საქართველოს მოქალაქეების შემოსავალი 2020 წელს იყო 13,3 მილიარდი ლარი და ეს გაიზარდა ხუთ წელიწადში 33 მილიარდ ლარამდე  - ჩვენი ამოცანაა სიღარიბის განულება, რა ტემპიც გვაქვს აღებული, 2029 წლისთვის შესაძლებელი იქნება სიღარიბის განულება - ირაკლი კობახიძე
როცა იზრდება ეკონომიკა, იზრდება საშუალო ხელფასი, მცირდება სიღარიბე - ჩვენ ხუთი წლის განმავლობაში, 2020 წლის შემდეგ მოვახერხეთ სიღარიბის შემცირება 21,3%-დან 7,1%-მდე, ზუსტად სამჯერ შემცირდა სიღარიბე, 280 000 ადამიანი რჩება სიღარიბის ზღვარს მიღმა ჩვენს ქვეყანაში, -  ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ „იმედი LIVE“-ის ეთერში განაცხადა.
მთავრობის მეთაურის თქმით, საქართველოს მოქალაქეების შემოსავალი 2020 წელს იყო 13,3 მილიარდი ლარი და ეს გაიზარდა ხუთ წელიწადში 33 მილიარდ ლარამდე.
„ეკონომიკური განვითარების კუთხით არის უამრავი პროექტი დაგეგმილი. ჩვენი მთავარი ამოცანაა, რომ შევინარჩუნოთ ეკონომიკური ზრდის მაღალი ტემპი, რაც არის შესაძლებელი. ამას სჭირდება უბრალოდ ძალიან აქტიური მუშაობა, რასაც ჩვენ ვაკეთებთ მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში. მეტი ეკონომიკა ნიშნავს ქვეყნის პოზიციების გაძლიერებას შიგნით თუ გარეთ, მათ შორის საგარეო-პოლიტიკური პოზიციების გაძლიერებას და ეს ნიშნავს მოსახლეობის ცხოვრების დონის გაუმჯობესებას. როცა იზრდება ეკონომიკა, ამის პარალელურად იზრდება საშუალო ხელფასი, მცირდება სიღარიბე და ჩვენ ხუთი წლის განმავლობაში, 2020 წლის შემდეგ მოვახერხეთ სიღარიბის შემცირება 21,3%-დან 7,1%-მდე. ზუსტად სამჯერ შემცირდა სიღარიბე, 280 000 ადამიანი რჩება სიღარიბის ზღვარს მიღმა ჩვენს ქვეყანაში. შემოსავლები არის ყველაზე კარგი ინდიკატორი. მიდის თუ არა ადამიანების ჯიბეებამდე გაზრდილი ეკონომიკა - საქართველოში ამის საუკეთესო მაჩვენებელი არის საშემოსავლო გადასახადი. თუ ავიღებთ ამ მაჩვენებელს, ნახავთ, რომ საქართველოს მოქალაქეების შემოსავალი 2020 წელს იყო 13,3 მილიარდი ლარი და ეს გაიზარდა ხუთ წელიწადში 33 მილიარდ ლარამდე. ანალოგიურად გაიზარდა კორპორაციების მიერ გადახდილი გადასახადები, რაც ნიშნავს თავისთავად, რომ კომპანიების ბრუნვა გაიზარდა, წარმოებული პროდუქცია გაიზარდა. ეს ყველაფერი მარტივად აისახება,  იმიტომ, რომ საბოლოო ჯამში კომპანია და ადამიანი იხდის თანხას ბიუჯეტში და თუ შემოსავალი არ არსებობს ბუნებაში, ბუნებრივია, გადასახადს მარტო ხელისუფლება ვერ გადაიხდის თავისი ჯიბეებიდან. ეს არ არის საკმარისი. ჩვენი ამოცანაა სიღარიბის განულება, რა ტემპიც გვაქვს აღებული, რომ ავიღოთ ბოლო წლების ტენდენცია, 2029 წლისთვის შესაძლებელი იქნება სიღარიბის განულება.
და რაც შეეხება საშუალო ხელფასის ზრდას, სხვა პარამეტრებს, ყველა მიმართულებით არის შესაძლებელი ძალიან დიდი პროგრესის მიღწევა. მთავარია შევინარჩუნოთ ეკონომიკური ზრდის მაღალი ტემპი“, - განაცხადა პრემიერმა.

The income of Georgian citizens in 2020 was 13.3 billion GEL, and this increased to 33 billion GEL in five years - our task is to eradicate poverty, no matter what pace we have taken, it will be possible to eradicate poverty by 2029 - Irakli Kobakhidze
When the economy grows, the average salary increases, poverty decreases - in five years, after 2020, we managed to reduce poverty from 21.3% to 7.1%, poverty has decreased exactly three times, 280,000 people remain below the poverty line in our country, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated this on the air of "Imedi LIVE".
According to the head of government, the income of Georgian citizens in 2020 was 13.3 billion GEL, and this increased to 33 billion GEL in five years.
"There are a lot of projects planned in terms of economic development. Our main task is to maintain a high rate of economic growth, which is possible. This simply requires very active work, which we have been doing throughout this period. More economy means strengthening the country's positions both at home and abroad, including strengthening its foreign policy positions, and this means improving the standard of living of the population. When the economy grows, the average salary increases in parallel with this, poverty decreases, and in five years, after 2020, we managed to reduce poverty from 21.3% to 7.1%. Poverty has decreased exactly three times, 280,000 people remain below the poverty line in our country. Income is the best indicator. Whether the increased economy reaches people's pockets or not - the best indicator of this in Georgia is income tax. If we take this indicator, you will see that the income of Georgian citizens in 2020 was 13.3 billion GEL, and it increased to 33 billion GEL in five years. It has increased in a similar way Taxes paid by corporations, which means that the turnover of companies has increased, the output has increased. All this is easily reflected, because ultimately the company and the person pay money to the budget, and if there is no income in nature, naturally, the government alone cannot pay the tax from its own pockets. This is not enough. Our task is to eradicate poverty, whatever pace we have taken, if we take the trend of recent years, it will be possible to eradicate poverty by 2029.
And as for the increase in the average salary, other parameters, it is possible to achieve very great progress in all directions. The main thing is to maintain a high pace of economic growth,” the Prime Minister said.