდენტიფიცირებასა და ოპერატიულ რეაგირებაში. ასოციაციის შექმნისას ევროკავშირის წამყვანი გამოცდილებით ვისარგებლეთ, რაც, გვჯერა, მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ორგანიზაციის სამომავლო საქმიანობასა და განვითარებას.“- განაცხადა მიხეილ სოხაძემ, FAO-ს პროექტის მენეჯერმა.
--
NAITS-ის პროექტს FAO ახორციელებს სურსათის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოსთან (SDC) და ავსტრიის განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით ავსტრიის საერთაშორისო პარტნიორობის ფარგლებში.

Meat Producers' Association Established in Georgia
Under the framework of the FAO National Animal Identification and Traceability System (NAITS) project, meat-producing farmers, importers, and representatives from retail chains, private and public sectors, and slaughterhouses agreed on 10 July to establish the Georgian Meat Producers' Association (GMPA).
During the meeting, the project’s legal consultant and mediator presented potential organizational and membership fee models, drawing on examples from other countries and local associations. By the end of the meeting, the participants agreed on the best model to ensure the sustainable development of the meat sector.
The Georgian Meat Producers' Association aims to facilitate communication between farmers, consumers, state agencies, and international or local partners, while prioritizing the best interests of sector representatives and adhering to international standards. Ultimately, this will contribute to food safety, product traceability, and the sustainable development of the meat sector in the country. The Association actively cooperates with state and international organizations to help refine sector policies and legislation. Its priority is to increase access to financial instruments, investment projects, and various support programs for sector representatives.
"Meat suppliers represent different sub-sectors and are often competitors, yet they all share a common goal: supplying retail chains with safe products that meet consumer demands. The sector is quite fragmented, which is why our objective is to consolidate them around their shared interests. This will help them find common ground, develop action plans, and focus on addressing existing challenges. Furthermore, the presence of the Association will assist the government in identifying issues within the meat sector and responding to them efficiently. In establishing this Association, we drew upon leading European Union practices, which we believe will significantly support the organization’s future operations and development," said Mikheil Sokhadze, FAO Project Manager.
--
The NAITS project is implemented by the FAO in cooperation with the National Food Agency, with financial support from the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and the Austrian Development Agency (ADA), as part of International Partnerships Austria.