დიუშენის კუნთოვანი დისტროფიის მქონე პაციენტებისთვის განკუთვნილი მედიკამენტი „ჯივინოსტატი“ მომავალ კვირაში უკვე საქართველოში იქნება – მიხეილ სარჯველაძე
დიუშენის კუნთოვანი დისტროფიის მქონე პაციენტებისთვის განკუთვნილი მედიკამენტი „ჯივინოსტატი“ მომავალ კვირაში უკვე საქართველოში იქნება, – ამის შესახებ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა, მიხეილ სარჯველაძემ განაცხადა.
სარჯველაძის თქმით, „იტალფარმაკოსთან“ თანამშრომლობით გაწეულ იქნა სხვადასხვა მოსამზადებელი სამუშაოები და ყველაფერი მზად არის, რათა მაქსიმალურად სწრაფად დაიწყოს მედიკამენტის გამოყენება.
„საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ ამ წლის 31 ივლისს ხელშეკრულება დაიდო იტალიურ კომპანია „იტალფარმაკოსთან“, მედიკამენტ „ჯივინოსტატის“ მწარმოებელ კომპანიასთან, საქართველოს მიერ ამავე მედიკამენტის შესყიდვასთან დაკავშირებით. დღეს გვაქვს მორიგი სასიხარულო ინფორმაცია – „ჯივინოსტატის“ საქართველოში გამოგზავნის დამადასტურებელი ავიაზედდებულიც იქნა მოწოდებული, რომლითაც დასტურდება, რომ უკვე მომდევნო კვირის დასაწყისში მედიკამენტი იქნება თბილისში.
აქამდე ჩვენ მიერ „იტალფარმაკოსთან“ თანამშრომლობით გაწეულ იქნა ინტენსიური მოსამზადებელი სამუშაოები, მათ შორის მაქსიმალური სიზუსტით აღირიცხა მონაცემები პაციენტების შესახებ, შეიქმნა სპეციალური რეგისტრიც, დამტკიცდა შესაბამისი წესი, ჩატარდა ექიმების ტრენინგები უცხოელი სპეციალისტების მიერ და ყველაფერი მზად არის, რომ მაქსიმალურად სწრაფად დაიწყოს მედიკამენტის გამოყენება რეალურ პრაქტიკაში“, – განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.
ამასთან, მიხეილ სარჯველაძემ მადლობა გადაუხადა კომპანია „იტალფარმაკოს“ თანამშრომლობისთვის.
„მინდა, ვისარგებლო შემთხვევით და კიდევ ერთხელ დიდი მადლობა გადავუხადო, მათ შორის მშობლების სახელით, კომპანია „იტალფარმაკოს“ მართლაც კარგი თანამშრომლბისთვის. ახლო მომავალში არაერთი მნიშვნელოვანი გლობალური ღონისძიება გაიმართება მსოფლიო მასშტაბით, რომელიც იშვიათი დაავადებების მედიკამენტებს შეეხება და იქაც აუცილებლად ბევრს ვისაუბრებთ ამ წარმატებული თანამშრომლობის შესახებ. ვისაუბრებთ კომპანიაზე, რომელიც სრული პასუხისმგებლობითა და მონდომებით ჩაერთო თანამშრომლობაში, აკეთებს ყველაფერს, რომ მედიკამენტი მაქსიმალურად სწრაფად და მაქსიმალური ეფექტით იყოს ხელმისაწვდომი ქართველი პაციენტებისთვის. ამრიგად, მოვუწოდებთ მშობლებს, რომლებსაც ბოლო ხანებში, შეიძლება, არ მოუმართავთ შესაბამისი დაწესებულებებისთვის, რომ მიმართონ სამინისტროს ნომერზე – 15 05 და მიიღონ აუცილებელი კონსულტაცია მედიკამენტის გამოყენების დეტალების თაობაზე საჭიროებისამებრ“, – განაცხადა სარჯველაძემ.
ცნობისთვის, იტალიურ კომპანია „იტალფარმაკოსთან“ 31 ივლისს გაფორმდა ხელშეკრულება მედიკამენტ „ჯივინოსტატის“ შეძენაზე, რომელიც განკუთვნილია დიუშენის კუნთოვანი დისტროფიის მქონე პაციენტებისთვის. როგორც ჯანდაცვის მინისტრმა, მიხეილ სარჯველაძემ განაცხადა, საქართველო მსოფლიოში არის ერთ-ერთი პირველი ქვეყანა, რომელმაც აღნიშნული მედიკამენტი შეიძინა და შეიტანა დაავადების მართვის სახელმწიფო პროგრამაში.

The medicine "Givinostat" intended for patients with Duchenne muscular dystrophy will be in Georgia next week - Mikheil Sarjveladze
The medicine "Givinostat" intended for patients with Duchenne muscular dystrophy will be in Georgia next week, - said the Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Protection of Georgia, Mikheil Sarjveladze.
According to Sarjveladze, various preparatory works have been carried out in cooperation with "Italpharmaco" and everything is ready to start using the medicine as soon as possible.
"The public is aware that on July 31 of this year, an agreement was signed with the Italian company "Italpharmaco", the manufacturer of the medicine "Givinostat", regarding the purchase of the same medicine by Georgia. Today we have another piece of good news – an airmail confirming the shipment of “Givinostat” to Georgia has been provided, which confirms that the medicine will be in Tbilisi at the beginning of next week.
So far, we have carried out intensive preparatory work in cooperation with “Italpharmaco”, including recording data about patients with maximum accuracy, creating a special register, approving the relevant rules, conducting trainings for doctors by foreign specialists, and everything is ready to start using the medicine in real practice as quickly as possible,” said Mikheil Sarjveladze.
In addition, Mikheil Sarjveladze thanked the company “Italpharmaco” for its cooperation.
“I would like to take this opportunity to once again express my gratitude, including on behalf of my parents, to the truly good employees of the company “Italpharmaco”. In the near future, a number of important global events will be held worldwide, which will concern medicines for rare diseases, and there we will definitely talk a lot about this successful cooperation. We will talk about the company, which has entered into the cooperation with full responsibility and determination, is doing everything to make the medicine available to Georgian patients as quickly and with maximum effect as possible. Therefore, we urge parents who may not have contacted the relevant institutions recently to contact the Ministry’s number – 15 05 and receive the necessary consultation on the details of using the medicine as needed,” Sarjveladze said.
For information, on July 31, an agreement was signed with the Italian company “Italpharmaco” for the purchase of the medicine “Givinostat”, which is intended for patients with Duchenne muscular dystrophy. As the Minister of Health, Mikheil Sarjveladze, stated, Georgia is one of the first countries in the world to purchase the mentioned medicine and include it in the state program for managing the disease.