ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მზია ამაღლობელის მესამე საჩივარი დაარეგისტრირა - საია
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ, არასათანადო მოპყრობის თაობაზე მზია ამაღლობელის მესამე საჩივარი დაარეგისტრირა, - ამის შესახებ ინფორმაციას ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია) ავრცელებს.
„ზემოაღნიშნული საჩივარი შეეხება 2025 წლის 12 იანვარს მზია ამაღლობელის მიმართ განხორციელებულ არასათანადო მოპყრობას და ამ საქმის არაეფექტიან გამოძიებას. საია დავობს, რომ მზია ამაღლობელის მიმართ დაირღვა კონვენციით გათვალისწინებული ფუნდამენტური უფლებები: წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის აკრძალვა და ამასთან კავშირში ეფექტიანი გამოძიების წარმოების ვალდებულება; დისკრიმინაციის აკრძალვა; პირადი ცხოვრების დაცულობის უფლება; სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება.
აღნიშნული საჩივარი 2026 წლის 4 მარტს გაიგზავნა და ევროპულმა სასამართლომ საქმე 1 კვირაში, 2026 წლის 11 მარტს, უკვე დაარეგისტრირა. ინფორმაცია რეგისტრაციის შესახებ ორგანიზაციას 1 აპრილს ეცნობა.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ სტრასბურგის სასამართლოში საიას გასაჩივრებული აქვს მზია ამაღლობელის კიდევ 2 საქმე: პირველი საქმე ეხება მზია ამაღლობელის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის უკანონო გამოყენებას, სადაც საიამ უკვე წარადგინა წერილობითი შეპასუხება სახელმწიფოს პოზიციაზე, ხოლო მეორე საქმის საჩივარი, რომელიც უკავშირდება მზია ამაღლობელის ადმინისტრაციულ დაკავებას და მასთან დაკავშირებულ დარღვევებს, ასევე, დარეგისტრირებულია“,- ნათქვამია ინფორმაციაში.

The European Court of Human Rights has registered Mzia Amaglobeli's third complaint - GYLA
The European Court of Human Rights has registered Mzia Amaglobeli's third complaint regarding ill-treatment, the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) reports.
“The above-mentioned complaint concerns the ill-treatment of Mzia Amaglobeli on January 12, 2025 and the ineffective investigation of this case. GYLA argues that the fundamental rights provided for by the Convention were violated against Mzia Amaglobeli: the prohibition of torture, inhuman and degrading treatment and the obligation to conduct an effective investigation in this regard; the prohibition of discrimination; the right to privacy; the right to an effective remedy.
The aforementioned complaint was sent on March 4, 2026 and the European Court registered the case within 1 week, on March 11, 2026. The organization was notified of the registration on April 1.
We would like to remind the public that GYLA has appealed 2 more cases against Mzia Amaglobeli in the Strasbourg Court: the first case concerns Mzia Amaglobeli "The illegal use of detention as a preventive measure, where GYLA has already submitted a written response to the state's position, and the complaint in the second case, which is related to the administrative detention of Mzia Amaglobeli and related violations, has also been registered," the information states.