რუსეთში საწვავის დეფიციტი აფხაზეთზეც აისახა – დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი
დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტის (DRI) ინფორმაციით, რუსეთში საწვავის დეფიციტით გამოწვეული პრობლემები ოკუპირებულ აფხაზეთზეც აისახა. ორგანიზაციის ცნობით, ადგილობრივი მოსახლეობის ინფორმაციით, რუსეთთან მოსაზღვრე აფხაზეთის რაიონებში საწვავის ფასი 10%-ზე მეტად გაიზარდა.
DRI-ის განცხადებით, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე ოკუპირებულ აფხაზეთში საწვავის დეფიციტი არ შეინიშნება, ფასების ზრდა მიუთითებს, რომ რუსეთში არსებული კრიზისი რეგიონზეც ახდენს გავლენას.
ორგანიზაცია გამოცემა Caucasian Knot-ზე დაყრდნობით აღნიშნავს, რომ რუსეთში საწვავის მიწოდებასთან დაკავშირებული პრობლემები უკვე ერთ თვეზე მეტია გრძელდება. მათივე ინფორმაციით, ავტოგასამართ სადგურებთან გრძელი რიგებია, მოქმედებს ბენზინის გაცემის ლიმიტები, ხოლო ვითარება ნავთობგადამამუშავებელ ქარხნებზე განხორციელებული დრონებით თავდასხმების ფონზე გამწვავდა, რამაც საწვავის წარმოებისა და ლოჯისტიკური ჯაჭვების შეფერხება გამოიწვია.
DRI-ის შეფასებით, აღნიშნული პრობლემები ეტაპობრივად ვრცელდება იმ რეგიონებზეც, რომლებიც რუსულ საწვავზე მნიშვნელოვნად არიან დამოკიდებული.
DRI-ის მიერ გავრცელებული პრესრელიზის თანახმად, ამ დროისთვის ოკუპირებულ აფხაზეთში ავტოგასამართ სადგურებზე საწვავის დეფიციტი და რიგები არ ფიქსირდება, თუმცა ფასების ზრდა განსაკუთრებით იმ რაიონებში შეინიშნება, რომლებიც რუსეთის საზღვართან ახლოს მდებარეობს.
ორგანიზაციის ინფორმაციით, დე ფაქტო აფხაზეთის ენერგეტიკის სამინისტროს საწვავის ფასების ზრდასთან დაკავშირებით ოფიციალური განმარტება არ გაუკეთებია. DRI აღნიშნავს, რომ თუ რუსეთში საწვავის დეფიციტი და მიწოდების შეფერხება გაგრძელდება, აფხაზეთის ბაზარზეც ზეწოლა გაიზრდება და ფასების ზრდა მხოლოდ სასაზღვრო რაიონებით აღარ შემოიფარგლება.

Fuel shortage in Russia also affected Abkhazia – Institute for the Study of Democracy
According to the Institute for the Study of Democracy (DRI), the problems caused by the fuel shortage in Russia have also affected occupied Abkhazia. According to the organization, according to local residents, fuel prices have increased by more than 10% in the regions of Abkhazia bordering Russia.
According to the DRI, although there is no fuel shortage in occupied Abkhazia at this stage, the increase in prices indicates that the crisis in Russia is also affecting the region.
The organization, citing the publication Caucasian Knot, notes that problems with fuel supply in Russia have been ongoing for more than a month. According to them, there are long lines at gas stations, gasoline dispensing limits are in effect, and the situation has been aggravated by drone attacks on oil refineries, which have disrupted fuel production and logistics chains.
According to DRI, these problems are gradually spreading to regions that are significantly dependent on Russian fuel.
According to a press release issued by DRI, at the moment there are no fuel shortages or queues at gas stations in occupied Abkhazia, although price increases are observed especially in those regions located close to the Russian border.
According to the organization, the de facto Abkhazian Ministry of Energy has not made an official statement regarding the increase in fuel prices. DRI notes that if the fuel shortage and supply disruptions in Russia continue, the pressure on the Abkhazian market will also increase and the price increase will no longer be limited to the border regions.