ჯეი დი ვენსი აცხადებს, რომ ირანთან მოლაპარაკებები შეთანხმების გარეშე დასრულდა
ჯეი დი ვენსი აცხადებს, რომ ირანთან მოლაპარაკებები ომის სამუდამოდ დასრულების შესახებ შეთანხმების გარეშე დასრულდა.
მისი თქმით, დაახლოებით 21-საათიანი ინტენსიური განხილვების მიუხედავად, მხარეებმა შეთანხმებას ვერ მიაღწიეს.
„ეს ირანისთვის უფრო ცუდი ამბავია, ვიდრე ამერიკისთვის“, — აღნიშნა ვენსმა ისლამაბადში გამართულ პრესკონფერენციაზე.
ვენსის განცხადებით, აშშ-მა ირანს „საბოლოო და საუკეთესო შეთავაზება“ წარუდგინა, რომელიც, მისი შეფასებით, „საკმაოდ მოქნილი“ იყო, თუმცა ირანულმა მხარემ მის პირობებზე უარი განაცხადა.
„ჩვენ კეთილი ნებით ვმოქმედებდით, თუმცა პროგრესის მიღწევა ვერ შევძელით“, — თქვა მან.
ვიცე-პრეზიდენტის თქმით, მოლაპარაკებების პროცესში მუდმივ კავშირზე იყო დონალდ ტრამპთან და ბოლო 21 საათის განმავლობაში მასთან არაერთი საუბარი გაიმართა.
ვენსმა ასევე აღნიშნა, რომ პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი აშშ-ის მაღალჩინოსნები, მათ შორის მარკო რუბიო, პიტ ჰეგსეთი, სკოტ ბესენტი და აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის მეთაური ბრედ კუპერი.
მისი თქმით, მოლაპარაკებების ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა ირანის მხრიდან ბირთვულ პროგრამაზე მკაფიო ვალდებულების არქონა იყო.
„ჩვენ გვჭირდება მკაფიო გარანტია, რომ ირანი არ შეეცდება ბირთვული იარაღის შექმნას არც ახლა და არც გრძელვადიან პერსპექტივაში — ეს ვალდებულება ჯერ არ გვინახავს“, — განაცხადა ვენსმა.
პაკისტანში გამართულ მოლაპარაკებებში აშშ-ის დელეგაციას ვენსი ხელმძღვანელობდა. დელეგაციაში ასევე იყვნენ პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენელი სტივ უიტკოფი და ჯარედ კუშნერი.
ირანის დელეგაცია 71 წევრისგან შედგებოდა და მოიცავდა მომლაპარაკებლებს, ექსპერტებსა და უსაფრთხოების წარმომადგენლებს.

JD Vance says talks with Iran on ending the war have ended without an agreement.
He said that despite about 21 hours of intensive discussions, the parties failed to reach an agreement.
“This is worse news for Iran than for America,” Vance said at a press conference in Islamabad.
Vance said the United States had presented Iran with “a final and best offer,” which he described as “quite flexible,” but the Iranian side rejected its terms.
“We acted in good faith, but we were unable to make progress,” he said.
The vice president said he had been in constant contact with Donald Trump during the talks and had had several conversations with him over the past 21 hours.
Vance also noted that senior US officials, including Marco Rubio, Pete Hegseth, Scott Besant and the head of US Central Command, Brad Cooper, were actively involved in the process.
He said that one of the main problems in the negotiations was the lack of a clear commitment from Iran on its nuclear program.
"We need a clear guarantee that Iran will not seek to develop a nuclear weapon, either now or in the long term - we have not seen that commitment yet," Vance said.
Vance led the US delegation to the talks in Pakistan. The delegation also included special presidential envoy Steve Whitkoff and Jared Kushner.
The Iranian delegation consisted of 71 members and included negotiators, experts and security representatives.