თქვენი ბოროტი საქციელის გამო ვერ დავემშვიდობე ჩემს უწმინდესს ... თუ თქვენი მიზანი იყო ჩემთვის ტკივილის მოყენება, გილოცავთ, თქვენ ამას მიაღწიეთ - პაატა ბურჭულაძე
ყოველდღე ველოდები, რომ მორჩება ეს უგემოვნოდ დადგმული სპექტაკლი, რომლის მონაწილეც მე ვარ, მაგრამ ნელ-ნელა სერიოზულობაში გადადის და მისი აბსურდულობის ხარისხიც მატულობს, - ამის შესახებ 4 ოქტომბრის საქმეზე ბრალდებულმა პაატა ბურჭულაძემ სასამართლო პროცესზე განაცხადა.
როგორც მან აღნიშნა, 6 თვეა მიმდინარეობს ეს პროცესი და მისთვის კვლავ გაუგებარია, თუ რაში ედება ბრალი.
„ყოველდღე ველოდები, რომ მორჩება ეს უგემოვნო დადგმული სპექტაკლი, რომლის მონაწილეც მე ვარ, მაგრამ ნელ-ნელა სერიოზულობაში გადადის და მისი აბსურდულობის ხარისხიც მატულობს. უკვე ექვსი თვეა მიმდინარეობს ეს პროცესი და ჩემთვის კვლავ გაუგებარია, თუ რას მაბრალებენ, რა უნდა ამ ორ პატივცემულ პროკურორს (თამარ ბეჟუაშვილს და ვაჟა თოდუას). ექვსი თვის შემდეგ, ბოლოს და ბოლოს, უფლება მაქვს ვიცოდე, რას იძიებთ? იმას რაც ნამდვილად მოხდა, მხედველობაში მაქვს საქართველოს ეროვნული ნგრევა თუ სასახლის ღობის დაზიანებას? ხომ უნდა ვიცოდეთ, რას გვედავებიან, აქციის ორგანიზებას? სიტყვა მშვიდობიანი გაღელვებთ თუ დამხობა გაღელვებთ? გინდათ, რომ ეს იყოს ძალადობრივი ქმედებისკენ მოწოდება? თუ მე მივუწოდებდი ხალხს ძალადობრივ დამხობაზე, ძალადობრივი რევოლუციისკენ და იქ მოვიდა ასი ათასობით ადამიანი, ლამის იმაზე მეტი, ვიდრე ე.წ. არჩევნებზე, ეს იმას ნიშნავს, რომ ასობით ათასი ადამიანი მზად იყო ძალადობრივად დაემხო დიქტატორი. ქვეყანაში ასობით ათასი ადამიანია, ვინც ძალადობრივი გზით „ქართული ოცნების“ დამხობას აპირებს. თქვენ ამის დამტკიცება გინდათ? გვითხარით, მადლობას გეტყვით ქვეყნის გვერდში დგომისთვის.
თქვენმა არაპროფესიონალურმა და ბოროტმა ქმედებებმა ძალიან დიდი ზიანი მომაყენა პირადად მე. თუნდაც ის, რომ ექვსი თვეა მელოდებიან ჩემი სტუდენტები და ვერ ვამეცადინებ მათ. თუნდაც ის, რომ ჩემი გასტროლები ევროპაში არაფრის გულისთვის შეაჩერეთ. მე ხომ მხოლოდ ჩემთვის არ მაქვს ეს გასტროლები, საქართველოს სახელიც გამაქვს. თუნდაც ის, რომ 6 თვეა არათუ ვერ ვნახულობ, არამედ ტელეფონით ვერ ვესაუბრები მეუღლეს, შვილებს, შვილიშვილებს და თქვენი ბოროტი საქციელის გამო ვერ დავემშვიდობე ჩემს უწმინდესს. ეს ძალიან მძიმე იყო ჩემთვის და თუ თქვენი მიზანი იყო ჩემთვის ტკივილის მოყენება, გილოცავთ, თქვენ ამას მიაღწიეთ.
და ბოლოს მივმართავ თანამოქალაქეებს, ყველას ვინც რუსთაველზე დგას და საერთოდ მთელ საქართველოს: გაუძელი, საქართველო. მეამაყებით“,- განაცხადა პაატა ბურჭულაძემ.
ცნობისთვის, მურთაზ ზოდელავას, პაატა ბურჭულაძეს და ირაკლი ნადირაძეს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-222-ე მუხლის მე-2 ნაწილის “ა“ ქვეპუნქტით წარედგინათ, რაც სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ხელში ჩაგდების და ბლოკირების მცდელობას გულისხმობს ჩადენილს ჯგუფურად. მათ ასევე ბრალი წარდგენილი აქვთ სსსკ-ის 225-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებასა და ხელმძღვანელობას გულისხმობს. მათ ბრალი წარდგენილი აქვთ სსსკ-ის 317-ე მუხლითაც, რაც გულისხმობს მოწოდებას საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლისკენ და სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისკენ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 9- წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

I could not say goodbye to my Holiness because of your evil behavior ... If your goal was to cause me pain, congratulations, you have achieved it - Paata Burchuladze
Every day I wait for this tastelessly staged performance, of which I am a participant, to end, but it is slowly becoming serious and its degree of absurdity is increasing, - Paata Burchuladze, the defendant in the October 4 case, stated this at the trial.
As he noted, this process has been going on for 6 months and it is still unclear to him what he is accused of.
"Every day I wait for this tasteless staged spectacle, of which I am a participant, to end, but it is slowly becoming serious and its degree of absurdity is increasing. This process has been going on for six months now and it is still unclear to me what they are accusing me of, what these two respected prosecutors (Tamar Bezhuashvili and Vazha Todua) want." After six months, I finally have the right to know what you are investigating? What really happened, do I mean the national destruction of Georgia or the damage to the palace fence? We should know what they are accusing us of, the organization of the rally? Are you talking about peaceful protests or about overthrow? Do you want this to be a call to violent action? If I called on the people to violent overthrow, to violent revolution, and hundreds of thousands of people came there, almost more than during the so-called elections, this means that hundreds of thousands of people were ready The dictator was violently overthrown. There are hundreds of thousands of people in the country who are planning to overthrow the “Georgian Dream” by violence. Do you want to prove this? Tell us, I will thank you for standing by the country.
Your unprofessional and evil actions have caused me great harm personally. Even the fact that my students have been waiting for me for six months and I cannot teach them. Even the fact that you stopped my tour in Europe for nothing. I do not have these tours only for myself, I also carry the name of Georgia. Even the fact that for 6 months I have not only been able to see, but also talk to my wife, children, grandchildren on the phone, and because of your evil behavior I was not able to say goodbye to My Holiness. This was very hard for me and if your goal was to cause me pain, congratulations, you have achieved it.
And finally, I appeal to my fellow citizens, to everyone who stands on Rustaveli, and to all of Georgia in general: Persevere, Georgia. "We are proud of you," said Paata Burchuladze.
For information, Murtaz Zodelava, Paata Burchuladze and Irakli Nadiradze were charged under Article 19-222, Part 2, Subparagraph "a" of the Criminal Code of Georgia, which refers to an attempt to seize and block strategic and special importance objects committed by a group. They are also charged under Article 225, Part 1 of the Criminal Code of Georgia, which refers to organizing and leading group violence. They are also charged under Article 317 of the Criminal Code of Georgia, which refers to calling for a violent change in the constitutional order of Georgia and the overthrow of the state government, which provides for up to 9 years of imprisonment as a form and measure of punishment.