შვეიცარიამ ქართველ დიპლომატებსა და საჯარო მოხელეებს უვიზო მიმოსვლა შეუჩერა
3 აპრილიდან საქართველოს დიპლომატიური, ოფიციალური და სამსახურებრივი პასპორტის მფლობელებს შვეიცარიაში შესასვლელად ვიზა დასჭირდებათ. შესაბამისი გადაწყვეტილება შვეიცარიის ფედერალურმა საბჭომ 1 აპრილის სხდომაზე მიიღო.
შვეიცარიის მთავრობის ინფორმაციით, აღნიშნული ზომა ძალაში 12 თვის განმავლობაში დარჩება და ის საქართველოს სხვა მოქალაქეებს არ შეეხება.
მათივე განმარტებით, ევროკავშირმა ცოტა ხნის წინ მესამე ქვეყნებისთვის მოქმედი ვიზის შეჩერების მექანიზმი გაამკაცრა, რაც მას საშუალებას აძლევს, ახალი საფუძვლებით დროებით აღადგინოს სავიზო მოთხოვნა.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ასეთ საფუძვლებს შორისაა მესამე ქვეყანასთან საგარეო ურთიერთობების გაუარესება, მათ შორის, ადამიანის და ფუნდამენტური უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებული გარემოებები.
შვეიცარიის მთავრობის ცნობით, ევროკავშირმა საქართველოსთან მიმართებით სწორედ ამ მექანიზმის გამოყენება გადაწყვიტა და გასულ წელს საქართველოში მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე მითითებით ქართველი დიპლომატებისა და საჯარო მოხელეებისთვის უვიზო რეჟიმი 12 თვის ვადით შეაჩერა.
მათივე განცხადებით, ევროკავშირის ეს გადაწყვეტილება წარმოადგენს შენგენის სამართლებრივი ჩარჩოს შემდგომ განვითარებას, რომლის მიღებაც შვეიცარიისთვის სავალდებულოა.
გარდა ამისა, ცვლილებები ითვალისწინებს შესვლისა და ვიზების გაცემის შესახებ დადგენილებაში შესაბამისი შესწორებების შეტანას, ასევე, შვეიცარიასა და საქართველოს შორის ვიზების გაცემის გამარტივების შესახებ შეთანხმების რამდენიმე მუხლის მოქმედების შეჩერებას.

Switzerland suspends visa-free travel for Georgian diplomats and civil servants
From April 3, holders of Georgian diplomatic, official and service passports will need a visa to enter Switzerland. The relevant decision was made by the Swiss Federal Council at its meeting on April 1.
According to the Swiss government, the measure will remain in force for 12 months and will not apply to other citizens of Georgia.
According to them, the European Union has recently tightened the visa suspension mechanism for third countries, which allows it to temporarily reinstate the visa requirement on new grounds.
The statement notes that such grounds include the deterioration of foreign relations with a third country, including circumstances related to the violation of human and fundamental rights.
According to the Swiss government, the European Union has decided to use this mechanism in relation to Georgia and, referring to the legislative amendments adopted in Georgia last year, suspended the visa-free regime for Georgian diplomats and civil servants for a period of 12 months.
According to them, this decision of the European Union represents a further development of the Schengen legal framework, the adoption of which is mandatory for Switzerland.
In addition, the amendments provide for the introduction of relevant amendments to the Regulation on entry and issuance of visas, as well as the suspension of several articles of the Agreement on the Facilitation of the Issuance of Visas between Switzerland and Georgia.