საწვავის ბაზრის მონაწილეებმა შეძლეს საქართველოს ტერიტორიიდან მიწოდების განხორციელების შესაძლებლობის მოძიება - ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. მთავრობა
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობის განცხადებით, რესპუბლიკაში საწვავის დეფიციტის გამო, მისი ალტერნატიული წყაროებიდან, მათ შორის საქართველოს ტერიტორიიდან, მიწოდების შესაძლებლობაზე გადაწყვეტილება მიიღეს.
როგორც ადგილობრივ მედიას აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობაში განუცხადეს, საწვავის მიწოდება რუსეთის ფედერაციიდან, გაფორმებული კონტრაქტების ფარგლებში, კვლავ ხორციელდება, თუმცა „გარე ფაქტორებით გამოწვეული გარემოებების“ გამო, აფხაზეთის საჭიროებებისთვის საავტომობილო საწვავი საკმარისი არ არის.
„ამასთან დაკავშირებით მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება საწვავის ალტერნატიული წყაროებიდან მიწოდების შესაძლებლობის შესახებ. საწვავის ბაზრის მონაწილეებმა შეძლეს საქართველოს ტერიტორიიდან მიწოდების განხორციელების შესაძლებლობის მოძიება“, - განაცხადეს ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობაში.
მათივე ცნობით, ომისშემდგომ წლებში, საწვავით საჭიროებების უზრუნველყოფის მიზნით, აფხაზეთის ტერიტორიიდან საქართველოში საწვავის მიწოდებაც ხორციელდებოდა.
ცნობისთვის, მედიაში ვრცელდება ინფორმაცია, რომ აფხაზეთში საწვავზე შექმნილი კრიზისის ფონზე, საწვავი საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორიიდან შევიდა. გუშინ პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე ეს ინფორმაცია დაადასტურა და დააკონკრეტა, რომ საწვავი არა ხელისუფლებამ, არამედ ბიზნესმა კანონის დაცვით შეიტანა.

Fuel market participants were able to find the possibility of supplying fuel from Georgian territory - so-called government of occupied Abkhazia
According to the de facto government of occupied Abkhazia, due to the shortage of fuel in the republic, a decision was made on the possibility of supplying it from alternative sources, including from the territory of Georgia.
As the de facto government of Abkhazia told local media, fuel supplies from the Russian Federation, within the framework of signed contracts, are still being carried out, however, due to “circumstances caused by external factors”, there is not enough motor fuel for the needs of Abkhazia.
“In this regard, a decision was made on the possibility of supplying fuel from alternative sources. Fuel market participants were able to find the possibility of supplying fuel from Georgian territory,” the de facto government of occupied Abkhazia said.
According to them, in the post-war years, in order to meet fuel needs, fuel was also supplied to Georgia from the territory of Abkhazia.
For your information, information is circulating in the media that, amid the fuel crisis in Abkhazia, fuel was imported from the territory controlled by Georgia. Today, Prime Minister Irakli Kobakhidze confirmed this information at a briefing held at the government administration and specified that the fuel was imported by business, not by the government, in compliance with the law.