თუ ამერიკული ტერორისტული არმია წითელ ხაზებს გადაკვეთს, ჩვენი პასუხი რეგიონს გასცდება - ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსი
ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსი (IRGC) აცხადებს, რომ თუ ვაშინგტონი „წითელ ხაზებს“ გადაკვეთს, აშშ-სა და მის მოკავშირეებს რეგიონში ნავთობისა და გაზის რესურსებზე წვდომას „წლების განმავლობაში“ შეუზღუდავს.
შესაბამისი განცხადება, რომელიც ირანის სახელმწიფო ტელევიზიამ გაავრცელა, აღნიშნავს, რომ „ამერიკის ტერორისტული არმიის“ მხრიდან „წითელი ხაზების“ გადაკვეთის შემთხვევაში, ირანის პასუხი „რეგიონის ფარგლებს გასცდება“.
განცხადების თანახმად, რევოლუციური გვარდია მიზანში ამოიღებს ინფრასტრუქტურას, რათა „აშშ და მისი მოკავშირეები რეგიონში ნავთობისა და გაზის გარეშე დატოვოს წლების განმავლობაში“.
ამასთან, განცხადებაში ნათქვამია, რომ ამერიკის რეგიონულმა პარტნიორებმა უნდა იცოდნენ — ირანი აქამდე „კეთილმეზობლური ურთიერთობების“ გათვალისწინებით იჩენდა თავშეკავებას და საპასუხო დარტყმების სამიზნეების შერჩევისას გარკვეული შეზღუდვებიც ჰქონდა, თუმცა ახლა „ეს ყველა შეზღუდვა მოხსნილია“.

If the American terrorist army crosses the red lines, our response will go beyond the region - Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps
Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) has said that if Washington crosses the "red lines", it will restrict the US and its allies' access to oil and gas resources in the region "for years".
The statement, carried by Iranian state television, said that if the "American terrorist army" crosses the "red lines", Iran's response will "go beyond the region".
According to the statement, the Revolutionary Guard will target infrastructure in order to "leave the US and its allies without oil and gas in the region for years".
In addition, the statement says that America's regional partners should know that Iran has so far shown restraint out of concern for "good-neighborly relations" and had certain restrictions when selecting targets for retaliatory strikes, but now "all these restrictions have been lifted."