ჰორმუზის სრუტეში ნავთობის გატარებასთან დაკავშირებით ირანის მოქმედება შეთანხმების პირობებს არ შეესაბამება - დონალდ ტრამპი
აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის განცხადებით, ის, თუ როგორ მოქმედებს ირანი ჰორმუზის სრუტის გავლით ნავთობის გადაზიდვისას აშშ-სა და ირანს შორის დადებული შეთანხმების პირობებს არ შეესაბამება.
„ირანი ძალიან ცუდად -ზოგიერთის შეფასებით, არაკეთილსინდისიერადაც - ახდენს ნავთობის გატარებას ჰორმუზის სრუტეში. ეს არ არის ის შეთანხმება, რაც ჩვენ გვაქვს!“- წერს ტრამპი Truth Social-ში.
მანამდე აშშ-ის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ გავრცელებული ინფორმაციით, ირანი ჰორმუზის სრუტეში გამავალ ტანკერებს გადასახადებს უწესებს.
„არსებობს ცნობები, რომ ირანი ჰორმუზის სრუტეში გამავალ ტანკერებს საკომისიოს აკისრებს — უმჯობესია, ეს ასე არ იყოს და თუ ასეა, უმჯობესია, ახლავე შეწყვიტონ!“ - აცხადებს ტრამპი.

Iran's actions regarding the transportation of oil through the Strait of Hormuz do not comply with the terms of the agreement - Donald Trump
US President Donald Trump said that the way Iran is operating in the transportation of oil through the Strait of Hormuz does not comply with the terms of the agreement between the United States and Iran.
"Iran is very poorly - and some say, dishonestly - conducting oil transportation through the Strait of Hormuz. This is not the agreement that we have!" - Trump wrote in Truth Social.
Earlier, the US President said that according to reports, Iran is imposing fees on tankers passing through the Strait of Hormuz.
"There are reports that Iran is imposing fees on tankers passing through the Strait of Hormuz - it would be better if it were not so, and if it is, it would be better if they stopped it now!" - Trump said.