დღის კალენდარი _ 2 სექტემბერი
ხსენება წინასწარმეტყველ სამუელისა (XI ს. ქრისტეს შობამდე). მოწამეთა: სევირისა, მემნონისა და მათთან 37 მოწამეთა (304).
წინასწარმეტყველი სამუელი ისრაელის XV და ბოლო მსაჯული იყო. იგი ქრისტეს დაბადებამდე 1146 წელს ცხოვრობდა. 3 წლის ასაკში დედამ სამუელი მღვდელმთავარ ილიას მიაბარა, რომელიც ამავდროულად ისრაელის მსაჯულიც იყო. წინასწარმეტყველს 12 წლისას გამოეცხადა, რომ ღმერთი დასჯიდა ილიას, რომელსაც თავისი უწმინდური შვილები ვერ დაეოკებინა.
წინასწარმეტყველება ახდა — ფილისტიმელებმა დახოცეს 3000 ისრაელელი. მათ შორის მღვდელმთავრის ორი შვილიც, გაიმარჯვეს და ღმრთის კიდობანსაც დაეპატრონენ. ეს რომ გაიგო, დადარდიანებული ილია ტახტიდან ჩამოვარდა, ქედი გაიტეხა და მოკვდა.
ილიას გარდაცვალების შემდეგ სამუელი ისრაელის მსაჯული გახდა. მის დროს ღმრთის კიდობანი თავად ფილისტიმელებმა დააბრუნეს უკან.
წმიდა მოწამენი სევირისი, მემნონი და მათთან 37 მოწამე იმპერატორ დიოკლეტიანეს დროს აწამეს.
1852 — პოლ ბურჟე, ფრანგი მწერალი, პუბლიცისტი.
1926 — ევგენი ლეონოვი, ცნობილი რუსი კინომსახიობი.
1935 — ვალენტინ გაფტი, თვალსაჩინო რუსი მსახიობი.
1937 — პიერ დე კუბერტენი, ოლიმპიური თამაშების ფუძემდებელი. შეჯიბრების აღორძინების იდეა მას საბერძნეთში, ძველი ოლიმპოს ადგილების არქეოლოგიური გათხრების დათვალიერებისას დაებადა.
2001 — კრისტიან ბერნარდი, სამხრეთაფრიკელი ქირურგი, რომელმაც 1969 წელს მსოფლიოში გულის გადანერგვის პირველი ოპერაცია გააკეთა.
490 — ჩვ. წ. აღ. ძველი საბერძნეთის მეომარი ფითიპიდი მარათონიდან ათენში სირბილით ჩავიდა, რათა თანამემამულეებისთვის სპარსელებზე გამარჯვება ეხარებინა. ქალაქის მთავარ მოედანზე მოემარმა მოასწრო ეთქვა: „გაიხარეთ, ჩვენ გავიმარჯვეთ“, დაეცა და სული განუტევა.…მას შემდეგ მარათონული რბენა კლასიკური დისტანცია გახდა (42 კმ 195 მ).
31 — ჩვ. წ. აღ. რომის კონსულ ოქტავიანეს მხედართმთავარმა ვირსანი აგრიპამ საზღვაო ბრძოლაში დაამარცხა ეგვიპტის დედოფლის კლეოპატრას ფლოტი.
1666 — მოხდა ლონდონის დიდი ხანძარი, რომლის შედეგად ქალაქის სახლების 80 პროცენტი, 89 ეკლესია და წმიდა პავლეს კათედრალური ტაძარი დაიწვა.
1870 — იმპერატორმა ნაპოლეონ III უარი განაცხადა ტახტზე და ორი დღის შემდეგ საფრანგეთში მესამე რესპუბლიკა გამოცხადდა.
1870 _ გაიმართა სედანის ბრძოლა. გერმანელებმა დაამარცხეს ფრანგთა არმია. იმპერატორი ნაპოლეონ III დანებდა გერმანელებს.
1991 — გაიხსნა საბჭოთა კავშირის სახალხო დეპუტატთა რიგგარეშე ყრილობა. ყრილობაზე, ფაქტობრივად სსრკ დაიშალა — გამოცხადდა ლატვიის, ლიტვის და ესტონეთის დამოუკიდებლობა.

The 246th day of the year, 120 days left until the New Year.
Commemoration of the Prophet Samuel (11th century BC). Martyrs: Sevir, Memnon and 37 martyrs with them (304).
The Prophet Samuel was the 15th and last judge of Israel. He lived in 1146 BC. At the age of 3, his mother gave Samuel to the high priest Elijah, who was also the judge of Israel. At the age of 12, it was revealed to the prophet that God would punish Elijah, who could not restrain his impure children.
The prophecy came true - the Philistines killed 3,000 Israelites. Among them were the two sons of the high priest, who were victorious and took possession of the Ark of God. Upon hearing this, Elijah, overcome by grief, fell from his throne, broke his neck, and died.
After Elijah's death, Samuel became the judge of Israel. During his time, the Ark of God was returned by the Philistines themselves.
The holy martyrs Severus, Memnon, and 37 martyrs with them were tortured during the reign of Emperor Diocletian.
1852 — Paul Bourget, French writer, publicist.
1926 — Evgeny Leonov, famous Russian film actor.
1935 — Valentin Gaft, prominent Russian actor.
1937 — Pierre de Coubertin, founder of the Olympic Games. The idea to revive the competition came to him while visiting archaeological excavations at the site of ancient Olympus in Greece.
2001 — Christian Bernard, a South African surgeon who performed the world's first heart transplant in 1969.
490 — BC. BC. Ancient Greek warrior Phitipides ran from Marathon to Athens to announce his victory over the Persians to his compatriots. In the main square of the city, the runner managed to say: "Rejoice, we have won," then collapsed and died.… Since then, the marathon has become a classic distance (42 km 195 m).
31 — BC. BC. BC. Roman consul Octavian's general Agrippa defeated the fleet of the Egyptian queen Cleopatra in a naval battle.
1666 — The Great Fire of London occurred, as a result of which 80 percent of the city's houses, 89 churches and St. Paul's Cathedral burned down.
1870 — Emperor Napoleon III abdicated the throne and two days later the Third Republic was proclaimed in France.
1870 _ The Battle of Sedan took place. The Germans defeated the French army. Emperor Napoleon III surrendered to the Germans.
1991 — An extraordinary Congress of People's Deputies of the Soviet Union opened. At the congress, the USSR was effectively dissolved — the independence of Latvia, Lithuania and Estonia was declared.