დღეს პაკისტანში აშშ-სა და ირანს შორის მოლაპარაკებები გაიმართება
აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტი ჯი დი ვენსი უკვე გაემგზავრა ისლამაბადში, სადაც ამერიკისა და ირანის დელეგაციები შეხვდებიან ერთმანეთს.
ვენსს პაკისტანის სამხედრო ძალების მეთაური ასიმ მუნირი, ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრი მოჰამედ იშაკ დარი და აშშ-ის საელჩოში ისლამაბადში საქმეთა დროებითი რწმუნებული ნატალი ბეიკერი დახვდნენ.
ამ მოლაპარაკებებმა, შესაძლოა, საბოლოოდ განსაზღვროს, შენარჩუნდება თუ არა ორკვირიანი მყიფე ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება, თუ რეგიონი კვლავ განახლებულ კონფლიქტში ჩაეშვება.
CNN-ი წყაროზე დაყრდნობით წერს, რომ მხარეები პაკისტანის შუამავლობით მოლაპარაკებების დღის წესრიგზე შეთანხმებიდან, ხოლო შემდეგ შეხვედრას პირისპირ გააგრძელებენ.
ამერიკული დელეგაციის შემადგენლობაში შედიან სპეციალური წარმომადგენლები სტივ უიტკოფი და ჯარედ კუშნერი, ასევე ეროვნული უშიშროების საბჭოს, სახელმწიფო დეპარტამენტისა და პენტაგონის წარმომადგენლები.
ირანული მედიის ინფორმაციით, ქვეყნის დელეგაცია 71 ადამიანისგან შედგება, ხოლო დელეგაციას პარლამენტის თავმჯდომარე მოჰამედ ბაგერ ღალიბაფი ხელმძღვანელობს. დელეგაციის შემადგენლობაშია საგარეო საქმეთა მინისტრი აბას არაღჩიც.

US-Iran talks to take place in Pakistan today
US Vice President JD Vance has already left for Islamabad, where US and Iranian delegations will meet.
Vance was met by Pakistan's army chief Asim Munir, Foreign Minister Mohammad Ishaq Dar and US Chargé d'Affaires in Islamabad Natalie Baker.
The talks could ultimately determine whether a fragile two-week ceasefire will hold if the region plunges into renewed conflict.
CNN, citing a source, says the parties will agree on an agenda for the Pakistan-brokered talks and then continue the meeting face-to-face.
The American delegation includes special envoys Steve Whitkoff and Jared Kushner, as well as representatives from the National Security Council, the State Department and the Pentagon.
According to Iranian media, the country's delegation consists of 71 people, and is headed by Parliament Speaker Mohammad Bagher Ghalibaf. The delegation also includes Foreign Minister Abbas Araghchi.