აგენტურა არ შეიძლება იყოს პოლიტიკური სპექტრის ნაწილი, ჯერ წესია საქმე, მერე საქმეა საქმე, უნდა დავიცვათ ეს წესი და ამ წესის დაცვას ემსახურება, ის სარჩელი, რომელიც არის შეტანილი საკონსტიტუციო სასამართლოში - ირაკლი კობახიძე
აგენტურა არ შეიძლება იყოს პოლიტიკური სპექტრის ნაწილი, ჯერ წესია საქმე, მერე საქმეა საქმე. უნდა დავიცვათ ეს წესი და ამ წესის დაცვას ემსახურება, ის სარჩელი, რომელიც არის შეტანილი საკონსტიტუციო სასამართლოში, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ „იმედი LIVE“-ის ეთერში განაცხადა.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, ოპოზიციას რესურსი არა აქვს არც ქუჩაში, რესურსი არა აქვს არც არჩევნებზე.
„რეალურად, ნახეთ რა სიტუაციაა - ერთმანეთი არ მოსწონთ და ხალხს როგორ უნდა მოაწონონ თავი. მინიმუმ ხომ ერთმანეთი უნდა მოგწონდეს, რომ მერე გამოხვიდე, ყველა ერთად და ხალხს მოაწონო თავი. ერთს მეორე არ მოსწონს, მეორეს მესამე, მესამეს მეოთხე, მეოთხეს მეხუთე და ეს ყველაფერი ხდება თან ხალხის თვალწინ. ხალხი ხომ ამ ყველაფერს უყურებს და როცა ერთმანეთი არ მოსწონთ ერთი ძალის წარმომადგენლებს, რეალურად ყველა ხომ ერთი ძალაა. როცა ხალხი ამას ხედავს, რომ მათ ერთმანეთი არ მოსწონთ, როგორ შეიძლება, რომ ხალხმა მოიწონოს ასეთი ეკლექტური პოლიტიკური ძალა. თავი რომ დავანებოთ იმას, რომ მათი აგენტობა ყველამ გაშიფრა უკვე. შესაბამისად, მათ არავითარი რესურსი არა აქვთ. რესურსი არა აქვთ არც ქუჩაში, რესურსი არა აქვთ არც არჩევნებზე. მაგრამ ეს არ არის მთავარი. მთავარია, როგორც ცნობილი გამონათქვამი გვეუბნება: „ჯერ წესია საქმე და მერე საქმეა საქმე“.
ჩვენ უნდა მივყვეთ წესს. წესი არის ის, რომ აგენტურის ადგილი არ შეიძლება იყოს პოლიტიკურ სისტემაში. არსებობს თავდაცვისუნარიანი დემოკრატიის კონცეფცია, რომელიც გეუბნება, რომ დემოკრატიულ სივრცეში ადგილი არ უნდა დარჩეს დემოკრატიის მტერს.  ძალიან მარტივი, ჰანს კელზენის მიერ განვითარებული ცნობილი კონცეფცია. და ეს არის წესი, რომელიც უნდა იყოს დაცული.
თუ ეს წესი არ იქნება დაცული, ქვეყანა მუდმივად იქნება ამ პოლიტიკური ტერორის რეჟიმში, რაც ჩვენ გამოვიარეთ. კი, დავამშვიდეთ ეხლა ქვეყანა, ოთხი წლის განმავლობაში იყო ხუთი რევოლუციის მცდელობა, მივიღეთ შემდეგ კანონმდებლობა: გამჭვირვალობის კანონი, გრანტების შესახებ კანონი, შეკრებების შესახებ კანონი, სხვა საკანონმდებლო აქტები. ამის ხარჯზე დამშვიდდა ქვეყანა. მაგრამ ეს ყველაფერი ვერ მოგვადუნებს. იმისათვის, რომ ბოლომდე დამშვიდდეს ჩვენი ქვეყანა, უნდა დავიცვათ მარტივი წესი, რომ დემოკრატიის მტრები არ უნდა იყვნენ წარმოდგენილი დემოკრატიულ სისტემაში, რასაც გვეუბნება ცნობილი თეორია, რომელიც არის დაფუძნებული სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპზე. აგენტურა არ შეიძლება იყოს პოლიტიკური სპექტრის ნაწილი. ჯერ წესია საქმე, მერე საქმეა საქმე. უნდა დავიცვათ ეს წესი და ამ წესის დაცვას ემსახურება, კიდევ ერთხელ, ის სარჩელი, რომელიც არის შეტანილი საკონსტიტუციო სასამართლოში“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

The agency cannot be part of the political spectrum, first the rule is the case, then the case is the case, we must follow this rule and the lawsuit filed with the Constitutional Court serves to protect this rule - Irakli Kobakhidze
The agency cannot be part of the political spectrum, first the rule is the case, then the case is the case. We must follow this rule and the lawsuit filed with the Constitutional Court serves to protect this rule, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated this on Imedi LIVE.
As the head of government noted, the opposition has no resources either on the streets or in the elections.
"Really, look at the situation - they don't like each other and how can people please you? At least you have to like each other, so that then you can all come out together and please the people. One doesn't like the other, the other likes the third, the third likes the fourth, the fourth likes the fifth, and all this happens in front of the people. People are watching all this, and when representatives of one force don't like each other, in reality they are all one force. When people see this, that they don't like each other, how can people like such an eclectic political force. Let's leave aside the fact that everyone has already deciphered their agency. Accordingly, they have no resources. They have no resources either on the street, they have no resources either in the elections. But this is not the main thing. The main thing, as the famous saying tells us: "First the rule is the matter and then the matter is the matter." We must follow the rule. The rule is that there can be no place for agency in the political system. There is a concept of defensible democracy, which tells you that there should be no room left in the democratic space for the enemy of democracy. A very simple, well-known concept developed by Hans Kelsen. And this is a rule that must be observed.
If this rule is not observed, the country will constantly be in this regime of political terror that we have been through. Yes, we have now calmed the country, there have been five attempted revolutions in four years, we have adopted the following legislation: the Transparency Law, the Law on Grants, the Law on Assemblies, and other legislative acts. At the expense of this, the country has calmed down. But all this cannot calm us down. In order for our country to finally calm down, we must observe a simple rule that the enemies of democracy should not be represented in the democratic system, which is what the well-known theory, which is based on the principle of a legal state, tells us. The agency cannot be part of the political spectrum. First the rule is the matter, then the matter is the matter. "We must uphold this rule, and the lawsuit filed with the Constitutional Court serves to uphold this rule, once again," said Irakli Kobakhidze.