ეუთო პოლიტიკური ზეწოლის ინსტრუმენტად იქცა, ხოლო საქართველოს მიმართ კრიტიკა ცრუ ბრალდებებზეა დაფუძნებული - მარია ზახაროვა
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა, მარია ზახაროვამ, ბრიფინგზე განაცხადა, რომ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძის შეფასებებს ეუთოსა და ევროპული ინსტიტუტების შესახებ რუსეთის საგარეო უწყების მხრიდან დამატებითი დადასტურება არ სჭირდება.
ზახაროვას თქმით, კობახიძე სუვერენული სახელმწიფოს ლიდერია, რომელიც საკუთარ ქვეყანას წარმოადგენს, ხოლო თანამედროვე საქართველო, მისი შეფასებით, საგარეო ჩარევის თვალსაჩინო მაგალითია.
„თბილისის მისწრაფება, გაატაროს დამოუკიდებელი და ეროვნულ ინტერესებზე ორიენტირებული პოლიტიკა, კოლექტიური დასავლეთის მხრიდან გამოწვევად აღიქმება. სწორედ ამიტომ, მათი წარმომადგენლები მზად არიან, ყველა ბერკეტი გამოიყენონ მოქმედი ხელისუფლების შესაცვლელად მხოლოდ იმიტომ, რომ ის საკუთარი ხალხის ინტერესებს ემსახურება,“ – განაცხადა ზახაროვამ.
რუსეთის საგარეო უწყების წარმომადგენელმა კომენტარი გააკეთა ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის ჰააგის დეკლარაციაზეც, რომელიც, მისი თქმით, მოიცავს რეზოლუციას საქართველოში ჩატარებული არჩევნების შეფასების შესახებ, ასევე უკრაინასთან დაკავშირებულ დოკუმენტს, სადაც დაგმობილია „რუსეთის აგრესია“.
ზახაროვამ განაცხადა, რომ ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა, მისი შეფასებით, დიდი ხანია უარს ამბობს სახელმწიფოებს შორის თანამშრომლობის ხელშეწყობაზე და აგრესიული რიტორიკით მოქმედებს. მისი თქმით, სწორედ ამიტომ მიიღო რუსეთის ფედერაციის ფედერალურმა კრებამ 2024 წლის 3 ივლისს ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის მუშაობაში მონაწილეობის შეჩერების გადაწყვეტილება და ამ ეტაპზე დაბრუნების საფუძველს ვერ ხედავს.
მისივე განცხადებით, ეუთომ, სამწუხაროდ, დაკარგა კონფლიქტების პრევენციისა და მოგვარების უნიკალური მექანიზმები, ხოლო ორგანიზაციის პლატფორმას ზოგიერთი სახელმწიფო რუსეთისა და სხვა ქვეყნების კრიტიკისთვის იყენებს.
ზახაროვამ ასევე გააკრიტიკა ეუთოს ე.წ. „მოსკოვის მექანიზმი“, რომელიც, მისი შეფასებით, მოძველებული, არაკონსენსუსური და „ფსევდოადამიანის უფლებათა“ ინსტრუმენტია. მისი თქმით, ეს მექანიზმი საქართველოს წინააღმდეგ 2026 წლის 29 იანვარს ამოქმედდა, ადამიანის უფლებების სფეროში ვითარების გაუარესების მოტივით.
„თუ ამ ყველაფერს მართლაც რაიმე კავშირი ექნებოდა ადამიანის უფლებებთან, მაშინ რეაგირება იქნებოდა სხვა შემთხვევებზეც. ამიტომ, ყველაფერი, რასაც ისინი საქართველოს მიმართ აცხადებენ, ცრუა და სიმართლეს არ შეესაბამება,“ – განაცხადა ზახაროვამ.
მისი თქმით, „მოსკოვის მექანიზმი“ რუსეთის წინააღმდეგ 2022 წლიდან რვაჯერ, ხოლო ბელარუსის წინააღმდეგ სამჯერ ამოქმედდა, თუმცა რუსეთისთვის ამ მექანიზმის ანგარიშებში წარმოდგენილი დასკვნები „იურიდიულად და პოლიტიკურად არაფრისმომცემია“.

OSCE has become an instrument of political pressure, and criticism of Georgia is based on false accusations - Maria Zakharova
Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said at a briefing that Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze's assessments of the OSCE and European institutions do not require additional confirmation from the Russian Foreign Ministry.
According to Zakharova, Kobakhidze is the leader of a sovereign state that represents his own country, and modern Georgia, in her assessment, is a vivid example of foreign interference.
"Tbilisi's aspiration to pursue an independent and national interests-oriented policy is perceived as a challenge by the collective West. That is why their representatives are ready to use all levers to change the current government only because it serves the interests of its own people," Zakharova said.
The Russian Foreign Ministry representative also commented on the Hague Declaration of the OSCE Parliamentary Assembly, which, according to her, includes a resolution on the assessment of the elections held in Georgia, as well as a document related to Ukraine, which condemns “Russian aggression.”
Zakharova stated that the OSCE Parliamentary Assembly, in her assessment, has long refused to promote cooperation between states and acts with aggressive rhetoric. According to her, this is why the Federal Assembly of the Russian Federation decided to suspend its participation in the work of the OSCE Parliamentary Assembly on July 3, 2024 and sees no grounds for returning at this stage.
According to her, the OSCE, unfortunately, has lost its unique mechanisms for preventing and resolving conflicts, and some states use the organization’s platform to criticize Russia and other countries.
Zakharova also criticized the OSCE’s so-called The “Moscow Mechanism,” which, in her opinion, is an outdated, non-consensual and “pseudo-human rights” instrument. According to her, this mechanism was launched against Georgia on January 29, 2026, citing the deterioration of the human rights situation.
“If all this really had anything to do with human rights, then there would be a response to other cases as well. Therefore, everything they say about Georgia is false and untrue,” Zakharova said.
According to her, the “Moscow Mechanism” has been launched against Russia eight times since 2022, and against Belarus three times, although the conclusions presented in the reports of this mechanism are “legally and politically meaningless” for Russia.