კომუნიკაციების კომისიამ „ფორმულა“ 5000 ლარით დააჯარიმა
კომუნიკაციების კომისიამ „ფორმულა“ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის გამო, კანონით გათვალისწინებული მინიმალური სანქციით - 5000 ლარით დააჯარიმა. კერძოდ, კომუნიკაციების კომისიის მონიტორინგის შედეგად, რომელიც მიმდინარე წლის 15 ივნისიდან 17 ივნისის პერიოდში ჩატარდა, „ფორმულას“ ახალი ამბების პროგრამებში წამყვანებისა და ჟურნალისტების მხრიდან პირადი მოსაზრებების გავრცელებისა და მიუკერძოებლობის კანონით დადგენილი მოთხოვნების დარღვევის ფაქტები გამოიკვეთა.
კომისიის მიერ გამოვლენილი დარღვევები მოიცავდა ახალი ამბების პროგრამებში ჟურნალისტებისა და წამყვანების მიერ გაკეთებულ შეფასებებს, რომლებიც მიმდინარე პოლიტიკური და საზოგადოებრივი საკითხების მაუწყებლის პირადი დამოკიდებულების საფუძველზე გაშუქებას წარმოადგენდა, რასაც კანონმდებლობა ზღუდავს. კერძოდ: „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონით აკრძალულია ახალი ამბებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური პროგრამების პირადი დამოკიდებულების ან მოსაზრების საფუძველზე გაშუქება. იკრძალება მაუწყებლის მიერ ახალი ამბებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ პროგრამაში პოლიტიკური ან სხვა სახის დაპირისპირების ამსახველი ინფორმაციის ან საჯარო პოლიტიკის მიმდინარე საკითხების გაშუქება მაუწყებლის პირადი დამოკიდებულების ან მოსაზრების საფუძველზე. შესაბამისად, შეზღუდულია არა მხოლოდ მაუწყებლის პოზიციის გამოხატვა, არამედ - მაუწყებლის პოზიციის შესაბამისად, პოლიტიკური ან სხვა სახის დაპირისპირების და საჯარო პოლიტიკის მიმდინარე საკითხების გაშუქება.
გამომდინარე იქიდან, რომ ტელეკომპანია „ფორმულას“ ბოლო ერთი წლის განმავლობაში მსგავსი ხასიათის დარღვევისთვის უკვე მიღებული აქვს ორი სანქცია: წერილობითი გაფრთხილება და 2500 ლარიანი ჯარიმა, ამ ჯერზე „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად კომპანიას უნდა დაეკისროს ჯარიმა არაუმეტეს მისი წლიური შემოსავლის 1%-ისა, მაგრამ კომისიამ ამჯერად გამოიყენა დისკრეციული უფლებამოსილება და აღნიშნული სამართალდარღვევისთვის ტელეკომპანია „ფორმულას“ კანონით გათვალისწინებული მინიმალური ოდენობის ჯარიმა - 5000 ლარი დააკისრა.

The Communications Commission fined “Formula” 5,000 GEL
The Communications Commission fined “Formula” with the minimum sanction provided for by the law - 5,000 GEL - for violating the Law of Georgia “On Broadcasting”. In particular, as a result of the monitoring of the Communications Commission, which was conducted from June 15 to June 17 of this year, facts of dissemination of personal opinions by presenters and journalists in “Formula” news programs and violation of the requirements established by the law on impartiality were revealed.
The violations identified by the Commission included assessments made by journalists and presenters in news programs, which represented coverage of current political and public issues based on the broadcaster’s personal attitude, which is restricted by the legislation. In particular: The Law of Georgia on Broadcasting prohibits the coverage of news and socio-political programs based on personal attitudes or opinions. It is prohibited for a broadcaster to cover information reflecting political or other types of controversy or current issues of public policy in news and socio-political programs based on the broadcaster’s personal attitudes or opinions. Accordingly, not only the expression of the broadcaster’s position is restricted, but also, in accordance with the broadcaster’s position, the coverage of political or other types of controversy and current issues of public policy.
Given that TV Company "Formula" has already received two sanctions for a similar violation over the past year: a written warning and a fine of 2,500 GEL, this time, according to the Law of Georgia "On Broadcasting", the company should be fined no more than 1% of its annual income, but this time the Commission used its discretionary authority and imposed the minimum fine of 5,000 GEL on TV Company "Formula" for the aforementioned violation.